Büyük göz her zaman dikkat çeker. Peki ya gözlerimiz küçükse? Gözleri daha büyük gösteren makyaj hilelerini adım adım sizler için yazdım. Keyifli okumalar.

İlk adım olarak öncelikle ten makyajına dikkat etmeliyiz. Aydınlık ve sağlıklı bir cilt çok önemlidir. Kendi tenimize uygun fondöten seçmeliyiz. Bunun içinse size birden fazla fondöten kullanmanızı öneriyorum.

Göz çevresinde oluşan koyu halkalar, morluklar gözü olduğundan küçük göstermekle birlikte yorgun bir ifade katar. Bu yüzden göz çevresindeki morlukları kapatmalı ve aydınlatmalıyız.

Göz kapağındaki renk eşitsizlikleri giderilmelidir. Ten rengi far veya kapatıcıyla göz kapağındaki renk eşitsizliğini giderebilirsiniz.

Kaşlar, gözün yapısını etkileyen çok önemli bir faktördür. Kaşlar dağınık ve boşluklu ise bu bizim bakışımızı çok etkiler. Kaşların düzenli, dolu ve hafif kavisli olması gözü daha büyük gösterecektir.

Gözleri küçük olanların yaptığı çok büyük bir hatadan bahsedeceğim. Kalın dipten çekilmiş kuyruklu eyeliner! Her göz yapısına eyeliner yakışmadığı gibi, dipten çekilen eyeliner gözü daha küçük gösterir.

Gözü küçük olanların tercih etmesi gereken ise gözün köşelerini vurgulamaktır. Göz pınarlarını aydınlatmalı ve göz pınarlarından kalem çekilmemelidir. Daha buğulu makyajlar tercih edilmelidir.

Alt kirpiklerin köşelerini farla vurgulamalıyız. Bunu yaparken ise gözümüzün iç kısmına beyaz veya açık ten rengi kalem sürersek gözü olduğundan daha büyük göstermiş oluruz. Açıkçası ben beyaz göz kalemini pek beğenmiyorum. Gözlerim büyük olduğu içinde hiç tercih etmedim fakat gözünüz küçük ise ve benim gibi beyaz kalemin duruşunu çok beğenmiyorsanız göz içine sürülen gözü aydınlatan yeni kalemler çıktı. Açık pembe, ten rengi, açık mavi vs… Onları almanızı tavsiye ederim. Nyx markasının bunun için çıkarmış olduğu kalemleri öneririm.

Göz kapağının katlanma bölgesine ise kahve tonları tercih edilmelidir. Gözü daha çok öne çıkartır. Gözleri olduğundan daha büyük gösterir…

Eğer göz yapınız çok içerde ise takma kirpik kullanmanızı tavsiye ediyorum çünkü her ne kadar makyaj hilesi yapılsa bile takma kirpiğin verdiği etkiyi yaratamayız. Bu yüzden kirpikler de oldukça önemlidir. Düz kısa kirpikler gözü küçük gösterir. Maskara sürmeden önce kirpik kıvırıcısı kullanabiliriz. Ya da fırçaya hafifçe pudra ekleyebiliriz. Bu yöntemle kirpikler olduğundan daha hacimli ve kıvrık gözükecektir.

Maskarayı sürerken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ise maskarayı kirpiklere eşit oranda değil de kirpiklerin köşelerine daha yoğun gelecek şekilde sürmemiz. Alt kirpik diplerine de maskara uygulamanız gözünüzü daha çok büyütecektir.

Aklınızda olsun gözü küçük olanların yapması gerekenler göz köşelerine vurgu yapmaktır!

Gözü ön plana çıkarmamız için ise dudak rengini doğal tutmamız gerekir. Ten renkleri, hafif pembeler vs…

Yapılan makyajda her zaman kaş altını aydınlatmalıyız. Kaş altına gelen koyu farlar gözün düşmesine neden olur. Kaş altını highlighter ile aydınlatabilirsiniz. Benim tercihim ise genellikle The Balm’ın Mary Lou Manizer highlighter. Veya açık ten rengi farlar.

Göz kapağınız çok düşük ise likit eyelinerı kesinlikle sürmeyin. Göz kapağına sürekli bulaşma yapar ve kirli bir görüntü oluşturur. Farla eyeliner etkisi verilebilir.

Bu dediğim makyaj hilelerini yapıp hala gözünüz küçük görünüyorsa doğal duran takma kirpik ile kirpiklere destekleme yapmanız gerekecektir. Ama abartılı olmaması şartıyla yoksa gözü boğarız.

Her şeyden önemlisi ise güzel bakmaktır. Ne kadar şöyle yapın böyle yapın desem bile güzel bakan gözlerin küçük veya büyük olması dikkat çekmez. Gözlerinizin içi parıldasın daima…

İlgili yazı:

Kahverengi Göz Makyajı ile Farklı Makyaj Stillerini Keşfedin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here