İşe Yaramayan “Diyetler”!

Günümüzde her yıl kilo vermek için çok yüksek paralar harcanmaktadır. Özellikle yaşam boyu davranış değişikliği yapmayı göze alamayan kişiler hızlı ve kolay kilo verme uğruna sağlıklarını kaybedebiliyor. Sürekli anlamsız diyetleri deneyen kişilerde kilo kontrolü çözümlenemeyen problem haline dönüşmektedir. Sürdürülebilir ve kalıcı kilo kaybı için kişiler Diyetisyen kontrolünde zayıflamalıdır. İşe yaramayan diyetler şunlardır:

“Sihirli” Diyetler


“Greyfurt diyeti”, “yiyebileceğin kadar meyve diyeti”, “pirinç diyeti”, “lahana çorbası diyeti”! Tek bir besin veya besin grubunu içeren diyetler birçok sebeple işe yaramaz. Sağlıklı bir vücudun gerek duyduğu besin öğelerini yeteri oranda sağlamazlar. Daha çok şarlatanlar tarafından reklamı yapılan bu tarz diyetlerden uzak durun. Çünkü bunlar yeni yeme alışkanlıkları kazandırmayı amaçlamaz.

Yüksek Proteinli Diyetler


Bazı insanların sandığı gibi yüksek proteinli diyetler, kas geliştirme ve yağ yakma üzerinde etkili değildir. Sadece düzenli fiziksel aktivite ve çalışma kas gücünü geliştirir. Diyet dengeli olmalıdır. Çok yüksek proteinli diyetler, karaciğer ve böbreklere yük getirebilir. Hızlı kilo verenlerde görülen kaybın nedeni, vücut yağı yerine su kaybından ileri gelebilir ve karbonhidrattan fakir bir diyet, ketoasidoz olarak bilinen ve halsizlik, bulantı ve dehidratasyon gibi belirtilen veren bir durumla sonuçlanabilir. Bu tarzdaki diyet, yaşam boyu sağlık için tercih edilebilecek bir yeme planı değildir.

Yüksek Posa, Düşük Kalori Diyetleri

Günlük olarak 25-30 gr posa alımı önerilmektedir. Daha yüksek posa alımı, iyi sonuçlar vermeyebilir. Posa, vücut tarafından emilmez. Bu yüzden kalori vermez. Bu nedenle sebzeler, kurubaklagiller, meyveler ve tam tahıl ürünleri gibi posa içeriği yüksek besinler kilo verme diyetlerinde sıklıkla yer alırlar. Aynı zamanda midede doygunluk hissi oluştururlar. Yüksek posalı, düşük kalorili diyetlerde protein yetersizliği olabilir.
Kilo vermede diyet posasını aşırıya kaçmadan almak daha sağlıklı bir yaklaşım olur.

Çok Düşük Kalorili Sıvı Diyetler


Sıvı diyetler yorgunluğa, bulantıya, diyare veya saç dökülmesine neden olur. Çok düşük kalorili diyetler uzun süre devam ettirilemez. Bu diyetler sonucu, vücut yeterli olarak besin öğelerini alamaz ve kilo kaybı kalıcı olmaz.

Aç Kalma

Aç kalarak kilo verme yönteminin iyi bir başlangıç olduğu düşünülür. Çok düşük kalorili diyetlerde olduğu gibi aç kalmada da vücudun normal işlev göstermesi için gerekli enerji ve besin öğelerini sağlamada yetersiz kalır. Aç kalma sonucu vücut su ve kasını kaybeder. Yorgunluk ve uyku problemleri oluşturur ve “yo-yo” diyet tarzına bir temel oluşturur.

Kandırmacalar, Uyduruk Aletler ve Diğer “Mucizeler(!)”

Reklamlarda “kilo vermek artık çok kolay”, “bu bir mucize” gibi uydurma yayınlar duyurulmaktadır. İştahı baskılayan gözlükler, sihirli kilo verme küpeleri, elektrikli kas uyarıcıları, nişasta ve yağ blokerleri, yağ eriten kremler, eşofmanlar ve niceleri… Bazılar çok komiktir. Hiç birinin etkisi kanıtlanmamıştır. Bunların bazıları zararlı olabilmektedir ve hepsi de para tuzağıdır!
En iyi yol!
Kilo vermeye programı bulma konusunda yardıma ihtiyacınız olursa, bir diyetisyenle konuşun. Diyetisyenler yaşam tarzınıza uygun bir kilo kontrol programı planlama konusunda eğitim almıştır. Diyetisyenlere güvenin.
Herkese sağlıklı günler dilerim.
Diyetisyen Yusuf ÖZTÜRK
Diyetisyenyusuf.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here