Göğüsler kadın vücudunda oldukça hassas bölgelerdir.  Her adet döneminde kanda artan kadınlık hormon seviyeleri sayesinde, hamileliğe hazırlanıyormuşçasına her ay süt bezleri aktif hale geçer ve göğüsler şişer. Hormonlarımız normale döner dönmez göğüsler de eski hallerine dönüverir. Göğüslerin ergenlik sonunda ulaştığı büyüklük genetik olmakla birlikte vücuttaki yağ oranına da bağlıdır. Göğüsler yağ dokusu ile meme bezlerinden oluşmuştur ve yapısında kas bulunmaz. Göğüs kasları vardır ki bunlar göğsü oluşturmaz ama varlıkları göğüsleri tutmaya yarar. Göğüsleri asıl tutan, göğüslerin altından başlayıp çeneye dek uzanan deridir. Bu deri olmasaydı yerçekiminden dolayı göğüsler tamamen aşağıya meyilli olacaktı. Hormonel değişimlerin, hamileliğin, emzirmenin ve zamanın etkisi ile deride meydana gelen yapısal bozukluklar derinin gevşemesine ve göğüslerin sarkmasına neden olur. Bu nedenle mümkün olduğunca erken göğüs bakımına başlamak gerekir. Bu bakımlardan biri de göğüs için doğru sutyen kullanmaktan geçer.

Regl Döneminde Farklı Sutyen Kullanın

Göğüs Sağlığında Doğru Sutyen Kullanımı5

Uzmanlar, çok sıkı olmayan göğüslere tam oturan pamuklu kumaştan üretilmiş doğal boyalarla boyanmış sutyen kullanılmasını tavsiye ediyor. Ve her dönem için sutyen seçiminin de değişmesi gerektiğinin altını çiziyor. Regl dönemlerinde şişen göğüsler için daha rahat kumaştan sutyenler tavsiye edilirken spor yaparken göğsü zıplamalara karşı koruyacak sutyenler öneriliyor.

Doğru Beden Aldığınızdan Emin Olun

Göğüs Sağlığında Doğru Sutyen Kullanımı

Sutyen alırken birkaç noktaya dikkat etmek hem sağlık açısından hem de konfor açısından oldukça önemli: Sutyen almadan mutlaka doğru beden ölçünüzü bildiğinizden emin olun. Sutyeninizin arka bandı yere paralel olarak sırttan geçmelidir. Eğer bu bant yukarıda kalıyorsa askılar olması gerektiğinden daha kısa ayarlanmış ya da sutyen üzerinize göre değil demektir. Biraz önce de dediğimiz gibi Regl öncesi dönemde normal dönemlerde giyeceğiniz sutyenleri almayın. Günlük sutyen ve regl dönemi sutyenleri ayrı olmalıdır. Şunu unutmayın ki üzerinizde en rahat en konforlu olan sutyen sizin için en doğru seçim olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here