İstanbul, Türkiye’nin en önemli şehirlerinden.  Buram buram tarih kokan, eğlence alanları, bir çok  güzel restoranı ile İstanbul dünyanın gezilecek yerler kategorisinde yer alıyor. Bir çok kente ev sahipliği yapan bu şehirde gezilecek o kadar çok yer var ki… Ben size büyük bir bölümünden bu yazımda bahsedeceğim.

İstanbul’da Gezilecek Mekanlar

İstanbul da gezilecek yerler arasında, müzeler, camiler, restoranlar, boğaz manzarası ve İstanbul’un eski sokakları gibi gezilmesi gereken yerler bulunuyor.

İstanbul da neler yapabilirim diye düşünüyorsanız; İstanbul da gezilecek müzelere gidebilir, İstanbul’da yemek yenecek mekanlara uğrayıp Türk yemekleri yiyebilir yada İstanbul’da kalınacak otellerin birinde konaklayarak güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

İstanbul da Gezilecek Müzeler

İstanbul da bulunan müzelerin hepsi gezilmeye değerdir. Tarihi, müzelerde yaşatan İstanbul’da gezilecek başlıca müzeler; (Müzeleri gezmek için müze kart almanızı tavsiye ederim. Daha avantajlı oluyor)

Ayasofya Müzesi; Gezilecek müzelerin başında gelen Ayasofya Müzesi bir zamanlar kilise ve daha sonra cami olmuştur. Şuan müze olarak kullanılan bu müzenin çok eski bir tarihi bulunmakta. Giriş Ücreti; 30 TL

İstanbul da Gezilecek Yerler 05

İstanbul Arkeoloji Müzesi; İlk müzelerden sayılan arkeoloji müzesi, Osmanlı İmparatorluğundan günümüze bir mirastır. Bu müzede  farklı kültürleri bir arada görebileceksiniz. Giriş Ücreti; 15 TL

İstanbul da Gezilecek Yerler 01

Türk ve İslam Eserleri Müzesi; Bu müze Türk ve İslam eserlerini içinde barındıran ilk müzedir.  1913 yılında hizmete giren bu müze görülmesi gereken yerlerden.  Giriş Ücreti; 20 TL

İstanbul da Gezilecek Yerler 02

Topkapı Sarayı Müzesi; 1453 İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılan Saray, Sarayburnun’da bulunmaktadır. Giriş Ücreti; 30 TL

İstanbul da Gezilecek Yerler 03

Panaroma 1453 Müzesi; 3 boyutlu bir müze niteliğinde olan bu müze görülmesi gereken ender müzelerden. Bu müze İstanbul’un fethini konu alıyor, içeriye girdiğiniz zaman minyatür askerler, gerçeği aratmayacak gökyüzü ve fonda çalan müziği ile büyüleyici.

İstanbul da Gezilecek Yerler 04

İstanbul’da Yemek Yenecek Mekanlar

Eğer İstanbul’da özel bir öğün için kendinizi şımartmak istiyorsanız bu önereceğim dört mekandan bir tanesini seçebilirsiniz.

Aquaruis;  Balık yemekten hoşlananlar için güzel bir mekan. Denize sıfır manzarası ve zengin balık menüsü ile eşsiz bir yemek keyfini sizlere sunuyor. Mekan Sarıyer’de.

İstanbul da Gezilecek Yerler 02

Kız Kulesi; Efsaneleri anlatılan kız kulesini en cazip kılan deniz ortasında bir mekan olmasıdır. Dünya çok az bulunan bu mekanlardan bir tanesi İstanbul’da ve siz İstanbul’dayken bu fırsatı kaçırmamalısınz. 🙂

İstanbul da Gezilecek Yerler 03

The Haouse Cafe; Ortaköy şubesinde denize manzaralı yemeğinizi yiyebilir, manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Aman manzaranın güzelliğine kapılıp, lezzetli yiyecekleri unutmayın. 🙂

İstanbul da Gezilecek Yerler 04

Dürümcü Baba; En iyi dürüm nerede yapılır diye sorarlarsa bir memleketinde iki Dürümcü Baba’da derim. Dürümcü Baba etten iyi anlıyor.

İstanbul da Gezilecek Yerler 01

İstanbul’da Kalınacak Oteller

İstanbul da konaklamak isteyenler için ulaşım kolaylığı en büyük etkendir. İstanbul da konaklamak ve tatil yapmak isteyenler için bir kaç otel önerisinde bulundum. İşte o oteller;

CVK Hotel; Bir otelde aradığınız konfor, ulaşım kolaylığı, tarihi mekanlara yakınlık gibi etkenlerse bu otel tam size göre.

İstanbul da Gezilecek Yerler 02

Arcadia Hotel; İstanbul da turistlik yerlerin başında gelen müze ve tarihi yapılara yakın olan Sultanahmet’te bulunan bu otelin eşsiz cami manzarası ve deniz manzarası ile mükemmel günler geçirebilirsiniz.

İstanbul da Gezilecek Yerler 03

Rixos Pera İstanbul; Osmanlı dekoru ile dizayn edilmiş bu otel İstanbul’un en çok insanını barındırdığı ve turistlerin uğrak yeri  olan Taksim’de yer alıyor.

İstanbul da Gezilecek Yerler 04

Phello Suit; Dinlenmek, denize girmek ve serinletici saatler yaşamak isteyenler için İstanbul’un Şişli ilçesinde bulunan bu otel konforlu bir tatil için bütün imkanları müşterilerine sunuyor.

İstanbul da Gezilecek Yerler 01

İstanbul’da Gezilecek Camiler

Camilere ve İslam dinene meraklı olanların İstanbul da bulunan  bu camileri mutlaka görmeleri gerekiyor.

Mihrimah Sultan Cami;  Mimar Sinan tarafından 1562-1565 yılları arasında yapılan tarihi cami yıllara meydan okumuş ve restore edilerek günümüze kadar ulaşmıştır.

İstanbul da Gezilecek Yerler 01

Sultanahmet Cami; Osmanlı Padişahı 1. Ahmet tarafından 1609-1616 yılları arasında yaptırılan bu cami günümüze kadar milyonlarca turistin uğrak yeri olmuştur.

İstanbul da Gezilecek Yerler 02

Süleymaniye Cami; 1. Süleyman adına yaptırılan bu camininde mimarı ünlü mimar, Mimar Sinan’dır.

İstanbul da Gezilecek Yerler 03

Yeni Cami;  1597 3. Murat’ın eşi Safiye Sultan’ın emriyle yapımına başlanan bu caminin bitiriliş 4. Murat’ın dönemine uzanır. 4. Murat’ın annesi Hatice Turhan Sultan’ın çabalarıyla cami tamamlanır ve günümüze kadar gelir.

İstanbul da Gezilecek Yerler 04

İstanbul’da Denize Girilecek Yerler

İstanbul da Gezilecek Yerler 01

Büyükada Seferoğlu Tesisler önü
Beykoz Riva Elmasburnu Plajı
Arnavutköy Durusu Karaburun önü
Büyükada Yörükali Plajı
Heybeliada Su Sporları Kulübü önü
Büyükçekmece Gürpınar Sahili
Sarıyer Rumeli Kavağı Plajı
Şile Akçakese Akkaya Plajı

1 Yorum

  1. merhaba,
    İstanbulda gezilecek yerlere boğaz turunun da yapılması eklenmelidir. Böylece kısa zamanda şehrin büyük bir bölümünü görme imkanına sahip olacaklardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here