Gebelik 3 trimester dediğimiz 3 tane dönemden oluşur. İlk trimester 1-13 hafta arası, ikinci trimestir 13, 14 haftayı ve 27 – 28 hafta arası, üçüncü trimester ise 28. haftadan 40,41. haftaya kadar süren dönemdir. Bu her 3 aylık dönemde gebede ve bebekte değişiklikler olur.

Gebelik tarihinin sayımı son adet tarihinizin ilk gününden itibaren başlar. Aslında o dönemde gebe olmasanız bile hesap yapabilmek için son adet tarihinizin ilk günü bizim için çok önemlidir. Gebeliğin ikinci haftasında yumurtlama gerçekleşir.

Yumurta ve Döllenme

Yumurta yumurtalıktan salındıktan sonra spermle bir araya gelerek bizim fallop tüpü dediğimiz tüplerde döllenir. Döllendikten 3-4 gün sonra rahim içine gelir ve buraya yerleşir. Yumurta rahme ulaştığında buna embriyo adı verilir.

Embriyo 100’den fazla hücreden oluşan bir hücre yumağıdır. Embriyo rahme ulaştıktan sonra endometrium dediğimiz iç dokuya implante olur yani o dokuya yerleşir. Embriyo rahme yerleştikten sonra 3 tabakaya ayrılır. Bu üç tabakanın 1 tabakası sinir sistemini, 1 tabakası kan kas ve iskelet sistemini geliştirmek üzere bir tabakası da akciğer, mide ve bağırsak sistemi gibi sistemleri geliştirmek üzere özelleşir. 4-5. haftada beyin, sinir sistemi gelişmeye başlar. Ve nöral tüp dediğimiz sonrasında beyin ve omur iliğin oluşturacağı bir yapı oluşmaya başlar. Biz o yüzden gebelerimize gebelik öncesinde folik asit kullanmasını öneriyoruz. Çünkü nöral tüp biz gebeliği fark edene kadar oluşmaya başlıyor. Ve nöral tüpün gelişmesi için de folik asite ihtiyacımız var.

Bebeğin İlk Kalp Atışları 4-5. Hafta

Yine 4-5. haftalarda primatif kalp dediğimiz ilk kalp oluşumu yani bebeğin ilk kan damarları oluşmaya başlar. Bununla birlikte göbek kordonu da oluşur. 6. 7. Haftada artık adetin geciktiği, gebeliğin farkına vardığımız zamanlar. Doktorunuza gittiğinizde ultrasonla bebeğin kalp atışlarını duyabiliriz. Yine 6-7. haftalarda bebeğin yüzün hafif gelişmeye, el ve ayak tomurcukları ile birlikte kalp oluşmaya başlar. 7. Haftanın başındaysa embriyomuz artık 1 santim boyutuna ulaşmıştır.

İlgili yazı: Hamile Kalmanın Yolları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here