Sabahları işe giderken artık zorlukla uyanıyor, akşam olunca da eve gitmek için dakikaları sayıyorsanız, işle ilgili ilişkileriniz alarm veriyor demektir. Genel olarak hayatımızın üçte ikisini iş yerimizde geçirdiğimizi düşünürsek de mutlaka sevdiğimiz işi yapmanın gerekliliği çıkıyor ortaya. Sonuçta istemeyerek gidilen bir işten yeterince verim alınamaz ve iyi bir kariyer hedefi de yakalanamaz. Dolayısıyla gerçekten yapmaktan zevk aldığınız işte olmak, hayatın genelindeki mutluluğunuz açısından oldukça önemli. Eğer her sabah işe giderken mutsuzsanız ve tereddütleriniz varsa, belki de artık gerçekten severek yapacağınız bir iş bulmak için diğer fırsatlara bakmanın vakti gelmiş demektir. Peki gerçekten ne iş yapmak istiyorsunuz? Çünkü şu andaki işinizden ayrılacaksınız ama yönelmeniz gereken alanı biliyor musunuz? O işte çalışırken mevcut işinizi arayacak mısınız? Kendinizi nasıl hissedeceksiniz? Bunlar hep önemli detaylar olarak karşınızda duruyor. Sonuçta işle ilgili alınacak olan kararlar ince elenip sık dokunmalıdır diye düşünüyoruz ve konuyla ilgili size bir kaç öneri vermek istiyoruz.

Tamam mı devam mı?

stres-yonet-mkle

Çalıştığı işte kendini mutsuz hissedenlerin işlerine devam edip etmeyeceklerini belirleyen bir süreçten bahseden uzmanlar, kişinin önce kendisini mutsuz eden durumla baş etmeye ve durumu değiştirmek için bir şeyler yapmaya çalıştığını söylüyor. Eğer bu çabalarının sonuç vermediğini görürse hayal kırıklığı ve öfke dönemine giriyor. Bu aşamada da durumunu değerlendiriyor. Eğer işini değiştirebilmesinin koşulları varsa arayışa giriyor ve alternatifini bulur bulmaz gidiyor. Gidişinin kolay olmadığını, riskinin fazla olduğunu düşünürse, bu sefer mutsuz olduğu yerde işine katlanmaya çalışıyor. Böylesi bir durumun ruhsal açıdan örseleyici olduğunu belirtiyorlar Sonuç olarak, bu örselenme ile çalışmak zorunda kalma arasında sıkışan insanların önce tükenme, sonra da ağır depresyona kadar giden kötü bir yolculuğa çıkmasının olası olduğunu söylüyor.

Ne Yapmalı?

1.Öncelikle Sevdiğiniz İşi Bulun;

K223KCMcalisanlarin-yuzde-84-u-isini-sevmiyor-5610655_6468_o

Gerçekten ne yapmak istiyorsunuz? Öncelikle bunun değerlendirmesini iyi yapmak gerekiyor. Örneğin, güzel sanatlarla ilgili biriyseniz, bu alanlara yönelebilir ya da bilgisayar kullanmayı seviyorsanız onunla ilgili işlere yönelebilirsiniz.

2.Şimdiki İşinizi mi Yoksa İş Yerinizi mi Sevmediğinize Karar Verin;

işyerinde-mutsuz-çalışan-personel

İşimi sevmiyorum dendiğinde ortaya iki olasılık çıkıyor. Sevilmeyen meslek mi yoksa iş yeri mi? İkisine de sık rastlanıyor. Çalışan mesleğini sevse de patronuyla, iş arkadaşlarıyla veya müşterileriyle sorun yaşayabiliyor. Yahut da tam tersi:) Şu an çalışmakta olduğunuz yeri ilişkilerden, patronlardan ya da bazı özel nedenlerden dolayı mı sevmiyorsunuz yoksa adım adım yaptığınız iş her ne ise onu mu sevmiyorsunuz. Bu ikisinin ayrımını iyi yapın ki, yanlış kararlar vermekten kaçının.

3.Kişilik Tanıma Testleriyle Yolunuzu Bulabilirsiniz;

office-workers

Kendinize en uygun meslekleri bulmak için kariyer danışmanları veya web sitelerinde yer alan kişilik envanterlerini cevaplamak da size yol gösterebilir. Testi yaparken bile ‘araştırmacı, problem çözmeyi seven, takım çalışmasına yatkın, insanlarla ilgilenmeyi seven’ gibi özelliklerden hangisine sahip olduğunuzu keşfedebilirsiniz.

4.Denemekten Korkmayın;

kadinlarin-basarili-oldukları-sektorler

Öncelikle adım atmaktan sakın korkmayın. Kariyerinizin başındasınız ve illaki karar vermekte zorluk yaşayacaksınız. Risk alamdan bir şey başaramayacağınız gibi, hayatınız boyunca sevmediğiniz bir işte koşturmayın.  Eğer hala ne yapmak istediğiniz konusunda kararsızsanız veya kendinizi yetersiz hissediyorsanız ilgilendiğiniz alanla ya da çalışmak istediğiniz sektörle ilgili kurslara katılabilirsiniz. Bunun için illa işinizi bırakmanıza da gerek yok.

5.Telaşlı Olmanıza Gerek Yok;

çalışkan-kadın-olmak-758x380

“Bir daha iş bulamam edemem, ne yapacağım şimdi” gibi tereddütlere düşmenize gerek yok.  Daha yolun başındasınız ve hayatın size sunduğu pek çok olanakları görmediniz bile. Siz bir adım atın gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here