Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Nedir - 03Tüm kadınların ortak arzusu güzel, iri ve dik göğüslere kavuşmaktır. Özellikle de küçük göğüslere sahip olan kadınlar kendilerini aynada daha güzel görmek, giydikleri kıyafetlerin içinde daha hoş görünüp kıyafetlerini hayal ettikleri gibi taşıyabilmek ve eşlerine daha güzel görünmek için birçok yönteme başvurmuşlardır. Bunlardan bir tanesi de Göğüs Dikleştirme Ameliyatıdır. Peki nedir bu Göğüs Dikleştirme Ameliyatı ?

Kadınların gebelik, emzirme gibi dönemlerinde sarkan göğüslerinin  yeniden şekillendirilmesi için yapılan estetik  cerrahi bir operasyondur. Deri elastikiyetini kaybettikçe göğüsler şekil ve sıkılığını kaybeder; sarkmaya başlar. Meme kaldırma ya da tıbbi adıyla ‘mastopexy’ sarkan memeleri en azından uzun bir dönem için kaldırılarak yeniden şekillendirmesinde yardımcı olur.

Göğüs dikleştirme ameliyatlarında amaç memeye yeni bir şekil ve dik bir form kazandırmaktır. Meme başı çevresindeki koyu renkli alan (areola) geniş ise bu ameliyatla daraltılabilir ve kişinin hayalini kurduğu güzel bir görünüm yakalanabilir.. Ayrıca gebelik sonrasında meme bezleri küçülüp içi boşaldıysa bu dikleştirme işleminde silikon meme protezleri de yerleştirilerek meme hacmi ve gerginliği de arttırılabilmektedir.

Meme dikleştirme  ameliyatları genel anestezi altında yapılmakta olup ortalama 3 saat kadar sürüyor. Hasta ameliyattan sonra genellikle aynı gün taburcu edilir. Dikişler 10-12. günler civarında alınır.

Emzirmeyi Olumsuz Etkilemez

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Nedir - 05jpg
Genellikle en iyi sonuçlar küçük, sarkık göğüslere sahip kadınlarda elde edilmektedir. Her büyüklükteki göğüs  kaldırılabilir fakat şunu da belirtmek gerekir ki elde edilen sonuçlar ağır memelerde çok uzun süreli veya kalıcı olamayabiliyor. Birçok kadın mastopexyi gebelik veya emzirme sonrası gerilmiş deri ve azalmış volüme sahip göğüslerle karşılaştıkları için bu yöntemi talep ederler. Ancak daha fazla çocuk istiyorsanız meme kaldırma ameliyatını ertelemeniz daha uygun olacaktır Mastopexy gelecekteki gebelikleri olumsuz etkileyecek özel riskler getirmez. Örneğin memeden süt emzirmeyi etkilemez. Ama şu bilinmelidir ki daha sonraki gebelikler sırasında meme derisi gerilecektir ve ameliyatla elde edilmiş olan iyi sonuçları olumsuz etkileyecektir.

Bu operasyon büyük ve ağır göğüslere sahip kadınların beklentilerini kesin bir şekilde karşılayamayabilir fakat kalıcılığı uzun ve küçük, hafif göğüslerde kalıcılığını koruyabilmektedir. Bu operasyonu yaptırmak için doğru bir merkeze gidip uzman doktor muayenesinde karar vermeniz sizin için daha doğru bir yöntem olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here