Pek çok arkadaşınız olabilir, ama sizce iyi bir arkadaş mısınız? Yalnızca iyi gün dostu musunuz, yoksa kötü günlerde de arkadaşlarınızın yanında mısınız? Peki kötü günlerde arkadaşlarınızın yanında olurken doğru ifadeleri, doğru cümleleri kullanıyor musunuz?

Farkında olmadan arkadaşlarımızı teselli ederken, sorunlarını, yaşanmışlıklarını dinlerken yanlış ifadeler kullanıyoruz. Bunu kötü niyetle yapmasak bile belki de iyi olmayan arkadaşlarımızdan görerek alıştığımız cümleler, ya da her insanın içinde az da olsa bulunan bencilliğin bir eseri.

Kötü bir arkadaş mısınız, yoksa iyi bir arkadaş mısınız bilmiyoruz ancak insanların hayatında iyi bir arkadaş olarak yer edinmek istiyorsanız benimsemeniz gereken cümleleri sizler için kaleme aldık.

Seni özledim, mutlaka görüşelim!

Hayır sevgili arkadaşlar, eğer arkadaşınız sizi uzun zamandır aramadıysa ve ilk arayan siz olduysanız “Hayırsız, beni hiç aramıyorsun!” cümlesini kurmaya hakkınız yok. Sizi aramadığı zaman neler yaşadığını, ne durumda olduğunu bilmiyorsunuz bile. Suçlayıcı konuşmak yerine, yapıcı konuşun.

Başaracağına inanıyorum.

Hayalperest bir arkadaşınız olabilir, sürekli olarak yapamayacağı şeylerden bahsedebilir, hayallerini sizinle paylaşabilir. Bu tip bir konuşmada iyi bir arkadaş olmak istiyorsanız eğer “Hep lafta, yap da görelim!” tarzında konuşmak yerine arkadaşınızın başarısına inancınızın tam olduğunu söyleyin.

Sen eşsiz bir arkadaşsın.

İnsanlar farklı farklıdır. Çok sevdiğiniz fakat tarzı size çok farklı gelen, hatta toplumun tamamına da çok farklı gelen bir arkadaşınız olabilir. Bu durumda eğer onu kaybetmek istemiyor aksine kalbini kazanmak istiyorsanız onu tuhaflıkla suçlamak yerine eşsiz olduğunu, farklı olduğunu vurgulayabilirsiniz.

Nasıl hissettiğini anlayamam, ama ben hep yanındayım.

Toplum olarak bence en büyük problemimiz kendi sorunumuzu aşırı büyük görüp insanlardan buna göre davranış beklerken bizim bunu yapamıyor oluşumuz. Şimdi herkes kendini bir sorgulasın bakalım; bir arkadaşınız size derdini anlatırken kaç defa “Amaaaan o da bir şey mi? İnsanların haline bak da kendi haline şükret.” ya da “Ya sen onu boşver geçen başıma şöyle bir şey gelmişti, inanamazsın.” gibi ifadelerle sözünü kestiniz? Sanıyorum birçoğunuz bunu yaptı. Onun yerine arkadaşınızı iyice dinleyin, gerektiğinde destek olabileceğinizi söyleyin. Daha büyük dertler olduğunu o da biliyordur elbette ancak herkesin derdi kendine büyük, bunu sakın unutmayın.

Ne zaman konuşmak istersen ben buradayım.

İnsanların yaşadıkları kayıplardan, ayrılıklardan sonra en sık duyduğu teselli cümlesidir: Hayat devam ediyor. Biliyoruz, hayat devam ediyor, biliyoruz bu da geçecek ama hayır bu bir teselli cümlesi değil. Bunun yerine arkadaşınızı dinleyin, arayın sorun, yanında olduğunu belirtin.

İstersen ben çocuklarla ilgilenirim.

Özellikle yeni anne olan arkadaşlarınıza gittiğinizde kesinlikle bu cümleyi kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü kendileri bu yeni tempodan dolayı uykuya, duşa hasret oluyorlar. Biraz çocuklarla ilgilenebileceğinizi söyleyip arkadaşınızın kendisine vakit ayırmasını sağlarsanız arkadaş olarak sizden iyisi olmaz. Deneyin deriz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here