Ispanak yapraklı yeşil bir sebzedir. Tüm yeşil sebzeler gibi oldukça faydalı bir sebzedir. Yıllardır Temel Reis’in yiyeceği olarak anlatılan ve bu sayede sevdirilen ıspanağın faydaları oldukça fazladır. Ispanak yüksek faydalı bir yiyecektir. Haftada en az bir kez tüketiyor olmak sağlığınız için yararlı olacaktır. Gelin ıspanağın faydaları nelermiş bir bakalım.

Ispanağın Faydaları

Besin maddeleri ve antioksidanlar ile yüklü ve çok sağlıklı olduğu kabul edilir. Ispanak yemek, göz sağlığına faydalı olabilir, oksidatif stresi azaltır, kanseri önlemeye ve kan basıncı düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Ispanak hazırlamak için birçok yol vardır. Konserve veya taze alabilir ve daha sonra pişmiş veya çiğ yiyebilirsiniz. Kendi başına ya da başka yemeklerde lezzetlidir.

Ispanak Besin Değerleri

Ispanağın faydaları, besin değerlenIspanak besin değerleri bakımından su ağırlıklıdır. % 91.4 su, % 3.6 karbonhidrat ve% 2.9 protein içerir. 100 gram ıspanak içinde 23 kalori vardır.

Ispanak ve Karbonhidrat Değeri

Ispanaktaki karbonhidratların çoğu liflerden oluşur. Ispanak ayrıca% 0.4 şeker, çoğunlukla glikoz ve fruktoz içerir.

Lif

Ispanak, çeşitli yollarla sağlığa yararlı olabilen çözünmez lif bakımından yüksektir. Çözünmeyen lif gıda ekledikçe sindirim sistemi içinden geçmektedir. Bu kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir.

Vitaminler ve mineraller

Ispanak birçok vitamin ve mineralin mükemmel bir kaynağıdır:

A Vitamini: Ispanak, vücudun A vitaminine dönüşebileceği karotenoidler bakımından yüksektir.
C Vitamini: C vitamini, cildin sağlığını ve bağışıklık fonksiyonunu destekleyen güçlü bir antioksidandır.
Vitamin K1: K vitamini kan pıhtılaşması için gereklidir ve bir ıspanak yaprağı günlük ihtiyacınızın yarısından fazlasını içerir.
Folik asit: Folat veya B9 vitamini olarak da bilinir. Normal hücresel fonksiyon ve doku büyümesi için önemlidir ve hamile kadınlar için çok önemlidir.
Demir: Ispanak bu temel mineralin mükemmel bir kaynağıdır. Demir, vücudun dokularına oksijen getiren hemoglobin oluşturmaya yardımcı olur.
Kalsiyum: Kalsiyum kemik sağlığı için gereklidir. Bu mineral aynı zamanda sinir sistemi, kalp ve kaslar için çok önemli bir sinyal molekülüdür.
Ispanak ayrıca potasyum, magnezyum ve B6, B9 ve E vitaminleri gibi diğer birkaç vitamin ve mineral içerir.

Ispanak Sağlığı Faydaları
Ispanak son derece sağlıklı ve birçok sağlık yararları ile bağlantılı olmuştur.  Ispanağın faydaları arasında oksidatif stresi azaltmaya, göz sağlığını iyileştirmeye, kansere karşı korunmaya yardımcı olmaya ve kan basıncı düzeylerini düzenlemeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Oksidatif stres
Serbest radikaller metabolizmanın yan ürünleridir. Hızlanmış yaşlanmayı tetikleyen oksidatif strese neden olabilirler. Bu ayrıca kanser ve diyabet riskini artırır. Ancak, ıspanak, oksidatif stresle mücadele eden ve neden olduğu hasarı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir. 8 sağlıklı insan üzerinde yapılan kontrollü bir çalışma, ıspanakların oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olduğunu bulmuştur. Belirtilen çalışma oldukça küçük olmasına rağmen, bulgular diğer hayvan ve insan çalışmaları tarafından desteklenmektedir.

Ispanak ve Göz sağlığı
Ispanak, bazı sebzelerde renkten sorumlu olan karotenoidler olan yüksek miktarda zeaksantin ve lutein içerir. İnsan gözü ayrıca bu pigmentlerin yüksek miktarlarını içerir. Gözlerimizin güneş ışığından kaynaklanan hasarlardan korunmasına yardımcı olurlar.

Ek olarak, çeşitli çalışmalar, zeaksantin ve luteinin, körlüğe neden olan önde gelen hastalıklar olan maküler dejenerasyon ve kataraktları önlemeye çalıştıklarını göstermiştir.

Kanser Önleme
Ispanak, kanser büyümesini yavaşlatabilecek iki bileşen, MGDG ve SQDG içerir.

Bir çalışmada, bu bileşikler bir insanın serviksindeki tümör büyümesinin yavaşlamasına yardımcı oldu. Ayrıca tümörün boyutunu azalttı.

Bazı insan çalışmaları ıspanak tüketimini prostat kanseri riskini azaltmaktadır. Bu yapraklı yeşili yemek de göğüs kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Başka bir hayvan çalışması bu iddiayı desteklemektedir. Bulguları ıspanağın kanser oluşumunu baskılayabileceğini göstermektedir. Ek olarak, ıspanak, kansere karşı korunmada da yardımcı olabilecek yüksek miktarda antioksidan içerir.

Kan basıncı
Ispanak, kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu ve kalp hastalığı riskini azalttığı kanıtlanmış yüksek miktarda nitrat içerir. Birkaç çalışma da ıspanağın kan basıncını düşürmesine yardımcı olabileceğini ve bunun da kalp sağlığını iyileştirdiğini göstermektedir.

Olumsuz Etkiler ve Bireysel Kaygılar
Ispanak genellikle çok sağlıklı olarak kabul edilir. Bununla birlikte, bazı bireylerde olumsuz etkilere neden olabilir.

Böbrek taşı
Bu küçük taşlara asit ve mineral tuzları neden olur. En yaygın çeşitlilik, kalsiyum oksalattan oluşan kalsiyum taşlarıdır. Ispanak hem kalsiyum hem de oksalatta yüksektir, böylelikle böbrek taşı geliştirmeye eğilimli kişiler büyük miktarlarda yememelidir.

Kanın pıhtılaşması
Ispanak çok yüksek miktarda K1 içerir. K1 vitamini vücutta çeşitli işlevlere sahiptir, ancak en iyi kan pıhtılaşması rolüyle bilinir.

Son Bir Özet
Ispanak, besleyici, yeşil yapraklı sebzedir. Bu sebeple ıspanağın faydaları oldukça fazladır. Ispanak yemeğinin sağlığa yararlı olduğu kanıtlanmıştır ve her çeşit güçlü besinleri içerir. Ispanak, oksidatif stresi azaltabilir, göz sağlığını iyileştirebilir ve kalp hastalığını ve kanserin önlenmesine yardımcı olabilir. Şüphesiz, ıspanak inanılmaz derecede sağlıklı bir besindir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here