Hamile kalmanın yolları bir çok çiftin merak ettiği bir konu. Bu konu ile ilgili internette bir çok kaynak var fakat bu kaynakların bir kısmı uzman olmayan kişilerce oluşturulmuş kaynaklardır. Hamile kalmanın yolları hakkında merak edilenleri sizler için Dr. Aysel Özkaynak yazdı.

Yumurtlama Dönemi – Aylık Döngünüzü Bilin

Kadınlar yaklaşık 1-2 milyon yumurta ile doğarlar. Fakat ömürleri boyunca 300-400 kez yumurtlarlar. Genellikle her ay sadece bir yumurta salınır. Yumurta, yumurtalıklarınızı rahminize bağlayan fallop tüpü tarafından yakalanır. Sperm yumurtayı döller ve döllenmiş yumurta rahim içine yerleşerek gebeliği oluşturur. Yumurta ortalama 24 saat yaşar, sperm ise 3-5 güne kadar yaşayabilir. Teoride çok kolay gözükse de sağlıklı bir çiftin bir ay içinde gebe kalma şansı ortalama %20, bir yıl içinde ise %85 tir.

Hamile Kalmanın YollarıBu yüzden ne zaman yumurtlayacağınızı bilmek gebeliği kolaylaştırır. Çoğu kadının adet döngüsü 28-35 gün arasındadır. Hamilelik için şansı en yüksek yumurtlamadan 1-2 gün öncesi ve yumurtladığınız gün birlikte olmaktır. . Düzenli bir 28 günlük döngününüz varsa, bir sonraki döngünüzün başlamasını beklediğiniz tarihten 14 gün geri gelerek tahmini yumurtlama gününüzü bulabilirsiniz. Adetin döngünüzün 12. ve 14. günü ilişkiye girmek gebelik şansını arttırır. Her gün birlikte olmak sperm konsantrasyonunu düşürebilir, o yüzden gün aşırı ilişki önerilir. Çevriminiz daha uzun veya daha kısa ise ovulasyon hesaplayıcısı kullanarak olası günlerinizi hesaplayabilirsiniz.

Bazal sıcaklık izlemi

Yumurta bırakıldıktan sonra progesteron hormonu seviyesi yükselir. Bu hormonun görevi rahmin iç dokusunu döllenmiş yumurtaya hazırlamaktır. Progesteron yükseldiğinde vücut sıcaklığınız da artar. Her sabah yataktan kalkmadan termometre ile sıcaklığınızı ölçerek yumurtlamanızı takip edebilirsiniz. Basit bir yöntemdir fakat çok güvenilir değildir.

Yumurtlama (ovülasyon) testi

Yumurtlama testleri , idrarda ovülasyon gününü belirlemenize yardımcı olmak için LH (luteinizan hormon) düzeylerini kontrol eder. Luteinizan hormondaki yükselişten 24-36 saat sonra yumurtlama gerçekleşir. Eczanede alabileceğiniz bu kitler, kullanışlı ve son derece doğrudur.

Hamile Kalma Dönemi – Aylık Döngünüzün Son Aşaması

Aylık döngünüzün ikinci yarısında progesteron hormonu rahiminizin döllenmiş bir yumurta için hazırlanmasına yardımcı olduğunu söylemiştir. Eğer yumurta döllenmez ve rahim içine yerleşmezse progesteron seviyeleri düşer ve yumurtlamadan yaklaşık 14 gün sonra adet başlar.

Gebelik testi ne zaman pozitif çıkar?

Hamile Kalmanın YollarıGebelik testi (beta hCG) yumurtlamadan 8-9 gün sonra kanda ve çok duyarlı testler ile idrarda tesbit edilebilir. Adet gecikmesi sonrası yapılması daha net sonuç vereceği için tercih edilir.
İdrarda gebelik testi sabah konsantre ilk idrarla yapılmalıdır. Eğer negatif çıkar ve hala adet olmadıysanız birkaç gün sonra tekrarlanmalıdır.

Hamilelik Öncesi Beslenme?

Gebe kalmayı kolaylaştırıcı olduğu kanıtlanmış bir beslenme şekli olmamakla birlikte

Hamile Kalmanın Yolları

 • Alkol ve sigara kullanımından kaçınmak
 • 200 mg altında kafein tüketmek
 • Trans yağlar yerine zeytinyağı gibi tekli doymamış yağları tercih etmek
 • Hayvansal proteinleri (kırmızı et gibi) azaltıp , bitkisel protein kaynaklarını (bakliyat) da tüketmek
 • Rafine karbonhidrat ve şeker alımını azaltırken, daha yüksek lifli , düşük glisemik gıdalar (tahıllar, sebzeler ve bazı meyveler gibi) tüketmek
 • Dondurma, tam yağlı süt ve peynir gibi yüksek yağlı süt ürünlerini makul ölçülerde tüketmek
 • Gebe kalma sürecinize destek olabilir.

