Temizlik yapmak bazen zor olabiliyor. Çıkmayan, uğraştıran lekeler… Hepsinin bir çözümü var.Kimilerini biliyor olabilirsiniz ama bilmedikleriniz de olduğuna eminim. 🙂 Gelin birlikte bakalım.

10. Mangal Temizliği

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Temizlik İpucu (1)

Mangal yakmak eğlenceli olabilir ama temizliği biraz zordur. Bunun için gerekli olan iki malzeme söyleyeceğim, yarım soğan ve bir çatal. Çatalı soğanın batırıp mangalınızı temizleyin.

9.Blender Temizliği

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Temizlik İpucu (2)

Blenderda çırptığınız herhangi bir şey düşünün. Mesela kek hamuru. Onu çıkarmak için süngerle ovalamaya gerek yok. Ilık suyu blendere koyun çok az deterjan ekleyin. Bir kaç saniye çalıştırın. Daha sonra bol su ile durulayın.

8. Halı Temizliği

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Temizlik İpucu (3)

Eğer halınıza bir leke sürüldüyse çıkmayacak diye üzülmeyin. Çıkarırız. 🙂 Kabartma tozu ve suyu karıştırın. Halıya yayın. Sabaha bırakın. Vakum görevi görerek halıda ki lekeyi alacaktır.

7. Cam Kırıklarını Toplamaya Çözüm

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Temizlik İpucu (4)

Cam kırıklarını toplarken her defasında elinizi kesmenize gerek yok. Ekmek ile bu sorunu halledebilirsiniz. Gerçi tavsiyemiz değildir. 🙂

6. Tavan Fanı Temizliğine Pratik Çözüm

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Temizlik İpucu (5)

Tavan fanını temizlerken yerleri mi kirletiyorsunuz? Veya bu temizliği yapmak sizi zorluyor mu? Çözüm basit. Eski bir yastık kılıfını tavan fanına asın. Çalıştırın. Bütün tozlar fotoğrafta gördüğünüz gibi yastığın içine dökülsün.

5.Deri Mobilya Temizliği

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Temizlik İpucu (6)

Eğer deri mobilyalarınız yıprandıysa ayakkabı cilası sizin için büyük bir çözüm.

4. Bulaşık Makinesi Temizliği

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Temizlik İpucu (7)

Bulaşık makinesini sık sık temizlemek gerekir. Elinizin altında olan bir malzemeyi kullanarak her daim makinenizi temizleyebilirsiniz. Bir kaba sirke koyun. Makineye yerleştirin ve en üst seviyede çalıştırın. Daha sonra alt kısma kabartma tozu koyarak tekrar çalıştırın.

3. Yağ Lekesi

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Temizlik İpucu (8)

Yağ lekeleri için bir sprey kabına biraz votka koyun. Daha sonra yağ damlayan bölgeye votkayı sıkın. Bekleyin. Hem bakterilerde ölecektir. Ayrıca yağ damlayan bölgeye bolca tuz koyarak yağı emmesini sağlayabilirsiniz.

2. Küvet Temizliği

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Temizlik İpucu (9)

Küvet temizliği için bir greyfurt alıp ortadan ikiye bölün. Biraz tuz alın küvete serpin. Greyfurt ile de ovalayın. Küvette oluşan halkalar için bire bir çözüm.

1. Mobilyalarda ki Halkaları Temizleyin

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Temizlik İpucu (10)

Mobilyalarda oluşan halkaları temizlemek için o kısma biraz su dökün. Nemli bölgeyi kurutma makinesi ile çekin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here