Onlara hayvan demek istemiyorum çünkü hepsinin birbirinden güzel özelliği var ve tabiatın doğal dengesinde ki zinciri oluşturuyor. Onlara acımadan onları katletmek, onlara acımamak, gerekeni yapamamak… Hepsi oldukça acı. Bu yazıyı sonuna kadar okumanızı ve neler yapabileceğinizi düşünmenizi istiyorum. Hepimizin bu güzel canlılar için yapabileceğimiz bir şey var.

Hani bilim-kurgu filmlerinde, geçmişe gidip bir an değiştirilirse, tüm doğal yaşanacaklar felaketle sonuçlanır. Geçmiş ve geleceğe gidişin olduğu her filmde bu böyledir. Bunu bir metafor  olarak kullanmak ve hayvanlardan birinin nesli tükendiğinde, yada onların nesli azaldığında bir felaket olacağıyla özdeşleştirmenizi istiyorum.

Kürk – Deri Katliamı

Herkes bütçesine göre giyinmeli doğru. Herkes ihtiyacı olduğu şekilde giyinmeli doğru. Fakat herkes biraz da düşünceli olmalı. Eğer paranız çoksa sizin için binlerce dolara giysi satan mağazalar zaten var. Eğer üşüyorsanız, donuyorsanız yün diye bir ip çeşidi var. Hiçbir zaman bahane aramamak lazım, çünkü bu işin bahanesi yok, olamazda!

Kürk giyenlerin iki tanımını yapacağım. İkisi de doğru. Mutlak doğruyu siz seçersiniz…

1. “”Bakın kürk giyinebiliyorum. Bakın deri ayakkabı giyinebiliyorum. Bakım bilmem ne hayvanından kürk yaptırdım, hemde nesli tükenmek olan bir hayvan binlerce dolar ödedim hemde. Sende yok mu? Vahhh, yazık!”

Hemen alkışlıyoruz bu zihniyeti. Ciddiyim kaldırın elinizi alkışlayın. Yada siz ne yapacağınızı iyi bilirsiniz.

Kürk giymek gerçekten büyük dramdır. İnsanlar bir şeyi giymek için değil yok etmek için para ödemesi büyük ironi.

Hayvanlara Yapılan İşkenceler Son Bulsun! (1)

2. Ben etiketi. Kürk ve deri giysiler bir etikettir. Öyle asma yerinde bulunan marka etiketi gibi değil.  Eğer 3x liralık bir ürüne 100x lira ödüyorsanız sırf adı için ödüyorsunuz. Bu kişilere kızıyoruz da bir hayvanın ölümüne sebep olup, arkadaşlarına havasını atan, türlü bahanelerle giydiği hayvanın, daha kanı kurumadan dolabının baş köşesine asıp da gönül rahatlığı ile uyuyan kişilere ne diyorsunuz? Lütfen bir şey söyleyin. Söyleyin ki o güzelim canlıların kanı yerde kalmasın.

 

Hayvan Hapsi

İnsanların canı oldukça kıymeti. Özgürlük alanları, sınırları… Şehir beğenmemeler, ilçe beğenmemeler, ev beğenmemeler, iyi de yaşayacağınız yeri sizin seçme şansınız varken, neden hayvanların olmayacak. Onları suç işlemedikleri için hapis etmeyin. Eğer bir suç işlerlerse de bu suçu üstlenin. “Yılan dans gösterisi sırasında, dansçıyı ısırdı.” Oh iyi yaptı. Ne diyebilirim ki? O yılanın orada ne işi var. Hata kimde. Yılanda mı, yılan olan insan mı?

Hayvanlara Yapılan İşkenceler Son Bulsun! (3)

Hayvan Tecavüzü

Ülkemizde bidona bile tecavüz ediliyor. Hadi bidonun sesi çıkmıyor da bizim de mi sesimiz çıkmayacak. Bir kişi cinsel dürtülerine sahip çıkamıyorsa, insanlığı bitmiş demektir!

Köpeklerin harika bir duygu uyumu var. Eğer onu sever kollarsanız, asla karşılıksız bırakmaz sevgisini, sevdasını. Sizi bir çok kişiden çok sever. Bazen çok sadık kişilere, “onun köpeği oldun derler”. Aslında ne yüce bir söz. Asla bir yerme olamaz bu cümle. Tecavüzün her türlüsü  yasak olmalı. Onlarda ağlıyor unutmayalım!

Hayvanlara Yapılan İşkenceler Son Bulsun! (7)

Hayvanlara Yardım Etmek ve Korumak İnsani Görevimiz

Hayvanlara Yapılan İşkenceler Son Bulsun! (8)Hani şöyle kalın bir kitapta hukuk kuralları yazıyor. İşte o kitap gibi bir tane de insanlık kitabı olmalı. Çok sayfa tutmaz emin olun. En fazla 5 sayfa 100 madde falan. Şu gündemde, çoğu madde hayvan korumaya yönelik olur. Çünkü en çok susan onlar. Çalışamayan, DİLENMEYEN, çalamayan onlar.

 

 

Hayvanlara Yapılan İşkenceler Son Bulsun! (6)

Sizden dilenmeyen, çalmayan ve çalışma durumu olmayan bu canlılara neden yardım etmiyorsunuz? Sözüm yardım etmeyenlere elbette. “Ne yapabilirim ki, asgari ücretle geçiniyorum” cümleleri aklınızdan hiç geçmesin, bir kap su bile vicdanınızı rahatlatmaya onlara yardım etmenize yeter. Hayvanlara Yapılan İşkenceler Son Bulsun! (5)

Hayatlarını kurtaralım, eğer sakatlarsa 171’i arayalım. Kapı önlerine su bırakalım ve yemek artıklarından yeni bir sofra kuralım…

Hayvanlara Yapılan İşkenceler Son Bulsun! (4)Hayvanların hep sevilmesi dileği ve merhamet edilmesi ile...
  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here