Bir çok Türk kadınının ortak dertlerinden biridir göbekte yağlanma. Özellikle düşük belli pantolonların moda olması nedeniyle göbekler simit görüntüsüne neden olacak, her mağaza kabininde bizi sinir edecek, kıyafetlerimizden nefret ettirecek düzeyde ilerledi. Sanıyorum ki artık siz de pek çok kadın gibi kıyafetlerinizi ‘Göbeğimi belli ediyor.’ ve ‘Göbeğimi saklıyor.’ şeklinde kategorize etmek istemiyorsunuzdur. Hele ki siyah giymekten oldukça sıkılmış durumdayız. Peki bu gidişe dur demenin, artık bizden bir parça haline gelen göbekleri yok etmenin bir yolu yok mu?

gobeginizden bu noktalara dikkat ederek kurtulabilirsiniz 02

Araştırmalar gösteriyor ki sahip olduğumuz bazı alışkanlıklar göbekte yağlanmalara neden oluyor. Bu alışkanlıklardan bazılarına sahip olabilirsiniz ancak bırakmak ve göbeğinizden kurtulmak için hiçbir zaman geç değil! Sadece biraz istikrar ve istek ile üstesinden gelemeyeceğiniz göbek yok.

gobeginizden bu noktalara dikkat ederek kurtulabilirsiniz 07

Düşük Belli Pantolonlar Giymek

Göbek kısmını hiçbir şekilde toparlamayan, aksine göbeğin alt tarafından bastırarak göbeğin ön plana çıkmasına neden olan, olması gerekenden daha belirgin ve katmanlı olmasına neden düşük belli pantolonlar göbeğinden kurtulmak isteyen ya da göbek görüntüsünü hiçbir zaman istemeyen kadınların kesinlikle uzak durması gereken kıyafetlerden. Henüz doğum yapmamış kadınlarda bile eğer sarkık bir göbek görüntüsü varsa sorumlusu düşük belli pantolonlardır.

gobeginizden bu noktalara dikkat ederek kurtulabilirsiniz 08

Gazlı İçecekler Tüketmek

Gazlı içeceklerin birçoğu aşırı şeker içerir. Kendinizi tatlandırıcılı, şekersiz gazlı içecekler tüketmekle rahatlatabilir ve teselli edebilirsiniz ancak bu şekilde de olsa gazlı içecekler kilo aldırıyor. Çünkü tatlandırıcıyla tatlandırılmış olsa dahi gazlı içecekler kısa süre içerisinde acıkmaya neden oluyor. Elbette bu da karın çevresinde yağlanmaya neden oluyor.

gobeginizden bu noktalara dikkat ederek kurtulabilirsiniz 01

Protein Tüketmemek

Vücudumuzun yapı taşı olan proteinler beslenme programımızda kesinlikle yer vermemiz gereken besin maddelerinden. Protein tüketmek kan şekeri seviyesini dengeler ve iştahı arttıran hormonları kontrol altına alır. Yani aslında düzenli olarak protesin tüketmek doğal olarak zayıflamanızı sağlar.

gobeginizden bu noktalara dikkat ederek kurtulabilirsiniz 05

Ayrıca proteinlere fazla yer vermemenin karın çevresinde yağlanmaya neden olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmış.

Yağ Meselesi

Yağların kilo aldırdığı ve karın çevresindeki yağlanmalara neden olduğu aslında büyük bir yalandır. Çünkü asıl kilo aldıran ve yağlanmaya neden olan şey şekerlerdir. Aksine doğal yağlar karın çevresindeki yağlanmaları giderme ve önleme konusunda büyük işler başarmaktadır.

gobeginizden bu noktalara dikkat ederek kurtulabilirsiniz 03

Avokado, zeytinyağı gibi içerikler beslenme programınıza kesinlikle dahil etmeniz gereken şeylerdir. Çünkü bu gibi yararlı yağ içeren yiyecekler karın bölgesindeki yağlarla savaşır. Ancak ‘light’ adı altında satılan ve ‘yağsız’ olarak lanse edilen ve içerisine şekerin adeta pompalandığı piyasa oyunu ürünlerden uzak durmalısınız. Sizi zayıflatacağını düşündüğünüz bu paketli yiyecekler aksine kilo almanıza neden olur.

Düzensiz Uyku

Uykusuzluk kişide kortizol seviyesini artırır. Hal böyle olunca kişi tatlı yiyeceklere yönelir ve bu yiyeceklerin içerisindeki şeker miktarı kilo almaya, karın çevresinde yağlanmaya neden olur. Bir yetişkinin normal şartlar altında 7-9 saat arasında uyuması gerekmektedir. Uyku  yeteri kadar alınmadığı zaman kilo alımı ve yağlanma kaçınılmazdır.

gobeginizden bu noktalara dikkat ederek kurtulabilirsiniz 04

Gece Yemek Yemek

Gece geç saatlerde yemek yemenin kilo almaya etkisi olup olmadığı hala tartışılıyor. Ancak pek çok kişi aldırdığı konusunda hem fikir. Çünkü vücudumuz biz uyurken kalori harcar, ancak uyuma saatimize yakın zamanlarda yemek yediğimiz zaman vücudumuz bu işlevini yerine getirmekte zorlanıyor ve bu da karın bölgesinde yağlanmanın kapılarını açıyor.

gobeginizden bu noktalara dikkat ederek kurtulabilirsiniz 06

Gece yatmadan önce yemekten vazgeçmek için tek sebebiniz de bu değil üstelik: Günlük hayatta en çok rahatsızlığa yol açan gastrit ve reflü problemi de bu alışkanlığın bir getirisi. Hem midenizi korumak hem de göbek görüntüsünden kaçınmak için gece yemek yeme alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here