Göz makyajı, gözleri öne çıkaran, diğer makyaj öğelerinin de etkisini artıran makyajdır. Birçok kadın için olmazsa olmazdır. Öyle önem verilen bir alandır ki gözler, size sadece göz makyajıyla ilgili olan pek çok ürün sayabiliriz.

goz sagligini korumak icin goz makyaji onerileri 06

Ancak göz makyajının şöyle bir dezavantajı vardır: Gözler çok hassas yapıdadır ve göz makyajında gereken şeylere dikkat edilmezse gözlerinizde hassasiyet yaratabilir, hatta çeşitli problemlere bile neden olabilir. Bu nedenle sizler için göz sağlığınızı korumak için makyaj yaparken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık.

Başkalarının makyaj malzemelerini katiyen kullanmayın. Bu kural özellikle göz makyajında çok önemlidir. Maskara, göz fırçası, göz kalemi gibi malzemelerin ortak kullanılması gözdeki bakterilerin, hastalıkların bulaşmasına neden olabilir.

goz sagligini korumak icin goz makyaji onerileri 01

Göz içine far sürmeyin. Küçük partiküller gün içerisinde göz içinize kaçabilir ve gözünüzde hassasiyet yaratabilir.

goz sagligini korumak icin goz makyaji onerileri 02

Eğer gözlerinizde hassasiyet varsa ya da kontakt lens kullanıyorsanız içerisinde takma kirpik parçacıkları olan maskaraları kullanmayın. Bunlar gün içerisinde gözünüze kaçabilir ve gözlerinizi kötüleştirebilir.

goz sagligini korumak icin goz makyaji onerileri 03

Göz kalemini göz içinize çekiyorsanız her kullanımdan sonra göz kaleminizi açın ve tekrar sivriltin. Böylece kullanımınızda gözünüzden bulaşan bakteriler, bir sonraki kullanımınıza aktarılmamış olur.

Göz makyajında kullanacağınız fırçaların temizliğinden emin olun. Özellikle göz içinde ve kirpik diplerinde kullandığınız fırçalarda temizlik çok daha önemlidir.

goz sagligini korumak icin goz makyaji onerileri 04

Ve son olarak gözlere zarar vermeden makyaj yapabilmenin en önemli kuralı, gece makyajı temizleyip yatmaktır. Bunu yapmadığınız zaman hem göz çevreniz erkenden yaşlanır, hem de gözlerinizde alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.

?leaning woman face with cotton pads. Cosmetic treatment.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here