Seksüel kavramlar insanlar tarafından bezen kafa karışıklığına sebep olabilmektedir. Özellikle grupla için konuşmalarda bu kavramlarla ilgili konuşmalar geçerken yabancı kalmamak için ne demek olduğunu bilmekte fayda var. Heteroseksüel ne demek sorusu seksüel kavramlar içinde en çok merak edilen ve karıştırılan kavramdır. Çoğu kez homoseksüel kavram ile karşılaştırılan bu kavramı size açıklayalım.

Heteroseksüel ne demek?

Heteroseksüel karşı cinse duyulan duygusal ve cinsel arzudur. Yani karşı cinse karşı duyulan duygular tek başına yeterli olmayacaktır. Kişi sadece karşı cinsten insanlara  hem cinsel hem de duygusal hisler besliyorsa bu heteroseksüel demek. Eğer hayatı içinde bir kez dahi olsa aynı cinsten birini duygusal ve cinsel bir his beslemişse de buna biseksüel deniyor. Hazır bahsetmişken biseksüel ne demek ve homoseksüel ne demek sorusunun cevabını da net bir şekilde verelim.

Biseksüel ne demek? Biseksüellik nedir?

Biseksüel hayatın farklı dönemlerinde hem aynı cinsten bir kişiye hem de farklı bir cinse karşı duygusal duygular beslemek ve cinsel anlamda o kişiyi arzu etmektir. Yani kişi cinselliği her iki cinsiyet ile yaşayabilir. Bu dönem dönem değişiklik gösterir.

Homoseksüel ne demek? Homoseksüellik nedir?

Homo kelimesi aynı, benzer kavramının karşılığıdır. Yani homoseksüel kişinin aynı cinsten birine karşı cinsel ve duygusal duygular beslemesidir. Eşcinsel ne demek sorusunun da cevabı olan bu kavramda: kadınlar kadınlara yönelimde bulunur ve buna lezbiyen denir. Erkekler erkeklere duygular besler ve bunada gay denir.

Heteroseksüel miyim?

Heteroseksüel olduğunuzu şu şekilde anlayabilirsiniz: hayatınızın tüm evresinde karşı cinse karşı ilginiz olduysa bu heteroseksüel olduğunuzun göstergesidir. Yani kadınsanız ve tüm hayatınız boyunca sadece erkeklere karşı hisleriniz geliştiyse bu heteroseksüel olduğunuzun göstergesidir. Eğer hayatınızın herhangi bir evresinde aynı cinse karşı hem cinsel hem de duygusal duygular beslediyseniz biseksüel olma ihtimaliniz vardır.

Cinsellik bir keşfetme sürecidir. Kişi kendisini ve yönelimini bu yolculukta keşfeder. Bir çok insan homoseksüel olduğunu bilse de bunu gizler veya bunu gizli bir şekilde yaşar buna da gizli eşcinsel denir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here