Doğurganlık ve kilo

Hamile Kalmanın YollarıÇalışmalar,vücut kitle indeksi (BMİ) çok düşük veya çok yüksek olan kadınlarda yumurtlama fonksiyonlarının bozduğunu ve önemli üreme hormonlarının üretimini etkileyebileceğini göstermektedir. vücut kitle indeksi (BMİ) %35’in üstünde olan kadınların gebe kalması , normal BMİ’ lı kadınlara kıyasla iki kat daha uzun sürmektedir. Bununla birlikte kiloda % 5 ila% 10 arasında bir düşüş, yumurtlamayı ve gebelik oranlarını önemli ölçüde artırabilir. Çok düşük kilolu olmak da aynı şekilde hormon dengesini bozarak gebe kalamamaya sebep olabilir.

Doğurganlık ve spor

Hamile Kalmanın YollarıÖzellikle kilo fazlası olan ve gebelik isteyen kadınlar için yürüyüş, pilates, yüzme, yavaş koşu ve yavaş bisiklete binme gibi hafif-orta düzeyde egzersiz tavsiye edilir. Bununla birlikte şiddetli egzersiz yapmanın hormon düzeylerini etkileyerek gebelik şansını azalttığı bilinmekte.

Doğurganlık ve yaş

Hamile Kalmanın YollarıGünümüzde evlilik yaşının artması, eğitim, kariyer gibi sebeplerle gebelik planları ertelenmektedir. Fakat doğurganlık, özellikle 30’ların ortalarından sonra azalmaya başlar. Ayrıca doğurganlık tedavilerinin başarılı olma şansı da azalır. 35 yaşın altında, 12 aydan uzun süre ve 35 yaşın üstünde 6 aydan uzun süre düzenli ilişkiye rağmen gebelik olmuyorsa bir uzmana danışılmalıdır.

Stresle başetme

Hamile Kalmanın YollarıBebek isteyip de gebe kalamamak bile başlı başına bir stres kaynağı. Bununla birlikte gündelik sıkıntılar, iş hayatı derken stresin adet düzensizliğini sebep olduğu ve gebe kalmayı zorlaştırdığı bilinmekte. Bu durumdan tam olarak kaçamasak bile, stresle başetmeye çalışmak gebe kalma şansınızı arttıracaktır. Kendinize vakit ayırmak, sevdiğiniz şeyleri yapmak, müzik dinlemek, meditasyon, solunum egzersizleri, ağır olmayan sporlar stresle başetmenize yardımcı olabilir. Eğer yeterli olmuyorsa profesyonel yardıma başvurmak gerekebilir.

Hamile Kalma Pozisyonları

Gebe kalmak için pozisyon önemli mi?

Herhangi bir pozisyonun gebe kalma şansını arttıracağına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Bununla birlikte, ayakta ya da oturur pozisyonlar gebe kalmanızı biraz zorlaşabilir. Bu pozisyonlar spermlerin yerçekimine karşı yüzerek yumurtaya ulaşmasını zorlaştırabilir.
İlişki sonrası ayakları havaya kaldırıp beklemenin de gebe kalmayı kolaylaştırdığına dair herhangi bir kanıt yok. Fakat hemen ayağı kalkmayıp, 10-15 dakika uzanıp beklemenin bir zararı olmaz.

Dr. Aysel Özkaynak
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

13 YORUMLAR

 1. ne güzel yazmışsınız doktor. teşekkür ederim bu bilgi için. bunları uygulamaya geçicem. biz eşimle evleneli 6 ay oldu ve 4 aydır hamile kalamadım. yaşım 24. Ama umut oldu bu yazıyı okumak. inşallah hamile kalırsam yine yazıcsam. hepsini dikkate alıcam.

 2. hamile kalmanın yolları denilince bitkisel ilaç falan söyleceksiniz sandım. Ama doktor hanım ne güzel anlatmış. Bencede çok doğru bilgiler. bu yöntemlerin çouğunu biliyoırm. mesela yumurta günümü. bir uygulama sayesinde öğreniyorum. çok güzel olmuş emnize sağlık

 3. Hamile kalmanın yolları çok fazla ama ben kalamıyorum. 7 aylık evliyim. Hiç korunmadım ama olmadı. Doktora gitmem gerekiyomu ne yapacağımızı bilemedik eşimle

 4. Hamile kalmanın yolları Yok bi yolu var. O da cinsel ilişkye girebilmek. Yani başka şeylere de dikkat etmek lazım ama vajinismus biri hamile kalabilir mi sanmam. Ben vajinismus hastalığı yüzünden kalkamamıştım şimdi 2 yaşında kızım var. Kocamla ilk cinsel ilişkimde hamile kaldım hemde

 5. Hamile kalamıyorsanız bence tüp bebek deneyin. Ben öyle hamile kalmıştım. Kesin çözüm gibi görünüyor. Siz de öyle kalabilirsiniz. Korkmayın yeter

 6. 3 yıllık evliyim ve biraz fazla kilom vardı. Gerçekten o kadar denememe rağmen kilo verdikten sonra hamile kalabildim çok şükür. Allah isteyen herkese nasip etsin 🙂

 7. Ben kırmızı et gibi hayvansal proteinleri çok severim ama çocuk sahibi de olmak istiyorum. Ama çocuk sahibi olmanın kırmızı etin yanında hiçbir önemi yok. Oyumu junior Öykü için kullanmak istiyorum 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here