Hep bir yerlerden duyarız. Şu film imdb’den şu kadar puan almış kesin izlemeliyiz, yok efendim o film imdb’de 4 puan almış çöptür o izlenmez… İyi de nedir bu imdb? Bu puanları kim belirliyor? KİME GÖRE NEYE GÖRE KARDEŞİM! diye bağırmadan önce öğrenelim bakalım neymiş bu imdb.

İMBD; filmler hakkındaki her türlü bilgiyi barındıran ve oylama şansı tanıyarak filmlerin beğenilme oranlarını sergileyen, dünyaca ünlü bir internet sitesidir. Açılımı İnternet Movie Database’dir.
IMDb’nin en önemli özelliklerinden biri kullanıcıların filmlere puan vererek listelerin oluşmasına katkıda bulunmasıdır. Sıradan kullanıcıların oluşturduğu listeler dışında “Regular User(Düzenli Oylayıcı)” olarak tanımlanan, siteye uzun zamandır üye olup, sürekli aktif olarak kullanan ve geniş mercekte yılda pek çok esere oy veren, eleştiriler yazan kişilerin verdiği puanlar sonucu oluşturulan “top 250” gibi listeler de mevcuttur.
Yani bir filmin 2 farklı puanı var. Birincisi; her filmin sayfasında gözüken ve tüm oy verenlerin sayısının belirtildiği puan, ikincisi ise sadece “Regular User” olarak belirlenmiş üyelerin oylarının sayıldığı top 250 için kullanılan puan.

Top 250 gibi listeler hesaplanırken Bayesian Hesaplama sistemi kullanılmaktadır.

Ağırlık Puan = (v / (v+m)) x R + (m / (v+m)) x C
R = Olağan ortalama puan
v = Oy sayısı
m = Top 250 de yer almak için gerekli minimum oy (3000)
C = Tüm rapor dahilindeki ortalama puan (6,9)

IMDb Top 250’ye Göre Dünyanın En İyi 10 Filmi

1. Esaretin Bedeli (9,2 Puan)

Frank Darabont’un senaryosunu yazdığı ve yönettiği, başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın yer aldığı 1994 yapımı Amerikan dram filmidir. Stephen King’in Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti adlı novellasından uyarlanmıştır.

The Shawshank Redemption


İşinin ehli bir bankacı olan Andy Dufrense, kendisini aldatan karısının ve sevgilisinin cinayeti ile suçlanır. İki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Andy, Shawsank Hapishanesi’ne gönderilir. Burada zekâsıyla ve umutlu bakış açısıyla herkes etkileyen Andy, zamanla cezaevi müdürünün para aklama faaliyetlerine yardım etmeye başlar ve yönetimce korunan ayrıcalıklı birisi hale gelir. Andy burada yakın arkadaş olduğu Red ile birlikte hapishaneyi özgür bir yaşam alanı haline getirmek için uğraşmaya başlar.

2. Baba (9,2 Puan)

Mario Puzo’nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanan, Francis Ford Coppola’nın yönettiği, Marlon Brando ve Al Pacino’nun başrollerini paylaştığı 1972 yapımı Amerikan dram filmdir.

Sicilya’dan Amerika’ya göç etmiş olan Corleone ailesi, zamanla Amerika’nın en korkulan mafya topluluğu haline gelir. Corleone ailesini Amerika’da yeraltı işlerini yöneten diğer 4 mafya topluluğundan ayıran en önemli fark politikacıları ve yargıçları köleleri haline getirmesidir. İtalya ve New York’un en meşhur uyuşturucu üreticisi ve dağıtıcısı olan Solozzo, Don Corleone’dan bağlantılarını kullanarak kendisine yasal koruma sağlaması karşılığında para teklifinde bulunur ancak teklifinin reddedilmesi üzerine Solozzo, arkasına aldığı bir takım güçlerle Don Corleone’yi vurdurtur. Ölümden son anda kurtulan Don Corleone’nin bu süreçte, en büyük oğlu Sonny ölünce, aile işlerine hiç ilgisi olmayan ve de içinde bulunmak istemeyen en küçük oğlu Michael olayların merkezine itilir ve New York’ta suç aileleri arasındaki acımasız bir savaş başlar.

3.  Baba 2 (9,0 Puan)

Senaryosunu Mario Puzo ve Francis Ford Coppola’nın birlikte yazdığı, Francis Ford Coppola’nın yönettiği, Al Pacino, Robert De Niro, ve Robert Duvall’ın başrollerini paylaştığı 1974 yapımı Amerikan dram filmi.

Michael Corleone, hiç istemeden girdiği mafya dünyasında saygınlığını arttırarak inanılmaz bir güce ulaşmıştır. Bu gücün paralelinde ailesini koruyacağı tehlikeler de çoğalmıştır. Ancak Michael’ın acımasızca yönettiği bu suç imparatorluğu ona yalnızlık ve mutsuzluk getirmiştir. Ayrıca filmde, genç Vito Corleone’nın Sicilya’dan Amerika’ya gelişini ve mafyalık yolundaki istikrarlı yükselişini geri dönüşlerle izliyoruz.

4. Kara Şövalye (9,0 Puan)

DC Comics’in kurgusal karakteri Batman’den uyarlanan Batman Başlıyor filminin devamıdır. Christopher Nolan’ın yönettiği, başrollerini Christian Bale, Michael Caine, Heath Ledger ve Gary Oldman’ın paylaştığı 2008 yapımı Amerikan Aksiyon/Macera filmi.

Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent ile bir araya gelerek Gotham sokaklarını kötülüklerden temizleyen Batman’in suça karşı savaşındaki yeni düşmanı, deli zekâsıyla nam salmış olan Joker’dir.

