Elektrik fiyatlarına her yıl gelen zamlar evine, dükkanına veyahut ofisine klima taktırmak isteyen bireylerin iyice araştırma yapmasına neden olmuştur. İnverter klima insanlara adeta ilaç gibi gelmiştir. İnsanlar genelde araştırma yapıp fiyatı uygun olan ve az yakan klimaları tercih etmişlerdir. Çünkü insanların birçoğu elektrik baremi klima fiyatından çok yakan ürünleri tercih etmek istemememektedir. Klima almak isteyenler ilk önce yapacakları şey klima özelliklerini doğru öğrenmektedir. Ayrıca yakılacak miktara göre klima modelini seçmek daha mantıklı olacaktır. İnsanların yaptığı en büyük hata en ucuz olan klimayı almaktır. Ucuz fiyata alınan klimalar çok enerji tükettiğinde elektrik faturasına büyük yük olurlar. Alınacak klimanın modelinden tutun özellikleri, kullanım şartları ve kullanım ömrü klima almak için son derece önemlidir.

inverter-klima-enerji-tasarrufuGünümüzde birçok insan artık inverter klimaya yönetmektedir. Türkçe okuşu “invörtır” olan bu klima türü çalışma prensipleri yüksek olan ve az enerji harcayan bir klima türüdür. Harcadıkları enerji açısında tavsiye edilen inverter internet sıkça araştırılmaktadır. Bizde bu yazımızda inverter klima nedir? Ne işe yarar? avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi soruların cevaplarını aktaracağız…

İNTERVER KLİMA NEDİR VE ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

İnverter Klimanın Çalışma Prensibi Nedir?

İnverter klima kendi teknolojisiyle dikkat çekmeyi başarmıştır. Bu klima türünün başlıca prensibi hava üfleme işleminde ısısını ortam ısısına göre ayarlamasıdır. Otomatik olarak hava ayarlaması yapan inverter klima ortamda beklenmeyen sıcaklık ya da soğukluk durumunda klimanın otomatik olarak kapatma ve açma gibi ek özelliklere ihtiyaç duymadan ayarlamaya yapar.klima

İnverter klimalar ortamın sıcaklığına ve soğukluğuna göre durağan bir vaziyette uyum sağlamaktadır. Bu da klimanın avantajlarını arttırmaktadır. Çünkü bu klima türü ortam havasını hep ihtiyaç duyulan seviyede tutar. Böylelikle istenilen enerji tasarrufunu sağlayarak elektrik faturasına yük olmaz.

İnverter Klima ile Normal Klima Arasındaki Farklar Nelerdir?

Normal klimalar ortamda ihtiyaç duyulan sıcaklığa gelene kadar belli bir devirde çalışıp daha sonra durur. Sürekli aynı derecedeki elektrik ve enerjiyle çalıştığında fazla enerji tüketir. Fakat inverter klimalar ortamda istenilen sıcaklık elde edildiğinde kompresörün içinde devrini düşürür. Böylelikle daha az enerji harcayarak ekonomik anlamda faturaya yük olmaz. İnverter klima normal klimalara göre daha az enerji yakan ve tasarruf sağlayan bir klima türüdür.

inverter-klima-sogutmaİnverter klimalarda klasik klimalarda olduğu gibi bir durma – yeniden başlama mekanizması yoktur. Bu nedenle bulundukları ortamlardaki herhangi bir ısı artışına ya da düşüşüne çok daha hassas olmaktadırlar. Bu tip durumlarda devirlerini arttırarak ya da düşürerek sıcaklığın düşmesini ya da fazla seviyelere çıkmasına engel olabilmektedir. Bu özelliği inverter klimayı diğer klimalar karşısında çok avantajlı bir hale getirmektedir.

Klasik özelliklere sahip olan klimaların kompresör sistemleri ortam sıcaklığının değişmesi durumunda kendini kapatıp tekrar çalışabilir. Fakat klasik özellikteki klimalardan farklı olarak inverter klimalarda böyle bir durum yoktur. Kompresör kendini rölantiye alıp sürekli çalışmayı sürdürür.

İnverter Klimaların Isıtma ve Soğutma Performansları

inverter-klimaİnverter klimalar hakkında dikkat edilmesi gereken diğer bir özellik ise ısıtma ve soğutma performanslarıdır. Normal klimalar dışarıdaki hava 0º C’nin altına düştüğünde performans kaybederek duraklar. Aynı durum hava 30º C’nin üstüne çıktığında da mevcuttur. İnverter klimalar böyle durumlar sıkıntı yaşamazlar. -15º C’ye altında veya 40º C’nin üstündeki hava değişim koşullarında rahat bir performans sağlarlar. İklim koşullarınız sıradışı bir özelliğe sahipse inverter klimayı seçmeniz sizin için daha doğru olacaktır. Çünkü en iyi verimi ancak bu şekilde alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here