Diş çürükleri her yaşta meydana gelebilmektedir. Diş çürüklerinin temel nedeni çürüğe sebep olan bakterilerdir. Genç bireylerde ise diş çürümesi daha sık görülen bir durumdur. Yapılan çalışmalarda diş çürümesine neden olabilecek faktörlerle literatürlerle ortaya konulmuştur. Dişlerde flor eksikliğinin çürümeye yatkınlığı arttıracağı belirtilmiştir. Hatta diş çürümelerine karşı dişlerde direnç oluşması için çocuklara flor uygulamaları yapılabilirken, aşırı flor fazlalığı ise dişte sararmaya neden olabilmektedir. Aşırı flor genellikle bazı bölgelerdeki içme suyu aracılığı ile bireylere aktarılmaktadır.
Diş ÇürümesiBeslenme alışkanlıkları çürümeyi tetikleyen başka bir faktördür. Şeker içerikli ve yumuşak gıdaların tüketilmesi sonucunda tükürükteki bakterilerle bunların parçalanması ve uzaklaştırılmaması sonucu asit açığa çıkar (laktik asit), diş dokusunda erime ve çözülmeler oluşur ve çürük gelişebilmektedir.
Tükürük PH değeri ve tükürük yapısı da çürük oluşumunda etkilidir. Tükürük içeriğinde dişeti iltihabı ve çürük oluşumunu engelleyen korucu maddeler  barındırmaktadır ve tükürüğün yıkayıcı etkisi göz ardı edilmemelidir. Tükürük akış hızı düşük, ağız kuruluğu olan ve yıkayıcı etkisi az olan bireylerde çürük oluşumu daha fazla görülmektedir.
Genetik yatkınlığın da diş çürük oluşumunda etkili olduğu görülmüştür. Yapılan bilimsel çalışmalarda çürük oluşumunda yatkınlık görülen bireylerin çocuklarında da benzer şekilde çürük oluşumunda yatkınlık tespit edilmiştir. Ancak bilimsel çalışmalar sadece genetik faktörün etkili olmadığını, çevresel faktörlerin, beslenme alışkanlıklarının ve bağışıklık sisteminin de etkili olduğunu ifade etmişlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here