5. 12 Öfkeli Adam (8,9 Puan)

Reginald Rose’un aynı adlı oyunundan uyarlanan, Sidney Lumet’in yönettiği, 1957 yapımı Amerika dram filmidir.

Babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanan Latin Amerikalı bir gencin davası için bir odaya toplanan 12 jüri üyesi, yapacakları uzun tartışmalar sonrasında verecekleri kararla genci idam sehpasına götürüp götürmeme durumuna açıklık getirecektir. Zayıf bir savunması bulunan gencin masumiyetini savunan tek jüri üyesi, diğer jüri üyelerini ikna etmeye çalışmaktadır.

6. Schindler’in Listesi (8,9 Puan)

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı, başrollerini Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes’ın paylaştığı, 1993 yapımı Amerika dram/tarih/savaş filmi.

Nazi Almanya’sının hüküm sürdüğü 2. Dünya Savaşı yıllarında, Polonya’da bulunan bir Alman girişimci olan Oskar, burada askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar. Oskar, açtığı bu fabrikada iş gücünü Yahudilerle sağlayacak ve yüzlercesinin hayatını kurtaracak bir liste hazırlayacaktır.

7. Ucuz Roman (8,9 Puan)

Quentin Tarantino ve Roger Avary senaryosu yazdığı, Quentin Tarantino’nun yönettiği, başrollerini John Travolta, Samuel L. Jackson ve Uma Thurman’ın paylaştığı, , 1994 yapımı bir Amerikan polisiye/gerilim filmi.

Hayatlarına biraz heyecan katmak isteyen bir çift olan Honey Bunny ve Pumpkin küçük çaplı soygunculardır. Diğer yandan alanının uzmanı olmuş iki gangster olan Jules ve Vincent, patronlarının alacak işlerini kanlı bir şekilde halletmektedirler. Vincent, patronun genç ve güzel karısına bakıcılık yapmakla görevlendirilirken ortağı Jules ise, artık bu suç dünyasından çekilmek istemektedir. Öte yanda da, hile yapmayı reddettiği için şehirden kaçan cesur bir boksör vardır. Kader birbirinden farklı olan bu aykırı 3 grubun yollarını birleştirecektir.

8. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (8,9 Puan)

J. R. R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi kitabından uyarlanan, Peter Jackson’ın yönettiği, başrollerini Elijah Wood, Ian McKellen, Viggo Mortensen, Liv Tyler, Sean Astin ve Orlando Bloom’un paylaştığı, 2003 yapımı bir Amerikan, Almanya, Yeni Zelanda fantastik filmi. Seride 3.

Artan sayısıyla ordusunun gücünü giderek katlayan Sauron’a karşı, iyiliğin üstün gelmesi için savaşacak olan insan, elf ve cüce orduları, geçmiş düşmanlıklarını görmezden gelerek bir araya gelir. Büyülü güçleri olan tek yüzüğün sahibi olan genç hobit Frodo ve onun can dostu Sam, kötülüğe hizmet eden bu yüzüğü yok etmek için korkunç Mordor’a doğru zorlu bir yolculuğa atılırlar. Tüm Orta Dünyanın kaderini belirleyecek bu yolculukta Frodo ve Sam, hem karşılarına çıkacak tehlikelerle hem de yüzüğün aldatıcı cazibesiyle mücadele edeceklerdir.

9.  İyi, Kötü ve Çirkin (8,8 Puan)

Filmin hikayesi Luciano Vincenzoni ve Sergio Leone tarafından, senaryosu ise Agenore Incrocci ve Furio Scarpelli tarafından yazıldığı, Sergio Leone’nin yönettiği, başrollerini Clint Eastwood, Lee Van Cleef ve Eli Wallach paylaştığı, 1966 yapımı İtalya, İspanya western filmi.

Üzerine ödül konulmuş bir kanun kaçağı olan Tuco (çirkin) ve ortağı keskin nişancı Blondie (iyi) kasabaları dolaşıp dolandırıcılık yapmaktadırlar. Tuco’yu kanun adamlarına teslim edip ödülü alan Blondie daha sonra ortağı Tuco’yu idam edilmekten kurtarmaktadır. Çirkin ve iyinin sürdürdükleri bu oyunları, bir kasabada işlerin ters gitmesiyle ortaklıklarını bozar. Bir ödül avcısı olan Sentenza (kötü), büyük miktarda altını ele geçirmiş eski bir asker olan Bill Carson’un izini sürmektedir. Tuco’nun Blondie’yi öldürmek üzere olduğu bir anda çölde Bill Carson’la karşılaşmaları tüm planlarını değiştirir. Tuco mezarlığın yerini, Blondie ise mezarın adını öğrenebilmiştir. İyi, kötü ve çirkinin yolları altınların olduğu bu yerde birleşecektir.

10. Dövüş Kulübü (8,8 Puan)

Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan aynı isimli romandan uyarlanan, David Fincher’ın yönettiği, başrollerimi Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter’ın paylaştığı, 1999 yapımı bir Amerikan gerilim/dram filmi.

Ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahip olan Jack, uzun süredir uykusuzluk hastalığıyla mücadele etmektedir. Psikolojik sıkıntılarından kurtulmak için grup terapilerine katılan Jack, burada Marla isimli bir kız ile tanıştıktan bir süre sonra hayatını kökten değiştirecek olan Tyler Durden isimli bir adamla tanışır. Jack’in karakterinin tam tersi olan Tyler, adeta onun sahip olmak istediği özelliklerle sarılmış birisidir. Tyler, Jack’i hakkında hiç konuşulmaması gereken bir oluşum olan dövüş kulübüyle tanıştırır ve sonrasında gelişecek olaylar Jack’i olduğundan farklı bir konuma getirecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here