Gebelik süresince anne adayının beslenmesine dikkat etmesi ve ağız diş bakımına özen göstermesi halinde, normal zamanlardan farklı diş sorunları yaşanmaz. Ancak vücudun fizyolojik ve psikolojik yönden pek çok değişikliklere uğradığı hamilelik döneminde diş bakımına yeteri kadar önem gösterilmediğinde, hormonal etkiler sonucunda ağız ve diş sağlığı olumsuz etkilenmektedir. İlk aylarda yaşanan mide bulantıları ve kusmalar ağız içinde asit salgısını artırarak dişlerin yüzeyinde aşınmalara neden olur. Bakım da yetersiz kaldığında dişin sert dokuları bakterilerin salgıladığı asitlerle yumuşayarak çürükler oluşur.

Diş etlerinde sorunu olan anne adayları için de durum aynıdır. Ağız bakımının yetersiz olması ve hormonal değişime bağlı olarak da diş eti sorunları artar. Diş etleri kanayan anne adayı dişlerini fırçalamaktan kaçınabilir. Bu durum, dişler üzerinde daha fazla bakteri birikmesine ve diş etlerinde şişliğe, kızarıklığa ve daha çok kanamaya neden olur.

Gebelikte yaşanabilecek bu tür sorunlarla karşılaşmamak için planlı hamileliklerde anne adaylarının Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı kontrolü yaptırdıkları gibi Diş Hekimi kontrolü de yaptırmaları gerekmektedir. Plansız hamileliklerde ise gebeliğin ikinci üç aylık döneminde mutlaka Diş Hekimi kontrolü yaptırmaları gerekir.

Acil olmadıkça hamilelik döneminde bebeğin gelişimi açısından ilk üç aylık dönemde diş tedavisinden kaçınılması gerekir. Bunların tedavisi ikinci trimesterde (üç aylık dönem) yapılmalıdır. Hamileliğin son trimesteri (üç aylık dönem) de bu konuda biraz hassas bir dönemdir. Aciliyet gerektirmeyen diş tedavilerinin doğum sonrasına bırakılması daha uygun olmaktadır. Şiddetli ağrı ve iltihabın olduğu durumlarda tedavi hamileliğin hangi döneminde olursa olsun gebeliği takip eden doktorunun görüşü de alınarak yapılmalıdır.

Hamilelikteki dönemlere göre diş tedavisi farklılık gösterir;

0-3 aylık dönem: Hamilelikte bu süreç en hassas dönem olarak kabul edilir. Bebeğin organlarının oluşumu gerçekleştiğinden, kontrolsüz olarak herhangi bir tedavi uygulanmamalıdır. Anne adayında ağrıya sebep olan ve müdahale edilmediğinde bebeğin ve anne adayının zarar görebileceği durumlarda diş doktoruna danışılmasında fayda vardır.

3-6 aylık dönem: Bu süreçte doğum sonrasında ertelenemeyecek olan diş tedavileri, diş çekimleri, dolgu ve kanal tedavileri doktorun uygun görmesiyle yapılabilir. Bu süreç hamilelikteki diş tedavileri için en uygun dönem olarak kabul edilir. Hamilelikte lazer ile diş tedavisi daha konforlu yapılabilmektedir. Lazer uygulandığı bölgede güçlü bakterisid etkisi ile % 100 dezenfeksiyon ve sterilizasyon sağladığı için tekrar enfeksiyon oluşması ve çürük başlaması riskleri ortadan kaldırmaktadır.

6-9 aylık dönem: Hamileliğin son üç ayında bebeğin anne karnında büyümesi ve doğum yaklaşmış olması nedeniyle, aciliyet gerektirmeyen diş tedavileri dışındakiler yapılmamalıdır. Aynı ilk üç ayda olduğu gibi dikkatli davranılmasında fayda vardır.

Sonuç olarak;

Gebelik planlandığı dönemde önce bir Diş Hekimine giderek, diş ve diş etiyle ilgili sorunlarının halledilmesini sağlayarak, rahat bir gebelik süreci geçirilebilir. Anne adaylarının gebelik öncesi ağız ve diş sağlığı kontrolü yapılmış olsa da olmasa da gebeliğin ikinci 3 aylık döneminde Diş Hekimi muayenesi olmaları gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir sorun yaşamamak için günde iki kez diş fırçası ve bir kez diş ipi kullanarak etkili diş bakımı yapılarak plak birikimine engel olunmalıdır.

Diş Hekimi Can Altuğ KAYA
www.dentorion.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here