Gün içerisinde ellerimizi kaç defa yıkıyoruz bakterilerden uzak kalmak için. Hatta bazen mesanemizin patlama tehlikesini bile göze alıp umumi tuvaletlerden uzak duruyoruz. O da yetmiyor, bazen kapı kollarına elimizle bile değmeye çekiniyoruz. Ama göz ardı ettiğimiz bir şey var: Kendi eşyalarımız.

Fluffy white towels on table

Bazen göremediğimiz bu bakteriler, hijyenik olma çabamızı göz ardı ederler ve olmayacak yerlerde çıkarlar karşımıza. Eşyalarımızla bizden daha iyi anlaşan bakterileri başınızdan atmak için 13 etkili öneri şimdi karşınızda!

13.Cep Telefonları

Yüzünüzün yan tarafında geçmek bilmeyen sivilcelerden mi muzdaripsiniz? İşte size bunun cevabıdır gün içerisinde elimizden düşmeyen telefonlar. Normal kullanım sıklığına sahip bir telefonun bir tuvaletten daha çok bakteri barındırdığı tahmin ediliyor. Telefonunuzu arada bir gözlük temizleme mendilleriyle temizleyin.

guzellesirken gozden kacirdigimiz 13 hijyen hatasi 03

12.Diş Fırçaları

Ağız hijyenimizi sağlamak için kullandığımız diş fırçaları bu konuda pek masum değil. Toz tutarlar, eğer tuvalettelerse delikten sıçrayan göremediğiniz partikülleri bulaştırırlar. Bu nedenle en mantıklısı bir diş fırçası kabı kullanmaktır.

guzellesirken gozden kacirdigimiz 13 hijyen hatasi 13

11.Küpe

Küpelerinizi her kullanımdan önce antibakteriyel bir bezle silmenizi tavsiye ederim. Zira her taktığınızda derinizdeki bakterilerle buluşan ve bunları bir sonraki takışınıza kadar üzerinde taşıyan küpeler de pek masum değil.

guzellesirken gozden kacirdigimiz 13 hijyen hatasi 04

10.Kalıp Sabunlar

Kullandıktan sonra ne kadar temizlesek de nemli kalan kalıp sabunlar ne yazık ki tam bir bakteri yuvası. Temizlenmek için kullandığımız bu malzeme, ilk kullanımından sonra temizlik değil, bakteri vaad ediyor bize. Bu nedenle kalıp sabun kaplarından yardım alabilirsiniz.

guzellesirken gozden kacirdigimiz 13 hijyen hatasi 10

9.Saç Düzleştirici/ Saç Maşası

Saçımızda bakteriler ve yağ bulunur. Bu yağ her kullanımımızda saç şekillendiricimize de bulaşır. Ve sonra saçımız tertemiz olduğunda bile tekrar saçımıza bulaşmakta bir mahsur görmezler. Bu nedenle saç şekillendiricilerinizi de düzenli olarak temizlemelisiniz.

guzellesirken gozden kacirdigimiz 13 hijyen hatasi 12

8.Saç Kurutma Makineleri

Elektronik aletler düşündüğümüzden daha suçlu bu konuda. Eğer saç kurutma makinesi kullanıyorsanız siz tekrar kullanana kadar kurutma makinesinin içine yerleşen bakteriler havayla beraber saçınıza hücum eder. Saç kurutma makinenizi de arada bir temizlemenizi öneririm.

guzellesirken gozden kacirdigimiz 13 hijyen hatasi 11

7.Banyo Lifleri

Nemli ortamda bulunan ve çoğunlukla nemli bir şekilde bir kenara koyduğumuz banyo lifleri de bakteri saçıyor. Cildinizdeki irritasyonların, alerjilerin sebebi bu olabilir! Her kullanımdan sonra lifinizi yıkayın ve liflerinizi düzenli aralıklarla değiştirin.

guzellesirken gozden kacirdigimiz 13 hijyen hatasi 02

6.Saç Fırçaları ve Taraklar

Saçlarınızı düzeltmek için kullandığınız bu gereçler düzenli temizlenmediği zaman saçlarınızı hızlıca yağlandıracaktır. Her kullanımdan sonra bu malzemeleri temizlemenizde yarar var.

guzellesirken gozden kacirdigimiz 13 hijyen hatasi 01

5.Tıraş Bıçakları

Eğer istenmeyen tüylerden kurtulmak için tıraş bıçaklarından yardım alıyorsanız kullan-at ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü tıraş bıçakları içerisinde tüylerinizi, hatta bazen kanınızı barındırır ve ne kadar yıkasanız da tekrar kullanmak iyi bir fikir değildir.

Woman shaving her legs in bathtub

4.Makyaj Fırçaları

Durdukça tozlanan, krem ya da likit ürünlerle temas ettikten sonra adeta bakteri yuvası haline dönüşen bu fırçalar size güzellikten çok zarar verebilir. Makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizleyin.

guzellesirken gozden kacirdigimiz 13 hijyen hatasi 14

3.Deneme Ürünleri

Kozmetik marketlerden bir şey alacaksanız lütfen oradaki deneme ürünlerini doğrudan cildinize temas ettirmeyin. Gün içerisinde kimbilir kaç kişinin yüzüne dokunuyordur o malzemeler. Üstelik deneme amacıyla konulmuş bir rujdan uçuk, bir maskaradan göz enfeksiyonu kapabilirsiniz.

guzellesirken gozden kacirdigimiz 13 hijyen hatasi 06

2.Maskaralar

Devamlı havayla temas eden ve bakterileri krem bir formül içerisine hapseden maskaralar en geç 3 ayda bir yenilenmeli.

guzellesirken gozden kacirdigimiz 13 hijyen hatasi 07

1.Kulaklıklar

Kulağınızın içine soktuğunuz kulaklıklar, aynı zamanda kulağınıza kendi elinizle yerleştirdiğiniz bakteriler anlamına geliyor. Her kullanımdan önce temiz ve ıslak bir bezle silmeniz kulaklıkla beraber kulağınıza girecek bakterilere büyük bir engel oluşturacaktır.

guzellesirken gozden kacirdigimiz 13 hijyen hatasi 15

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here