Günümüzde iş bulmak çok büyük bir sıkıntı haline gelmişken hala işinden memnun olmayan ve bulduğu ilk fırsatta arkasına bile bakmadan işini terk eden insanlar görüyoruz. Üstelik bu insanlar sürekli iş değiştirmeyi alışkanlık haline getirebiliyorlar ki  bu da ilerideki kariyer hayatlarını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Sonuçta sürekli iş değişen birine güven olmuyor ve neden bu kadar iş değiştirdiği de iş verenler tarafından merak edilen ve sürekli kurcalanan bir konu oluyor. Siz de biliyorsunuz ki bu hiç de sağlıklı bir durum ya da sonuçlar doğurmuyor.  Rekabetin her geçen gün daha da arttığı iş ortamında, çalıştığınız iş ve işyerinde mutlu olmanız ve kariyeriniz korumanız şart. Tutunmaya çalışmak pes etmemeyi gerektirir. Yaptığı işten zevk alamayan ve çalıştığı ortamda istediğini bulamayan, bu yüzden de iş değiştirmeyi alışkanlık haline getirmiş insanların genel özelliklerine bakarsak, genellikle genç, dinamik ve çok hırslı olduklarını söyleyebiliriz. Bunlar daha yolun başındadırlar ve hemen tutunabilecekleri doğru bir iş ararlar bu yüzden yeni iş yerlerindeki yeni masalarına bile alışmadan işlerini bırakan bu grup, iş dünyasında maymun iştahlı olarak tanımlanıyor. Oysa ki uzun emekler sonrası beklenen karşılığın alınacağını henüz bilmiyorlar.  Aslında bu gruba giren insanlar, kendilerini daha mutlu hissettikleri bir ortamda daha verimli çalışacaklarını düşünüyorlar. Ama az zamanda iyi bir pozisyon, iyi bir maaş, keyifli çalışma arkadaşları ve her gün saat 5’te biten bir iş isterseniz, hayal kırıklığı yaşamanız da çok doğal bir unsur haline geliyor. Peki ne yapmalı? Can sıkıntısı stres ya da kedere mahkûm etmeden var olan işinizin tadını çıkarabilmeniz için sizlere bir kaç basit öneri hazırladık.

1.Enerjinizi Şirketin Hedeflerine Odaklayın;

kariyer-iskadini-stres-mutsuz-kadin-mkl

Bütün yeteneklerinizi, motivasyonunuzu şirketinizin hedefleri doğrultusunda kullanırsanız zamanın çok daha hızlı geçtiğini ve işi yaparken daha huzurlu olduğunuzu fark edeceksiniz.

2.İşinizi Ve Şirketi Sahiplenin;

panik_atak_is_kadinlarini_tehdit_ediyor_1

Araştırmalara göre, işini sahiplenen çalışanlar işlerine yabancılaşmadıkları için diğer çalışanlara göre daha verimli oluyor ve daha kısa sürede yükselme ve kariyer basamaklarını doğru bir şekilde tırmanmaya yatkın oluyorlar. Bu nedenle işinizi sahiplenmeyi deneyin. İşe yaramaz da işe bakışınız değişmezse durumu bir kere daha değerlendirebilirsiniz.

3.Dikkat Çekmek İçin Kendinizi Fark Ettirin;

kariyer_f7c2947f-cfa2-44d0-93a5-7c0093e05ecc_1

Gerekirse üstlerinize ne kadar haklı olduğunuzu bazı çıkışlar yaparak belli edin. Kararlı duruşunuz ve zekanız dikkatini çekecektir.

4.Kararlı Olun;

Female Office worker

Bir işe öylesine deneyip de çıkmak gibi kötü bir adım yoktur. Hayatınızda özellikle kariyer konusunda ipleri rüzgarın eline bırakmayın. Bu sizin kararınız. Parasızlıktan dahi olsa kötü bir işte zaman kaybetmeyin. Bir yıl da bir yıldır. Hızlıca yükselebileceğiniz diğer fırsatları tepmeyin ve başka bir iş için maceraya girmeyin. Mevcut işinizde kararlı adımlarla ilerlemeyi ve eninde sonunda bu çabalarınızın bir karşılığını bulacağınıza inanarak ilerleyin

 

5.Şirkete Mutlu Girişler Yapın;

is_287775ad-9b6b-4bee-99d8-74d0e03c5dc4_1

Şirkete sabahları mutlu ve enerji dolu bir giriş yapabilirseniz, her şey daha kolay olacaktır. Böylece size gelen tepkileri moralinizi bozmayacak şekilde geri çevirecek ve böylelikle de işinize daha iyi konsantre olabileceksiniz. İş hayatında öz güven kadar etkili bir şey yoktur. Mutluluk ise öz güvenden gelir. Böyle düşünerek kendinizi motive edebilirsiniz.

6.Öğle Aralarında Kendinizi Motive Edecek Kitaplar Okuyun;

blogger-image-1913122165

Öğle aralarında okuyacağınız kitaplar, sizi bir süreliğine o dünyadan uzaklaştırıp rahatlatabilir.

7.Bulundukları Yerlere Hangi Zorluklarla Gelen İnsanların Bu Zorlukları Nasıl Aştıklarını Öğrenin;

indir

Sizin gibi bir çok insanın bu yollardan geçtiğini unutmayın ve kendinize olan güveninizi kaybetmeden ilerleyin. Bunu da başarılı insanların hayat hikayelerini öğrenerek yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here