Belki ilk bebeğiniz belki de deneyimlisiniz. Ne olursa olsun vücudunuzun hamilelik öncesi formunu hatta beklide ondan da iyisini istiyorsunuz. Hamilelik sonrası zayıflama tüm gebe kadınların merak ettiği bir konu. Bu süreci nasıl lehinize çevireceğinize birlikte bir göz atalım.
Gebelik öncesi normal kilolardaysanız ve gebelik süresince 12–16 kilo aldıysanız gebelik öncesi formunuza dönmeniz uzun zaman almayacaktır.
Beklide kilolu olarak gebe kaldınız ya da gebelikte doktorunuzun tavsiyelerini pek dikkate almayıp fazla kilo aldınız. Bu durumda sağlıklı kilo aralığına inmeniz 1 seneyi bulacaktır.
Tabi dikkat etmeniz gerekenler noktalar var:

Hamilelik Sonrası Zayıflama Önerileri

 Mutlaka Emzirin

Hamilelik Sonrası Zayıflama Önerileri

Bebeğinizin yeni doğduğunda en çok ihtiyacı olan annesidir çünkü göbek bağı kopmuş olsa da: onun olan ve sizde kalan bir şey var. Evet, sütü, onu size bir teşekkür hediyesi olarak bırakmadı tabi ki söke söke alacağından emin olabilirsiniz.
Yeni doğanın ilk 6 ay ihtiyacı olan tüm gereksinimi annesinin sütünde saklıdır ve bu her anne-çocuk arasında böyledir ve duruma özeldir. Güzel olan kısmıysa hem çocuğunuzun ilerde karşılaşabileceği kronik hastalık risklerini düşürürken bir yandan da sütünüzle puzzle yapar gibi tamda çocuğunuzun ihtiyacı olan içeriği verip yağlarınızdan kurtuluyorsunuz çünkü emzirmek ekstra 500 kalori yakımı demek. Kilo kaybetme çabalarına girmeniz için bebeğinizin ilk 2 ayını doldurmasını beklemeniz önemli. Bu tabi ki beslenmeyi abartmanız demek değil sadece değişen hayatınızın ritmini yeniden oluşturmanızın kolaylaşmasını sağlamak.

Yavaş Kilo Kaybı Kalıcı Kilo Kaybıdır

Hamilelik Sonrası Zayıflama Önerileri2

Gebeliğiniz bittiği gibi besin kısıtlaması yapmayı aklınızdan çıkarın emin olun şimdiki besin öğesi gereksiniminiz gebeliktekinden daha fazla. Ayrıca yeni sorumluluklarınız oldu ve bu durum üzerinizde mutlulukla karışık bir stres yaratacak ve sizi dengesiz beslenmeye itebilecektir. Şimdi sakin olun işin acı veren kısmı bitti. Artık dengeli beslenip hem bebeğinizin hem de sizin ihtiyacınız olanları bünyenize alma vakti yani bu yemek yemek demek ve 1800 kaloriden fazlasına ihtiyacınız var. Emziren çoğu annenin 2000–2700 kaloriye gereksinimi vardır.
Şöyle düşünün normalde bir kadının sağlıklı kalabilmesi için günlük 1200 kaloriye ihtiyacı vardır hatta çoğunun 1500–2200 kaloriye enerjik olabilmesi ve ruhsal dalgalanmalardan uzak kalabilmesi için gereksinimi vardır.

Hızlı Kilo Vermenin Kötü Yanlarından Bir Taneside; çevresel kontaminantlara ek olarak yağlarınızda depolanabilen toksinler kanınızda dolaşıp sütünüzle bebeğinize geçebilir. Oysaki 10 günde 1 kilo kayıp sütünüze zarar vermezken sizinde sağlıkla eski formunuza dönmeniz demek olacaktır.

 Yeni Düzen Kurarken

Yeni düzeninizde beslenmenize kesinlikle vakit ayırın zaten düzensiz öğünler sizin yağ yakmanızı hayal haline getirirken günlük aktivitenizi ve direncinizi de düşürür.
Çoğu anne içinde gün içinde daha çok vakit alan 3 ana öğün yerine yapılan 5–6 küçük ve besleyici değeri yüksek öğünler uygulaması ve açlığı kontrol etmek adına daha tercih edilen bir yoldur.
Yapılan sayısız çalışma destekliyor ki kahvaltı öğününüzü atlamayın bu sizin kilo verme planlarınızı sabote edip, güne kötü başlamanızdan başka bir şeye sebep olmaz.
İnandırıcı olması için birini örnek vermeliyim sanırım. Amerikalılara ait kilo kontrolü kayıtlarına göre 30 kiloyu başarılı diyet stratejileri ile kaybetmiş ve 5,5 yıl boyunca korumuş olanların %78 ‘inin kahvaltı etme alışkanlığı vardı.
√Ayrıca yavaş yiyin böylece yedikleriniz sizi rahatsız edebilecek boyuta gelmeden yemeyi kesmiş olacaksınız.

Seçici Olun

Hamilelik Sonrası Zayıflama Önerileri 5

√Çoğu çalışmanın desteklediği gibi asıl mucizevi olanlar yanı başınızda: az yağlı süt ve süt ürünleri, tam tahıllı gıdalar, lif içeriği yüksek olan çiğ sebze ve meyveler
√Kalsiyum kaynağı süt, yoğurt, kefir sizin için elzem. Kemiklerinizin kalsiyuma, sizinde yağlarınızı azaltmaya ihtiyacınız var.
√Gün içinde gebelikte olduğu gibi 3 lt su almaya devam. Bu metabolizmanızın hızlanmasına, varsa baş ağrınızın azalmasına ve vücudunuzun temizlenmesine yardımcı olacak. Yani bu her 3–4 saatte bir lavaboyu ziyaret etmeniz olabilir.
√ Hala sizi zayıflatan bir hap bulunamadığına göre bu keyifli dinlenme dönmemin de sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizi hayatınıza nasıl adapte edebileceğinizin planlarını kurabilirsiniz. İşe bebek arabası itmekle başlayabilirsiniz.
√Sandviçlerinizin arasına kesinlikle yeşillik, rende havuç-turp katabilirsiniz
√Tavuk, balık ve etlerinizin (tercihen doğal) yanına sebze püreleri ekleyerek de tüketin
• Peki, Yağı Nasıl Kullanmalısınız.
Yağlar, karbonhidrat ve proteinlerden 2 kat daha fazla kalori içerir. Az yağlı süt içmek ya da yiyeceklerinizi daha az yağ kullanılan pişirme yöntemleri ile hazırlamak sizin sütünüzü azaltmaz.
Tabi ki tüketilen yağ düşman değil dosttur. Yağlar sizin tokluk sürenizin uzamasına ve karbonhidrat krizlerinizin önüne geçer. AYRICA sütünüz ile elzem yani dışardan yiyeceklerle alınan yağ asitleri bebeğinize ulaşır. Hala sinir ağları örülen bebeğiniz için bu paha biçilmezdir. Tekli doymamış yağ asitleri burada başrolü oynar.
Bu nedenle zeytinyağı, kanola yağı, zeytin, kuru yemiş, avokado ve yağlı balık tüketiminize önem verin.
Pek hoşumuza gitmeyen Doymuş yağlar ise her türlü et, süt ve süt ürünleri, birçok hazır besinde bulunur.
Son olarak sizin yakabildiğiniz değerler kilonuza, metabolizma hızınıza, ne kadar emzirdiğinize ve aktivite düzeyinize göre çeşitlilik gösterse de genel geçer kurallar vardır.

Yeni hayatınızda Sevgi dolu günler ..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here