Bir makyajın kendini gösterebilmesi için esas olan asıl cilt makyajıdır. Kötü bir cilde yapılan makyaj diğer taraflar ne kadar ustalıkla yapılmış olursa olsun eğreti duracaktır. Halbuki cilt makyajını hakkıyla yaptığınız zaman gözlerinize ve dudaklarınıza hafif bir makyaj yapsanız bile mükemmel görüneceğinize emin olabilirsiniz.

Aşağıda yazacaklarımız elbette ki her günkü makyajınıza dahil etmeniz gereken şeyler değil. Ama en azından özel günlerinizde mükemmel görüntünüzle akıllara kazınmak istiyorsanız önerilerimize kulak verin.

Peeling yapın.

Geceden yüzünüze her zaman uyguladığınız peelingten uygulayın. Her zaman diyorum çünkü önceden kullanmadığınız bir şeyse bir sürprizle karşılaşabilirsiniz ve bu hiç hoş olmaz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husussa peelingten hemen sonra makyaj yapmamanız. Cildinize zaman tanıyın. Sabah makyaj yapacaksınız peeling işinizi geceden bitirin.

goz kamastirici bir makyaj icin oneriler 07

Temizleyin.

Sabah uyandıktan sonra cildinizin hem temizlenebilmesi hem de kendine gelebilmesi için güzelce temizleyin.

goz kamastirici bir makyaj icin oneriler 08

Nemlendirin.

Cildi nemlendirmek hem günlük bir rutindir hem de cildin makyaja hazır olabilmesinin birinci kuralıdır. Ayrıca makyajınızın daha uzun süre dayanabilmesi için şarttır.

goz kamastirici bir makyaj icin oneriler 02

Baz kullanın.

Açıkçası baz kullanımını pek önermiyorum. Çünkü çoğunun içinde fazlasıyla silikon bulunuyor ve cilde yapışan silikonu normal makyaj temizleme rutininizle çıkarmanız biraz zor. Ama eğer geniş gözeneklerinizden rahatsızsanız makyaj bazı kullanmanız gerekebilir. Bunun için iki önerim var. İkisini de kullanmadığımı belirtmek isterim. Ama birçok kişinin yorumlarına dayanarak bu iki ürünü tavsiye etmekte sakınca görmüyorum. Birincisi Benefit The Porefessional Makyaj Bazı, diğeri ise The Body Shop Tea Tree Pore Minimiser. Bu ikisi makyajın kalıcılığını artırma anlamında çok büyük bir etki gösteremeseler de gözenek küçültme alanında oldukça etkili ürünler.

goz kamastirici bir makyaj icin oneriler 06

Fondöten/BB krem sürün.

Bu sizin tercihinize kalmış bir şey. Eğer hafif yapılı, besleyici bir şey tercih ediyorsanız elbette ki bb krem sizin için daha iyi olacaktır. Ama bu ikisini uygularken boynunuza, özellikle de boynunuz ve yüzünüzün birleştiği o çizgiye uygulamayı unutmayın. Böylece renk eşitsizliklerinden kaçınırsınız.

goz kamastirici bir makyaj icin oneriler 05

Kapatıcı kullanın.

Fondöten ya da BB krem ciltteki kusurlar için her zaman yeterli olmaz. Siz de hala gözünüze çarpan kızarıklıklar, sivilceler varsa üstünden kapatıcıyla geçin. Özellikle de göz altlarınızda morluk varsa göz altlarına da kapatıcı uygulamayı unutmayın.

goz kamastirici bir makyaj icin oneriler 04

Pudra kullanın.

Pudrayı kesinlikle fırçayla uygulamalısınız. Pudra ponponlarıyla uyguladığınız pudra kesinlikle doğal bir görünüm sağlamaz. Fırçayla çok daha mükemmel bir sonuç alırsınız. Bu nedenle fırçaya fazla pudra almamaya ve toz toz bir görüntü oluşturmamaya dikkat ederek cildinize pudrayı uygulayın. Bu hem makyajınızı sabitler, hem yağlanmayı geciktirir.

goz kamastirici bir makyaj icin oneriler 01

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here