Hamilelik iki kişilik beslenmek demek değil yeterli ve artan gereksinimlere göre beslenmektir. Bebeğiniz bu dönemde yediklerinizden faydalanacaksa, ekstra yemek yerine ekstra besleyiciliği yüksek gıdaları günlük beslenmenize eklemelisiniz.

Özellikle ilk trimester (gebeliğinizin ilk 3 aylık periyodu) da ihtiyaç duyduğunuz kalori miktarınız değişmez. Ancak ikinci trimesterda günlük kalori gereksiniminiz 340 kaloriye ve üçüncü trimestarda 450 kaloriye yükselir.

Hayatınızın bu en önemli döneminde vücudunuzun özellikle demir, kalsiyum, protein, Vitamin A,B ve C, folat, magnezyum, selenyum ve çinko gereksinimleri yükselir. Bu gereksinimler günlüktür. İhtiyacınız olan bu içerikleri sağlayabilmek için taze besin ve yağsız protein kaynaklarına ihtiyacınız vardır.

İlk Trimesterda İyi Gelecek Besinler

Hamileyken Ay ay Nasıl Beslenmeli, Nelere Dikkat Etmeliyiz 11

Muz: İlk haftalarda görülebilecek olan bulantı hissine iyi gelecektir. Çünkü muz içindeki yüksek B6 vitamini, diyet lifi, potasyum ve vitamin C ile sağlıklı bir ara öğün seçeneği olacaktır. Ayrıca yanınızda taşıması da kolaydır. Böylece sizi gereksiz atıştırmalıklardan uzak tutabilir.

Hamileyken Ay ay Nasıl Beslenmeli, Nelere Dikkat Etmeliyiz 10

Ispanak: Gebeliğin ilk aylarında folat çok önemlidir. Yeterli düzeyde folat alımı beyin ve omuriliği olumsuz etkileyen nöral tüp defektinden korur. Korkutucu olmayan yanı folat minerali birçok besinde bulunur ve eksikliği sık görülmez. Ispanak en iyi kaynaklarından biridir ve ayrıca demir, diyet lifi, magnezyum, A, C ve K Vitaminlerini de içerir.

Hamileyken Ay ay Nasıl Beslenmeli, Nelere Dikkat Etmeliyiz 01

Fasulye:Gebelikte %40 gibi yüksek bir oranda karşılaşılan kabızlık problemine karşı fasulye gibi kuru baklagillere öğünlerinizde yer verin. Çünkü fasulye yüksek oranda diyet lifi ve protein içerirken fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum gibi minerelleri ve B1, B2, B3, C gibi vitaminleri de sağlar. Konstipasyona (kabızlık) neden olan diğer etmenler ise artan progesteron hormonunun sindirimi yavaşlatması ve kullanılan demir haplarıdır.

Hamileyken Ay ay Nasıl Beslenmeli, Nelere Dikkat Etmeliyiz 09

Tatlı Kırmızı Biber: Büyümede ve doku onarımında söz sahibi olan vitamin C’nin iyi kaynaklarındandır. Bir büyük tatlı kırmızı biber 209 mg vitamin C içerir. Bu oran yeşil biberin iki, portakalın ise üç katıdır. Sebze sotelerinize, salatalarınıza ve sandviçlerinize eklemeyi unutmayın. Ayrıca vitamin C demirin emilimini arttırır. Bu nedenle et, tavuk, hindi ve balığınızın yanına renkli ve zeytinyağlı bir salata eklemeyi alışkanlık haline getirin.

İkinci Trimester Hangi Besinlerle Daha Keyifli

Hamileyken Ay ay Nasıl Beslenmeli, Nelere Dikkat Etmeliyiz 03

Yumurta:En kaliteli protein kaynaklarından olan yumurta, geniş kullanım alanı ile hayatımızda sıkça yer almaktadır. Ama bu süreçte yumurta sarısı içerdiği kolin ile bebeğinizin beyin gelişimi için önemli bir besindir. Gebelerin günlük 450 mg koline ihtiyaçları vardır. Bebeğinizin beyin gelişimi için önemli olduğu kadar size de faydası vardır. Yumurta dışındaki kolin kaynakları sığır eti, süt ve soya fasulyesidir.

