Hamilelik döneminde bebeğin gelişim sürecine zarar vermemek için tıp dünyasında her türlü önlem alınır. Alınan bu önlemler arasında ilaç kullanımı ilk sıralarda yer almaktadır.

Hamilelik sürecinde botoks kullanımı ile uygulamalar genel kural olarak uygulanmaktadır. Üstelik sadece gebelik süreci için değil, emzirme sürecinde de botoks ve dolgu enjeksiyonlarından uzak durulması tavsiye edilir.


Hamilelerde botoks uygulaması üzerine araştırmalar, yakın zamana kadar, anne ve bebeğin sağlığını riske atmamak için pek fazla yapılmamıştır. Anne ve bebeğin sağlığı öncellikli önemde olduğu için kırışık gibi estetik kaygıların dikkate alınmaması çok daha doğrudur. Bu neden ile enjeksiyon tekniklerinden uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Gebelik sürecindeki hormonal değişiklikler cildin yağ üretimini hızlandırdığı su tutma kapasitesi de artar. Bu nedenle yüz daha hacimli ve canlı görünür. Yüzdeki olası kırışıklarından gebelik süresince daha az görünür olmasını sağlar.

Botoks – Dolgu enjeksiyonlar hamile ve emziren kadınlar için risklidir


Botoks ve dolgu enjeksiyonlarının bilinen bir yan etkisi olmamak ile birlikte hamilelik döneminde değişen hormonlar vücudun farklı tepkiler vermesine neden olabilir. Ayrıca içerdiği alerjik riskler nedeni ile de anne karnındaki fetüse olumsuz etki edebilir.
Botoks ve dolgu enjeksiyonu lokal bölgeye etki etme özelliği olmasına rağmen, botulinum toksininin kaslar ve sinir hücreleri arasındaki sinyal alışverişini geçici bir süreliğine durmasını sağlar. Botoks enjeksiyonu uygulanan bölgede enjeksiyonun özelliği nedeni ile kaslarda kasılma işlemi oluşmaz.

Hamilelikte botoks ile migren tedavisi için araştırmalar devam ediyor

Botoks sadece kırışık tedavisinde kullanılmaz, tıp sektöründe farklı nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde de hyaluronik asidin dondurucu etkilerinden faydalanılmaktadır. Bunların en başında da migren ağrıları gelmektedir.


Hamilelik dönemindeki şiddetli migren ağrılarında ilaç kullanılma zorunluluğu açısından botoksun etkileri araştırılmaya devam etmektedir. Araştırmalar nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, hamilelik ve emzirme sürecinde risk içeren hiçbir kozmetik işleme başvurulmaması tavsiye edilir.

Bu sürecin size katacağı güzelliğin farkında olup, sürecin keyfini çıkarmak, sağlıklı bir şekilde gebeliği tamamlayıp bebeğinizi kucağınıza almanızı tavsiye ediyoruz. Doktorunuza sormadan topikal kremler dahi olsa kullanmamanızı, çok daha acil durumlar için de düzenli doktor kontrolünde bulunmanızı öneriyoruz.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı
Op. Dr. Güncel Öztürk
www.guncelozturk.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here