Sevgili dostlarım,

Günlük pratik yaşamda hamile hastalarımda en sık gördüğüm, onların da en çok korktuğu olay kanamadır. Bu kanama lekelenme tarzında da olabilir, daha fazla da ve haklı olarak her hastayı, eşini üzer, düşündürür.

Peki öyle midir? Hakikaten korkmalı mıyız?

Öncelikle bilmemiz gereken, kanamanın gebeliğin başında, ortasında, sonlarında, olabileceği ve buna göre sebeblerinin araştırılması gerektiğidir.

Siz siz olun, her kanama durumunda, küçük büyük farketmez, hekiminize danışın. Bu ister bir lekelenme olsun, isterse adet gibi olsun. İster açık pembe, ister koyu kahve. Aklınızda kalıp stress yaşamanızı istemem.

Doktor; “nedir kanamanın nedenleri derseniz”

Gebeliğin ilk üç ayındaki kanamaların en sık sebebi düşük tehtididir. İki uçludur. Ya düşük olacaktır, ki bu sağlıksız bir gebeliğin ifadesidr, ne demek istiyorum, ya bebekte ya da kesede veya yerleşim yerinde sıkıntı var demektir, ya da yerleşme kanamasıdır. Şimdi eğer sağlıksız ise, ne yaparsak yapalım bunu engelleyecek bir ilacımız yoktur. Dinlenme önerilir, cinsel ilişki kısıtı getirilebilir, vajinadan, ağızdan ve iğne olarak bazı destekleyici tedaviler yapılabilir ancak eğer sağlıksız bir gebelikse, muhakkak ama muhakkak düşer. Bunun doğal bir seleksiyon olduğunu, hayatın ancak bu şekilde idame edeceğini unutmamanızı özellikle hatırlatırım.

Sebeblerine gelecek olursak, boş kese olabilir, içinde bebek gelişmemiş olabilir, içinde bebek gelişmiş ama bir yerde kalbi durmuş olabilir ya da kese rahim dışında gelişmiş olabilir ki buna da dış gebelik diyoruz.

Eğer hekiminiz keseyi ve kalbi atan bebeği düzgün gördüyse, gebelik muhtemelen devam edecektir, olan da yerleşme kanamasıdır.

Bazen de gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, bazen gebeliğin tüm süresi boyunca kanamalar olabilir ki, bu daha çok plasenta dediğimiz bebek eşinin yerleşimine bağlıdır. Burada azami dikkat gerekir. Ara ara bu konuları da anlatırım.

Gebeliğin son haftasında gördüğümüz kanamalar ise, sıklıkla doğumun başladığını ve ya başlatmamız gerektiğini ifade eden kanamalar olabilir.

Kafa karışmaması için her türlü kanamada doktora başvurmak gerekir. Hekiminiz size burada özetlemeye çalıştığım şeyleri açıkça anlatacaktır.
E doktor, önceki gebeliğimde kanadım, bu gebelikte de kanar mıyım?

Pratik ve teorik olarak böyle bir şey söylememek mümkün değil, doğru da değil. Ancak plasenta yerleşimine bağlıysa, misal çok sezaryen çok doğum yapmışsanız elbette tekrarlama ihtimali artar.

Bazen de gebelikten tamamen bağımsız, rahim ağzındaki bir yaradan ya da hemoroidden dolayı da kanama olabilir.Yine bazen bazı pıhtılaşma bozukluklarına bağlı da olabilir ki bu da apayrı bir konu.

Kanamalı gebe hastanın tedavisi gebeliğin kaç haftalık olduğu, kanamanın sebebi, annenin ve bebeğin durumu gibi kriterlere göre çok değişiklik gösterebilir.

Siz siz olun, öyle bir durumda muhakkak bir hekime görünün, kanama bitene kadar genellikle dinlenmenizi öneririm.Yatak istirahati iyi gelebilir. Kasılma ve ağrı varsa, serum destek tedavisi işe yarayabilir.

Ancak son söz olarak, lütfen bunu aklınızda tutun, sağlıklı bir gebelik muhakkak devam eder, sağlıksız bir gebeliği de sürdürebilecek bir ilaç bir tedavi yoktur.

İlk yazımız böyle olsun, beni yakından tanımak isteyenler, www.umutsari.com sitemden bakabilir, googleyabilir, buradan yazabilir, dilim döndüğünce elimden geldiğince yardımcı olurum.

Sevgiler herkese….

Dr.Umut Sarı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here