Şu an piyasada pek çok cilt bakım ürünü bulunuyor. Hepsinin vaadleri farklı. Bazısı sizi asla yaşlandırmamayı vaad ediyor, bazısı ise cildinizi yenilemeyi. Özellikle zamanınız azsa bunları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ancak cilt bakımına ayıracak vaktiniz varsa ve biraz da böyle şeylerle uğraşmayı seviyorsanız sizler için her mutfakta bulunabilecek malzemelerden gençlik vaad ediyoruz!

Tabi piyasadaki hiçbir ürün oluşan lekelere, kırışıklara müdahale edemez. Bizim sizin için paylaşacağımız malzemeler de böyle. Bunların hepsi birer önlemdir aslında. Eğer siz de genç kalmak istiyorsanız bu malzemeleri kesinlikle değerlendirin!

7. Şeker

Şeker bir numaralı peeling malzemesidir. Cildinizin tazelenmesi, canlanması, can sıkıcı pütürcükler ve dahası için gerek vücudunuzda gerekse yüzünüzde toz şeker kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken çok basit bir miktar şekeri avcunuza alıp, yüzünüzü ya da vücudunuzu bu şekerle ovmak. Ardından bol suyla yıkayın elbette. 🙂

6. Zeytinyağı

Özellikle Ege bölgesinin göz bebeği olan mucizevi yağ sadece yemeklere lezzet katmakla kalmıyor, aynı zamanda cildi de gençleştiriyor. Cildinize kadifemsi bir yumuşaklık veren zeytinyağı, aynı zamanda ciltteki tahrişleri de yatıştırır ve hiçbir ciltte -tabi gerçeği olduğu sürece- alerjiye neden olmaz.

5. Bal

Mutfağınızdaki en iyi nemlendirici baldır. Mineral ve elementler bakımından zengin olan balı maske olarak yüzünüze sürüp 10 dakika sonra yıkadığınızda dahi farkı görebilirsiniz. Aynı zamanda hücre yenilenmesi sürecini de hızlandıran bal, düzenli kullanıldığı zaman kırışıklık oluşumunu ciddi anlamda erteliyor.

4. Domates

İçeriğindeki asit nedeniyle cildi tazeleyen bir diğer malzeme de domates. Özellikle yorulmuş, mat görünen ciltlere ilaç gibi gelen domatesi dilimler halinde kullanabilirsiniz. Ciltteki iltihaplarınızı yatıştırmak için ise cildinizi domates püresiyle ovabilirsiniz.

3. Salatalık

Evet, neredeyse her filmde gördüğümüz yüzde ve göz çevresinde duran salatalık dilimleri hayal değildi. 🙂 Cildinizin gençleşmesi ve tazelenmesi için istediğiniz sıklıkta yüzünüzde salatalık dilimleri bekletebilirsiniz. İçerdiği su miktarı nedeniyle ciltte gerçek bir nemlendirici görevi görür. Soğuk olarak kullanırsanız etkisini çok daha net bir şekilde görebilirsiniz.

2. Kabartma Tozu

Direkt cilde sürmek zararlı olsa da bir çay kaşığı kabartma tozu ve bir çay kaşığı yoğurdu karıştırarak bir maske yapabilirsiniz. Bu maskeyi 10 dakika boyunca cildinize uyguladıktan sonra arınmış, tazelenmiş bir cilt göreceksiniz.

1. Patates

Patatesin marifeti genelde göz çevresinde biliniyor ancak ciltte de oldukça başarılı. Patates suyunu cildinize uygulayıp 15 dakika sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Bu maske cilt esnekliğini kazandırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here