Kadınlar olarak çalışmayı üretmeyi çok iyi biliyoruz ve gerekli imkanlar sağlandığında bu yolda ilerlemek tek amacımız haline gelebiliyor. Kariyer hayallerimiz, çoğu zaman uykularımızın, eğlencelerimizin, kimi zaman ailemizle geçireceğimiz zamanların, hatta bazen -kararlı kadınlar için- ilişkilerimizin bile önüne geçebiliyor.

Üniversiteyi bitiren bir çok insan gibi, hayallerinin işinde çalışmayan ya da okuduğu bölümle uzaktan yakından alakası olmayan çeşitli iş kollarında iş hayatına atılmak zorunda kalan kişilerin arasında yer alıyorsanız size söylenecek tek bir söz var; sevdiğiniz işi yapamıyorsanız, o zaman yaptığınız işi seveceksiniz. Çünkü üniversitede tıp, hukuk okumayınca kariyer basamakları sevmediğiniz işlere bir süreliğine katlanmaktan geçiyor ne yazık ki. O yüzden yapacağınız işi sevmek en kolay yöntemmiş gibi görünüyor. Yoksa bu devirde öyle emekli olmak falan da çok zor artık.:)

Zengin koca bulup köşeyi dönmek de iyi bir fikir gibi dursa da aslında çoğumuza uymayan bir şey. O halde tek çare, iyi bir işe sarılıp kariyer yapmak oluyor. Peki böylesine narin, nazik ama aynı zamanda hırslı kadınlarımız için en ideal meslekler nedir? Hem kariyer yapabileceğimiz hem de hedeflediğimiz işte zirveye varma fırsatı veren mesleklere şöyle bir bakalım isterseniz;

1.Pazarlama;

woman-handshake1

Pazarlama alanı, iş hayatına atılan herkes için inanılmaz bir gelişim aşaması fırsatı sunsa da insanlar çoğu zaman ön yargılarından dolayı bu alana yönelmekten kaçınırlar. Oysa ki, ikna kabiliyeti yüksek kadınlar için bu alan çok iyi kariyer olanakları sunabiliyor. Özellikle öne çıkan bir kaç şirketten birinde işe başlamak ileride, ticaret müdürü, pazarlama yöneticisi gibi konumları sizin için hazırlayabilir.

2.İnsan Kaynakları;

fft99_mf3108441

İnsan kaynakları alanı da iletişim becerileri kuvvetli, hızlı karar verebilen ve içgüdüsü gelişmiş olan kadınlar için olanaklarla dolu bir alandır. İleride yönetici konumuna gelmenizin, diğer meslek gruplarına göre daha kolay olduğu bu alanda hayallerinize ulaşabilirsiniz. Ayrıca konuşmacı olarak katılacağınız seminer, kongre ya da eğitimlerde iyi bir rol model oluşturabileceksiniz.

3.Asistanlık;

131104-beyaz yaka sayı 24 big

Yönetici asistanlığı, sekreterlik ya da office managerlik gibi alanlar da genellikle tercih edilmekten kaçınılan alanlar olsa da aslında tecrübesiz bir kadın için en ideal seçenektir. Şirket içerisinde her alandan bir şeyler öğrenebilir, kısa zaman sonra yönetici konumuna ulaşabilirsiniz. Biraz uyanık biraz da analitik düşünceye sahip olmanız yeter de artar bile.):

4.Bankacılık;

kadinlar-en-cok-hangi-isi-yapmaktadir-09

Bankacılığın sunduğu kariyer olanaklarını hepimiz artık çok iyi biliyoruz.Çağrı merkezinde başlayıp, yönetici olan bir sürü insanla dolu bankalar.

5.Spiker;

ekranlarin-en-cok-sevilen-10-kadin-spikeri-101

Gelişen ve daha da gelişecek olan medya alanı, kariyer olanaklarıyla dolu bir alandır. Burada kadınlar için en ideal olanı spikerlik olsa gerek. Diksiyonunuza ve duruşunuza güveniyorsanız, bir deneyin deriz.

6.Uluslararası İlişkiler;

calisan-kadinlar-artiyor-3815902_8135_o

Yabancı dili iyi olan kadınlar için, çok uluslu şirketler, vazgeçilmez seçimler arasında yer almalıdır. Çevirmenlik gibi alanlarda zaman harcamak yerine kariyer basamaklarını hızla tırmanabileceğiniz bir alan.

7.Gümrük;

calisan

Kıyıda köşede kalmış, belki de isminden dolayı göz ardı edilmiş mesleklerden biri olan gümrükleme alanı, gelişen ihracat ve ithalat ticaretinde önemli bir yer tutmaktadır. Kariyer yapma imkanı da sunan bu alana yönelebilirsiniz.

8.Yazar;

 The-Editor-s-Corner-A-Woman-s-Worth-mdn

Bir kadına en çok yakışan mesleklerden biri de editörlük ya da yazarlık diyebileceğimiz alan olsa gerek. Duygusal bir varlık ve mükemmel bir gözlem yeteneğine sahip olan kadınların en çok başarılı olabileceği alanlardan biri. Evinizde oturarak da para kazanabileceğiniz ve işi biraz daha büyüterek kendi kitabınızı bile yazabileceğiniz bir yere sürükleyebilir sizi. Bize kalırsa hemen bir şeyler karalamaya başlamakta fayda var.:)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here