Genç kalmak birçok kişinin hayali. Özellikle kadınlar için bu olgu bir tutku haline gelmiş durumda. Anti-aging etkili kremlere dünyanın parasını bayılmak, hiç ama hiç çekinmeden bıçak altına yatmak ve dahası. Gençleşmek için denemeyeceğimiz yol yok. Yıllar geçerse geçsin, bizi etkilemesin diye uğraşıp duruyoruz.

genc kalmak istiyorsaniz bunlari benimseyin 13

Ancak genç kalmak, bunu başarabilmek aslında bir süreçten geçiyor. Gençliği getiren alışkanlıklar dizisi sayesinde başarılı bir şekilde yüzünüzdeki kırışıklıkları önleyerek yılları arkanızda bırakabilirsiniz. O zaman şimdi de alışkanlık haline getirdiğiniz sürece sizi yaşlanmaktan uzak tutacak rutinlere bir göz atalım.

Kolajen içerikli nemlendiriciler tercih edin.

Yaşlanmayı önleme konusunda en önemli adım düzenli olarak nemlendirici kullanmanızdır. Nemli cilt kolay kolay yaşlanmaz, her daim canlı ve parlak görünür. Nemlendiricilerinizi yaşınıza ve cilt tipinize göre tercih etmelisiniz. Ancak ilerleyen yaşlarda kolajen içerikli, yani cildin yapı taşlarını içeren nemlendiriciler kullanmanız size daha büyük yarar sağlar.

genc kalmak istiyorsaniz bunlari benimseyin 11

Makyaj temizleme konusunda daha titiz olun.

Makyaj yapmak bugün birçok kadının günlük ortak uğraşısı. Ancak önemli olan makyaj yapmak değil makyajla yorulan cilde gece hak ettiği bakımı gösterebilmek. Makyajı temizlememek gözeneklerinizin tıkanmasına, cildinizin hava alamamasına neden olur. Hal böyle olunca yaşlılık ve kırışıklık çanları daha hızlı çalacaktır.

genc kalmak istiyorsaniz bunlari benimseyin 07

Bakımınızı uyumadan önce yapın.

Güzellik uykusu diye bir şey gerçekten de var mıdır? Evet vardır. Güzellik uykusu dediğimiz şey aslında yatmadan önce gerekli bakımımızı yapmamızla beraber gerçekleşir. Uzmanların önerisi bu yönde, nemlendiricilerimizi, maskelerimizi uyumadan önce uygulamamız, ardından uyumak için yatmamız. Çünkü uyguladıklarımız uyku sayesinde etkisini daha çok gösterecektir.

genc kalmak istiyorsaniz bunlari benimseyin 12

Sıradan şaşmayın.

Kullandığınız ürünleri doğru sırada kullanmanız oldukça önemli. Yoğunluk olarak azdan fazlaya doğru sıralayarak kullandığınız ürünler sayesinde bakımınızı çok daha etkili bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Uzmanlara göre yoğun bir üründen sonra daha hafif ürünleri kullanmanın cilt açısından pek de bir anlamı olmuyor. Ancak hafif bir üründen sonra yoğun ürünü kullanmak kullanılan ürünlerin etkisini artırıyor. Bu nedenle cildinizi temizledikten sonra tonik, sonra jel nemlendirici en sonunda krem sürmek gibi bir sıra izleyebilirsiniz. Ama tabi ki bu sırayı elinizdeki ürünlere göre siz belirlemelisiniz.

genc kalmak istiyorsaniz bunlari benimseyin 01

A vitamini içerikli ürünler kullanın.

A vitamini besinlerden aldığımızda da, kullandığımız ürünlerin içeriğinde bulundurduğumuzda da cildimiz için en iyi sonucu veren maddelerden biri. Pigmentasyon eşitsizliğini gideren, kırışıklıkları geciktiren, gözenekleri dolduran A vitamini içerikli ürünler hayat kurtarır.

genc kalmak istiyorsaniz bunlari benimseyin 02

Güneşten korunun.

Güneş artık yarardan çok zarar veriyor bizlere. Güneşten olabildiğince kaçınmak, güneş ışınları en şiddetli olduğu zamanlarda dışarı çıkmamak, güneş gözlüğü, şapka vs. kullanmak ve tabi ki de en önemlisi yaz kış güneş koruyucu kullanmak birçok cilt probleminin çözümü, aynı zamanda gençliğin anahtarı.

genc kalmak istiyorsaniz bunlari benimseyin 09

Makyaj yapmadan önce nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

Makyaj yapmadan önce nemlendirici kullanmak hem makyajınızın daha iyi görünmesini, daha iyi tutunmasını sağlar hem de makyajın zararlı etkilerine karşı cildimizi korur. Bu dediğim hem ağır hem de hafif makyajlarda geçerli, nemlendirici ihmale gelmez.

genc kalmak istiyorsaniz bunlari benimseyin 04

Cilt tipinizi tanıyın.

Cilt tipinizi tanıyıp buna uygun ürün kullanmak son derece önemlidir. Cildiniz yağlı diye kurutucu ürünler kullanmanız, ya da hassasiyet  yaratacak derecede agresif ürünler kullanmanız sonradan cildiniz için daha fazla ürün kullanmanıza neden olabilir, cildinizi yorar ve yaşlandırır.

Woman applying face cream

Fazla ürün kullanmayın.

Cildinize avuç avuç ürün kullanmak daha etkiliymiş gibi gelse de en iyi sonucu az miktarda ürün uygulayarak alırsınız. Cilt ihtiyacı olan miktardaki ürünü, ince bir şekilde uygulayacağınız üründen temin eder. Böylece hem tasarruf edersiniz, hem de cildinizi doğru şekilde beslersiniz.

genc kalmak istiyorsaniz bunlari benimseyin 05

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here