kids

Bir kadın, anne olacağının haberini aldığında kendini en kısa zamanda bir kitapçının anne-çocuk bölümünde bulur. Geleneksel bilgilerden haberdardır, internet her daim elinin altındadır ancak her anne adayı çocuğu için yapabileceği bu ilk şeyi yapmaktan mutluluk duyar. İleride beraber yapacakları okuma saatlerini belki de şimdiden başlatmaktır amacı ve çocuğuyla beraber kitap okumaya başlar. Okudukça öğrenir, öğrendikçe bebeğini daha çok sabırsızlık duyarak beklemeye başlar ve okudukça kendini daha güçlü hisseder. Çocuk gelişimi ve eğitimi kitapları, özellikle ilk defa anne olacak kadınlar için oldukça önemlidir.

Çocuk yetiştirmeyle ilgili her daim kendini geliştirmek isteyenlere, bebeğini beklerken onun hakkında olabildiğince şeyi beyninde depolamaya çalışan anne adaylarına gelsin şimdi kitap önerilerimiz.

Çocuğunuzla Daha Sağlıklı İletişimin Sırrı Olacak Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Kitapları

Çocukların dil gelişimi uzun yıllara yayılır. Bu nedenle bir çocuğun konuşmaya başladığında hemen kendini net bir şekilde ifade etmesi beklenemez. Basit şeyler üzerinden, telegrafik olarak ilerleyen konuşmalar sonraki dönemde netlik ve akıcılık kazanacaktır ancak çocuğunuzun kendini net olarak ifade edemediği okul öncesi dönemde sağlıklı bir iletişim kurmanın sadece konuşmaktan ibaret olmadığını bilmek ve buna göre hareket etmek için bu tip kitaplardan yardım almak her zaman için doğru bir seçimdir.

O halde lafı daha fazla uzatmadan sizler için seçtiğimiz, her annenin kitaplığında mutlaka olması gereken kitap önerilerine bir göz atalım!

Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor? – Yankı YAZGAN & Şule YAZGAN


Çocuk psikiyatri profesörü Yankı Yazgan ve çocuk doktoru Şule Yazgan tarafından kaleme alınan bu kitapta tam 250 soru ve cevap bulunuyor. Doğumdan 7 yaşına kadar olan süreci kapsayan bu sorular Yankı Yazgan ve Şule Yazgan’ın okuyucularının sorularından derlenmiş. Siz de kafanıza takılan pek çok sorunun cevabını bu kitapta bulabilirsiniz.

Çocuk Psikolojisi – Haluk YAVUZER

Böyle bir listede Prof. Dr. Haluk Yavuzer’in adını görmemek elbette çok büyük bir yanlışlık olurdu. Tüm anne babaların ve eğitimcilerin rehber kitabı olacak Çocuk Psikolojisi, çocukların tüm gelişim evrelerini ustalıkla ele alan kitaplardan biri.

Gerçekten Beni Duyuyor Musun? – Leyla NAVARO

Kuru kuru öneriler, bilimsel bilgilerle doldurulan, sıkıcı kitaplardan hoşlanmayan anne babalar için enfes bir kitap önerisi. Karikatürlere, kısa öykülere yer veren; bu öyküler üzerinden akılcı tavsiyeler veren Leyla Navaro’nun kitabı özellikle 3-6 yaş arasındaki çocukların ebeveynleri için okunası bir seçenek.

Korkma! İyi Bir Annesin – Saniye BENCİK KANGAL

Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal tarafından kaleme alınan bu eşsiz eser, annelik sürecinde kendini yetersiz hisseden her anneye hitap ediyor. Özenilen bilgiler ışığında her yaştan anneye bir şeyler katmayı amaçlayan bu kitabı siz de kütüphanenize eklemelisiniz.

Bağırmayan Anne Baba Olmak – Hal Edward RUNKEL

İlle dövmekten, dayak atmaktan bahsetmiyoruz. Ancak bağırmadan, çocuğa ‘hadi’ demeden, onu zorlamadan da büyütmek mümkün mu? Runkel’e göre mümkün. Çocuktan çok anne babanın nasıl sakin kalabileceğine odaklanan kitapta gerçekleşmesi muhtemel olaylar üzerinden anne ve babalara tavsiyeler veriliyor. 3-4 yaşlarından, ergenliğe kadar rehber niteliğinde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here