Sizde ve bebeğinizde sağlık sorunu olmadığı sürece 36 haftaya kadar güvenle seyahat edebilirsiniz. Genellikle gebelikte seyahat için en uygun zamanalar 14-28 hafta arası yani 2. trimesterdır. Bu sürede hem sabah bulantıları ve yorgunluk hali azalmış olacağından kendinizi daha iyi hisseder ve seyahatinizden daha çok keyif alırsınız, hem de düşük ve erken doğum için en az tehlikeli zaman 2. trimesterdir.

Eğer çoğul gebelik, yüksek tansiyon, düşük ya da erken doğum tehditi, kontrolsüz diyabet, plasental problemler gibi gebelik komplikasyonlarınız varsa yolculuk yapmanız uygun olmayabilir.

Yolculuğa çıkmayı düşünüyorsanız öncelikle doktorunuzla görüşüp yolculuğun süresi, mesafesi, yolculuk şekli hakkında bilgi vermeli ve yolculukta yapılması gerekenler, en yakın sağlık kuruluşu, acil durumlar hakkında önerilerini almalısınız.

Gebelikte seyahatte yapılması gerekenler

-Seyahat öncesi doktorunuzla görüşün

-Tıbbi evraklarınızın bir kopyasını yanınıza alın (gebelikte yapılan tahliller, gebelik haftanızı gösteren ultrason, ek hastalık varsa ilgili tıbbi kayıtlar)

-Sıcaklık değişikliklerine uygun rahat kıyafetler, kısa topuklu rahat ayakkabılar giyin.

-Yanınıza sağlıklı yiyecekler ve atıştırmalıklar alın.

-Bol bol -mutlaka içme suyu- tüketin.

-Doktorunuzun önerisi dışında ilaç almayın.

-Yolculuk sırasında sık sık hareket edin

-Her zaman emniyet kemeri takın. Emniyet kemerinizi göbeğinizin altına ve omuz kemerinizi iki göğsünüzün ortasına yerleştirin.

Derin ven trombozu nedir ve neden hamile yolcular için endişe kaynağıdır?

Derin ven trombozu (DVT), bacaklardaki veya vücudun diğer bölgelerindeki damarlarda kan pıhtılarının oluştuğu bir durumdur. DVT, pıhtının akciğere gidebileceği tehlikeli bir duruma neden olabilir. Uzun mesafeli seyahatlerinizde olduğu gibi uzun süre hareket etmemeniz veya oturmanız DVT riskini artırabilir. Hamilelik, DVT riskini daha da arttırır. Uzun bir yolculuk planlıyorsanız, DVT riskinizi azaltmak için bol sıvı almalı,rahat giysiler giymeli ve düzenli aralıklarla yürüyüp hareket etmelisiniz.

Gebelikte Araba ile yolculuk

Araba ile yolculuk her gün 5 saatten uzun olmamalıdır. Her 2-3 saatte bir arabadan inip yürümek , hareket etmek önemlidir. Mutlaka emniyet kemeri kullanılmalıdır. Motorsiklet ile yolculuk önerilmez.

Gebelikte Uçak yolculuğu

Arabaya yolculuğuna göre daha kısa sürmesi açısında uçakla yolculuk gebelikte tercih edilir. 28 haftaya kadar raporsuz, 28-36 hafta arası doktor raporuyla uçak yolculuğu yapabilirler. Uzun süren yolculuklarda koridor tarafta geniş aralıklı koltuklar tercih edilerek hareket kısıtlılığını önlenmelidir.

Gebelikte Gemi yolculuğu

Gemide bir doktor veya hemşire bulunduğundan emin olun. Ayrıca, planlanan duraklarınızın modern tıbbi tesislere sahip yerler olduğundan emin olun. Deniz tutması durumuna karşı doktorunuza danışın. Gemi yolculuğunuz sırasında sık sık ellerinizi yıkayın.

Seyahat ederken hangi durumlarda acil tıbbi yardım aramalıyım

-Vajinal kanama

-Pelvik veya karın ağrısı veya kasılmaları

-suyunuzun gelmesi

-Preeklampsi belirtileri ve semptomları (geçmeyen baş ağrısı, görme bozuklukları, elde yüzde ani ödem)

-Şiddetli kusma veya ishal

-DVT bulguları ( tek bacakta geçmeyen ağrı, hassasiyet, kızarıklık, şişme)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here