Diş hekimi Arzu Yalnız Zogun gülüş tasarımı ve tedavi süreci ile ilgili bilgi verdi.

İnsanların yüzünüzde ilk olarak baktığı nokta neresidir, sizce? Dişleriniz, yüzünüzün odak noktasıdır. Özellikle muhteşem bir gülüşünüz varsa, herkes bundan olumlu etkilenir. Ancak dişlerinizde lekeler, yamukluklar ve boşluklar oluşmuşsa, insanların size bakış açıları değişecektir.

Gülüş tasarımı; bonding, kaplama, beyazlatma, diş eti işlemleri, köprü, diş boyunun düzenlenmesi ve dudakla ilgili şekillendirmeleri de içeren bir dizi işlemden oluşur. Dişlerinizde kırık veya çatlak varsa düzeltilir, boyu uzun olanlar kısaltılır, kısa olanlar isteğe göre bonding ile doldurulabilir, diş etlerindeki sorunlara müdahale edilir ve çürükler temizlenir. Eksik dişleriniz, implant, dolgu veya köprü ile tamamlanır.

Dentaluna’da “gülüş tasarımı” yüzün genel yapısı, kemik yapısı, dişler ve dudak şekli gibi ayrıntılar dikkate alınarak yapılır. Önce genel ağız ve diş sağlığı düzeltilir, sonra görsel işlemlere başlanır. Ya da duruma göre, işlemler paralel ilerleyebilir. Gülüş tasarımında ideal olan diş ve diş etinin birbiri ile görsel bir uyum içinde olmasıdır. Kadınlarda ön iki diş biraz daha uzun olmalı ve erkeklerde diş dağılımı düzgün eşit olmalıdır. Bu esaslar da göz önünde bulundurularak, bilgisayarda gülüş tasarımı, hastaya ön izleme şeklinde gösterilir. Hiçbir işleme başlamadan, hastanın ne yapılacağını biliyor olması önemlidir. Çünkü hastanın isteği ile doktorun yapabilecekleri uyuşmalıdır.

Gülüş tasarımında; bonding, diş beyazlatma, porselen veya zirkonyum kaplama, lamine porselen, implant, pembe estetik, ortodontik tedavi ve dudak konturu yapılabilir. Ayrıca gülüş tasarımı ile, diş renginiz beyazlar, lekeleriniz ortadan kalkar, diş etlerindeki şekilsizlikler düzelir, diş dizilişi estetik bir görüntüye kavuşur, boşluklar doldurulur, kırık veya çatlak dişler  onarılır ve yüzünüzde oluşan deformasyonlar son bulur.

İşlemde hastanın tercihleri esas alınır, bu nedenle uzun bir zaman alabilir. Öncelikle hastanın genel olarak ağız ve diş yapısı kontrol edilir ve kendisine, gereken işlemlerle ilgili bilgi verilir. Özellikle daha ciddi sorunlara yol açabilecek sorunlar ele alınır. Bu şekilde, hastanın da isteği çerçevesinde, doğru bir tedavi planı oluşturulur. Eğer operasyonlar veya ortodontik tedavi gerekiyorsa, 6 aydan daha uzun sürebilir.  

Gülüş tasarımı başlamadan önce, hastanın ölçüleri alınır. Bu ölçüler alçı ile birleştirilir ve hastaya 3 boyutlu bir görsel imkan tanır. Gülüş tasarımı ile yapılacak işlemler, alçıya da uygulanır ve tamamlandığında nasıl görüneceği bu şekilde hastanın beğenisine sunulur. Ancak bu işlem sırasında esas olan, doktorun gözüdür. Olabilecekleri ve yapılamayacakları doktor, hastaya kesin bir şekilde anlatır.

Erkeklere ve kadınlara yapılan uygulama arasında farklılıklar vardır. Erkeklerin gülüşü daha köşelidir ancak kadınlarınki daha yuvarlak ya da ovaldir. En çok dikkate alınacak şeylerden biri de, hastanın yaşıdır. Yaşla birlikte çene ve diş yapısı değişir, dudaklar gevşer ve sarkar, bu nedenle diş görünürlüğü azalır. Gülüş tasarımında buna uygun değişiklikler yapılır. Yapılan tasarım yüz hatlarına uygun olmalıdır. Yuvarlak yüz hatlarına sahip bir hastaya köşeli diş yapılmaz.  Ayrıca diş etleri, dudak yapısı, genel diş yerleşimi veya gülüş şekliniz de belirleyici olacaktır. Bu faktörler doğrultusunda yapılacaklar listelenir ve işleme başlanır.

Dt. Arzu Yalnız Zogun
www.dentaluna.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here