Ahmet Ümit’in usta kaleminden bir roman Bab-ı Esrar. Gerilim romanlarının başarılı ismi Ahmet Ümit her zaman öğretici ve araştırıcı konularda yazdığı romanlardan bir tanesi bu kitap. Bir çok kitabını okuduğum yazarın her kitabı ayrı bir tat bırakıyor insanda. Yazım dili genellikle sade olan Ahmet Ümit kitaplarını bir solukta okumak haricinde yapacak bir şeyiniz yok. Rüyalarınız olacak bu kitap, konusu bakımından da ustaca işlenmiş.

Romanın ana yapısını oluşturan en temel özelliklerde bu kitapta yer alıyor. Bir kadının arayışı ve kişiliğini yansıtan bu roman postmodern roman olarak da nitelendirebiliriz. Duyguların sürekli olarak betimlendiği ve romanın başkarakterinin kişiliğinin birçok insandan farklı oluşu okuyucunun hoşuna gidiyor. Aslında bizden farklı olan karakterleri kabullenmek de zorluklar yaşasak bile bu romanda bize uzak olan bir kadının yaşadıklarıyla özdeşeceğiz.

Ahmet Ümit

Bab-ı Esrar Neyi Anlatıyor.

Kitabı kısaca özetlemenin doğru olmayacağını düşünüyorum. Bir kaç ipucu yeterli olacaktır. Mesela ben özetlenen hiçbir kitabı okumam, okumayacağım. Kitapta yer alan ana karakter ve bir yan karakter mevcut. Ana karakterin yani Karen’in manevi geçmişi ve Konya’ya gelişiyle değişen, arayışı…  Şems-i Tebrizi cinayeti! Ve esrarengiz olaylar… İnsanları kitap okuma kapasitesinin üzerine çıkaracak bir kitap. 396 sayfalık bir kitabın ömrü bir hafta gibi bilinse de 3 günde okunacak bir kitap. Ben sindirerek okumanızı tavsiye ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here