Hamilelik dönemi kadınlar için özel ve hassas bir dönemdir. Bu hassas dönemde her konuda endişe duymak çok olağandır. En yaygın görülen endişe kaynakları; beslenme, sağlık sorunları nedeniyle ilaç kullanımı, evcil hayvanlarla temas, stres, kilo alımı, uyku düzeni, çalışma şartları şeklinde sıralanabilir. Kadının hamilelik öncesindeki yaşamı, alışkanlıkları, duygu durumu ve bunların hamilelikle birlikte yarattığı etki, bu endişeleri artırabilir.

Hamilelik, sıra dışı değişimlerin meydana geldiği bir dönemdir. Kadının yaşamına hem bir heyecan, hem de stres getirebilir. Bu dönem içinde arada bir endişeler yaşamak normal karşılanabilirken, bu endişelerin sıklaşması süreci zorlaştırabilir. Bu bakımdan uzmanlardan destek almak anne adaylarını rahatlatacaktır. Ayrıca bu dönemi daha kolay geçirmeyi sağlayacak etkinliklerde bulunmak da yararlı olacaktır.

Endişe edilen konularla ilgili doğru kaynaklardan bilgi almaya, hamileliği daha sakin ve konforlu bir şekilde geçirmeye çalışmak gerekiyor. Hamilelik her kadın için özel bir dönemdir. Ancak beraberinde korku ve endişe de getirir. Bu dönemde anne adaylarının bilimsel bir dayanağı olmayan, kulaktan dolma bilgilere dayanan sözleri, yargıları önemsememeleri tavsiye edilir.

Sık karşılaşılan hamilelik dönemi endişelerini ve bunlardan kurtulma yollarını sizin için sıraladık.

Hamilelik ne zaman paylaşılmalı?

Aslında bunun için belli bir zaman yoktur. Kişi kendisine yakın hissettiği ve paylaşmak istediği herkese hamile olduğunu test sonucu pozitif çıkar çıkmaz söyleyebilir. Ancak anne adayı endişeleniyor ya da söylemek istemiyorsa hamilelikte düşüklerin sıklıkla görüldüğü ilk 12 hafta içinde paylaşmasa daha iyi olabilir.

 Hamilelikte neler yenir, neler yenmez?

Sağlıklı beslenme, sağlıklı bir hamileliğin temelini oluşturur. Bu sebeple anne adayları hamileliği öğrenir öğrenmez “ne yemeliyim, nelerden uzak durmalıyım?” şeklinde endişeye düşerler. Aslında hem hamilelik döneminde hem de tüm yaşam boyunca temiz, sağlıklı, doğal beslenmek en doğrusudur. Ancak sağlıklı ve doğal beslenmenin önemi hamilelik döneminde daha fazla oluyor. Bu dönemde öncelikle 3 temel öğün ve 3 ara öğün şeklinde beslenme tavsiye edilir. Çiğ besin tüketilmemeli, hijyen koşullarına özen gösterilmelidir.

Hamilelik beslenmesinde protein, vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar bakımından zengin, karbonhidrattan ise yoksun beslenmek önemlidir. Taze meyveler, sebzeler, baklagiller, iyi pişmiş et, yumurta, süt, yoğurt gibi sağlıklı besinleri her gün tüketmekte fayda var. Suşi, çiğ etler, az pişen sosis ve salam gibi sakatatlar, iyi temizlenmemiş sebze ve meyveler, az pişmiş yumurta, pastörize edilmeyen süt ve süt ürünlerinden uzak durulmalıdır. Bunların dışında anne adayının hamileliköncesinde bir rahatsızlığı varsa ve bunun için ilaç kullanması gerekiyorsa doktorun önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir.

 Hamilelikte kahve içilir mi?

Kahve kafein içeren bir içecektir. Kafein kalp atışını hızlandırır, kan basıncını arttırır. Bu etkiler olumsuz durumlara yol açabilir. Bu sebeple hamilelikte mümkün olduğu kadar kahve içmemeye özen göstermek gerekir. Çünkü kahvenin vücuttaki su oranını azaltma gibi olumsuz bir etkisi daha vardır. Hamilelikte kafein, plasenta aracılığıyla bebeği de olumsuz etkileyebilir. Kahve sebebiyle kadının uyku düzeni bozulur, bebeğin uyku düzeni de olumsuz etkileneceği için, gelişimi yavaşlayabilir.

 Hamilelikte alkol alınabilir mi?

Alkol, kişiyi zihinsel ve duygusal açıdan uyuşturan, hissizleştiren, özellikle iç organların işlevlerine zarar veren bir içecektir. Dolayısıyla alkol genç, yaşlı, kadın, erkek, hamile olan ya da olmayan herkes için zararlıdır. Ancak bu zararlar hamilelik döneminde çok daha yüksektir. Bu sebeple hamilelik döneminde asla alkol alınmamalıdır. Hamileliğin başlangıcından, hatta hamilelik planlandığı andan itibaren anne adayı alkol kullanımını bırakmalıdır.

Hamilelikte baş ağrısı için ilaç alınabilir mi?

Hamilelik döneminde anne adayı pek çok ağrı yaşayabilir. Ancak bu dönemde yaşanan ağrılar için kullanılabilecek ağrı kesici ilaçlar sınırlıdır. Gebeliğe zararı olmayan ilaçlar hakkında mutlaka doktora danışılmalı, doktorun izni ve önerisi alınmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Ağrı dindirici bitkiçayları için de yine doktordan bilgi almak gerekiyor.

Hamilelikte progesteron desteği alınabilir mi?

Hamileliğin 9. ve 10. haftalarına kadar vücudun progesteron üretimi çok önemlidir. Zira progesteron hormonu, rahim içi dokusunu gebeliğe hazırlamakta, embriyonun güvenli bir şekilde rahme yerleşmesini sağlamaktadır. Bunun yanında plasenta oluşumundan sonra da progesteron hormonu hamileliğin devamı için gerekmektedir. Ancak gebe kadında progesteron hormonunu ölçmek zor olmakla birlikte, bu hormonun belli bir oranda olması vücutta az olduğuna işaret olabilir. Bir de kadının düşük öyküsü varsa, progesteron seviyesinin normal seyretmesi çok önemlidir. Eğer hormon seviyesi beklenenin altında olursa doktorun önerisiyle mutlaka dışarıdan progesteron desteği alınması gerekir.

Hamilelikte evcil hayvanlardan uzak durulmalı mı?

Hamilelik öncesinde evde kedi, köpek gibi evcil hayvanı olanlar, hamilelik döneminde dikkatli olmalılar. Eğer evcil hayvan gündüzleri dışarıda dolaşıyorsa, mutlaka toksoplazma testi yapılmalıdır. Bununla birlikte hamile kadın, kedi kumunu kendisi temizlememeli, evcil hayvana temas ettikten sonra mutlaka ellerini yıkayıp dezenfekte etmelidir. Toksoplazma anne karnındaki bebeğe geçebilir, hatta hamileliğin düşükle sonuçlanmasına bile sebep olabilir.

Ali Osman Koyuncuoğlu
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
aliosmankoyuncuoglu.com

İlgili yazı: Hamile Kalmanın Yolları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here