Hamileyken Ay ay Nasıl Beslenmeli, Nelere Dikkat Etmeliyiz 12

Yoğurt: Özellikler gebeliğin üçüncü ayında kalsiyum ihtiyacınız artar. Fetüsün kemik ve diş köklerinin gelişimi için yüksek oranda kalsiyum ve fosfor içeren yoğurt tüketimi önemlidir. Ayrıca gebelik döneminde yeterince kalsiyum almamış olan anneler ilerleyen yıllarda kemik erimesi ile daha erken yaşta tanışabilirler. Kalsiyum minerali gebelikte daha çok rastlanan kas kramplarının da önüne geçer. Yoğurt iyi bir protein kaynağı iken suyundaki B2 vitamini de sinirlerinize iyi gelir.

Hamileyken Ay ay Nasıl Beslenmeli, Nelere Dikkat Etmeliyiz 05

Avokado: Bize yabancı bir besin olsa da artık çoğu besine ulaşmak oldukça kolay. Avokado tekli doymamış yağ asitlerini içeren tek meyvedir. Omega 9 yağ asidi sinir hücrelerinin sağlığı için önemli olduğu kadar damar sağlığının korunması içinde gereklidir. Ayrıca bu meyve iyi bir lif kaynağıdır ve B6, K, C vitamini, folat ve potasyum içerir. Sabah bulantıları ile savaşmanıza yardımcı olurken, bebeğinizin beyin ve doku gelişimine de katkı sağlar. Yarım avokadoyu bir meyve değişiminiz yerine kullanabilirsiniz.

Hamileyken Ay ay Nasıl Beslenmeli, Nelere Dikkat Etmeliyiz 07

Hurma: Protein, lif, yağ asitleri, kalsiyum, potasyum ve magnezyum başta olmak üzere 15 farklı mineral ve A, C, B1, B2, niasin, selenyum vitaminlerini içerir. Dişleri koruyan flor minerali de bulunur. Kabızlık problemine karşı etkili ancak kabızlık konusunda en önemlisi günde 3 litre su alımıdır. Kuruyemişlerle tüketmeniz kan şekeri dengesi için önemlidir.

Üçüncü Trimesterda Artan Gereksinimlere Karşı Önemli Besinler

Hamileyken Ay ay Nasıl Beslenmeli, Nelere Dikkat Etmeliyiz 06

Yağlı Balıklar: İçerdikleri zengin omega 3 ile beyin ve sinir gelişimi için çok değerlidir. Ayrıca D vitamininden de zengindirler ve haftada 350 gr kadar sardalye, ton, somon ve uskumru gibi yağlı balıklar tüketebilirsiniz. Ancak daha fazla tüketilmesi ağır metaller açısından risk oluşturabilir ve fetüsün beyin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Yapısındaki D vitamini, kalsiyum ve fosforun emilimi kolaylaşırken, sinir ve bağışıklık sisteminin çalışmasını düzenler.

Hamileyken Ay ay Nasıl Beslenmeli, Nelere Dikkat Etmeliyiz 08

Kuruyemişler: Gebeliğin verdiği yükün ağırlaştığı bu aylarda küçük miktarlarda ve sık aralıklarla beslenmeniz önemlidir. Bu nedenle iyi bir seçenek olan kuruyemişler elzem yağ asitleri, protein ve lifin iyi kaynaklarıdır. Üstelik yanınızda taşıması da kolay olduğu için iyi bir ara öğün seçeneğidir ve meyve, süt, yoğurt, kefir, ayrandan tutun da tam tahıllı galetaya kadar birçok seçeneğin yanına yakışır. Ayrıca tatlı besinlere olan isteğinizi baskılar. Taze olanlarını tercih edin.

Sakınmanız Gereken Besinler:

Hamileyken Ay ay Nasıl Beslenmeli, Nelere Dikkat Etmeliyiz 02

  • Az pişmiş et, tavuk, balık, yumurta
  • Açıkta satılan besinler
  • Katkı maddesi içeren besinler
  • Şekerli, gazlı içecekler
  • Fazla çay, kahve, kakao gibi kafein içeriği yüksek içecekler
  • Aşırı maydanoz tüketimi
  • Açık süt, taze peynir
  • Fazla tuzlu besinler
  • Dondurulmuş ve paketli gıdalar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here