Tereyağı bir zamanlar ne kadar kötülenmiş olsa da, sağlıklı yağ içeriği nedeniyle ve tabi ki Canan Karatay sayesinde eski ününe ve popülaritesine tekrardan kavuştu. Yemeklere lezzet katan, sahanda yumurtanın biricik arkadaşı tereyağının popülaritesi artınca elbette sahte tereyağı haberlerini de daha çok duyar olduk. Hepimiz artık marketlere mahkumuz, çoğumuzun köye gidip de yerinden gerçek tereyağı alma şansı yok bu nedenle alabildiğimiz tereyağlarının gerçekliğinden emin olmamız lazım.

Gerçek tereyağı nasıl anlaşılır?

Gerçek tereyağı aslında bize pek çok ipucu sunar. Ancak bunlara doğru bir şekilde bakmak çok önemlidir. İlk olarak yapmamız gereken şey güvendiğimiz bir markadan alışveriş yapmaktır. Ancak yine de tereyağınızın gerçekliğini test etmek isterseniz sizler için çeşitli ipuçlarını derledik.

Renk ayırt edici değildir.

Genelde gerçek tereyağı ile sahtesini ayırt etmek için milli yöntemimiz rengine bakmaktır. Beyaz olan bir yağın, tereyağı olduğuna inanmamız imkansızdır mesela. Ancak ne yazık ki bu gerçekliği gösteren bir ipucu olamaz. Çünkü tereyağının rengi, o tereyağında kullanılan süt yağını veren inekle alakalıdır. Yani tereyağı beyaz da olabilir, sarı da.

Tavaya koyduğunuzda dikkat edin.

Tereyağını tavaya koyup kızdırmaya başladığınızda dikkat etmeniz gereken iki durum vardır. Birincisi köpürmesi, ikincisi ise renk farkı. Eğer tereyağınız kızdırırken köpürmüyorsa %100 sahtedir. Tereyağı yapılırken içerisine su konulduğu için, bu su eritme esnasında açığa çıkar ve köpürmesine neden olur.

İkincisi ise tereyağınız erirken eriyen kısımların renginin daha koyu olmaması gereklidir. Eğer aynı renginde erimiyor, daha koyu bir şekilde eriyorsa içine boya katılmıştır.

Gerçek tereyağı çatlamaz.

Tereyağınızı buzdolabından çıkardığınızda bıçakla kesmeyi deneyin. Zorlanmanız çok normal ancak bıçak darbesi alan yerler haricinde de çatlama gözlemliyorsanız bu yağın katkılı olduğunu gösterir.

Gerçek tereyağı oda sıcaklığında tam olarak erimez.

Tereyağınızı oda sıcaklığında, yani buzdolabının dışında bıraktığınız zaman yumuşuyorsa bu son derece normaldir. Ancak şeklini bozuyorsa, su gibi eriyorsa bu katkılı olduğunu gösteren önemli bir ipucudur.

En kolay yöntem: Suda Eritmek

Tereyağınızdan bir parça alın ve sıcak suyun içine atın. Eğer suyun içine attığınız parça, birkaç parçaya ayrılıyorsa tereyağı değil margarindir. Gerçek tereyağı tek parçada, ufalarak erir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here