Eğer iyi bir lider olmak istiyorsan, o zaman iyimser bir lider olmayı dene diye boşuna dememişler. Psikolojik ve bilimsel araştırmalar da gösteriyor ki, iyimserlik her alanda olduğu gibi iş hayatı için de inanılmaz başarıların alt yapısını hazırlıyor. Üstelik insan hayatını uzattığı gibi iş hayatındaki kariyer tutunmalarını da hızlandırıyor. İyimser liderliği seçmeniz sizi pasif yapmaz,sadece ve sadece kalıcı bir başarıya götürür. Peki neden iyimser bir lider olmalıyız? Bu hayatımızda neleri yoluna sokar? Neleri istisnasız başarmamızı sağlar? Hangi sonuçları garantiler? Bir şirketin başarılı bir şekilde yürütülmesi için liderlerin, çalışanların işlerini yapmaları için, onları motive etmeleri gerekmektedir. Bunu da en iyi optimist liderler yapabilir. Peki, çalışanlarınızı nasıl motive tutacaksınız? Sıkılmalarını nasıl önleyeceksiniz? Siz, onların ilgilisini uyanık tutmalı, kendilerini geliştirmelerini sağlamalı ve motivasyonlarını ayakta tutmalısınız. Daha başarılı firmaların daha çok finansal kaynağı ve sosyal güçleri mi var? Yoksa sadece daha iyi liderleri mi var? Biz bu konuda sizin için araştırmalar yaptık ve gördük ki birçok dünyaca ünlü ve başarılı firmanın çok başarılı ve başarılarıyla öne çıkan liderleri var ki bunlarında en temel özelliği olumlu düşünmeleri ve olaylara iyimser yaklaşımları.

İyimser Liderlerin 5 Belirgin Özelliği

1.İyimser Liderler Çözüm Odaklı Çalışırlar;

ICC_Liderlik1-1024x768

İyimser liderler, sorunları çözmek ve onlar içinde durumu geliştirmek isterler. Onlar her zaman bir çözüm bulmak yerine problemi çevreleyen sorunları analiz etmek ve ortadan kaldırmak üzerinde dururlar. İyimser liderin kullandığı çözüm odaklı bir yaklaşım yaratıcılık ve yenilikçi düşünceyi teşvik onu başarıya götürür. Iyimserler, sorunlu karenin dışında oldukça rahat düşünürler ve böylece daha kestirme çözümler bulabilirler.

Bir çözüm ararken bir iyimser lideri soracağı en önemli sorular şunlardır: ne gereklidir? (Not; yanlış nedir?) Neler iyi olur? (Not:Neler kötü olur?) Nasıl pratik ilerleme çözümü uygulamaya yönelik çalışma yapılabilir? Çözüm işe yaradığını nasıl ölçebiliriz?

2.Başarısız Olmaktan Korkmazlar;

18-5

Sorunlarla başa çıkma ve problemleri kısa sürede çözmek bakımından iyimser liderlerin kötümser olanları açık ara solladıkları ispatlanmıştır. İyimser liderler uğradıkları her başarısızlığı ileri doğru atılacak olan bir adım için ayrıcalıklı bir fırsat olarak görürler. Onlar başarısızlığı hayatın bir parçası olarak gördükleri için bunu sırtlanmaktan korkmazlar ve gocunmazlar. Bu sabırları ve gayretleri de onları hep bir adım ileriye götürür.

3.İyimser Liderler Mükemmel İletişim Ağlarına Sahiptirler;

hizmetkar-liderler-1

İyimser insanların enerjisi her zaman yüksek olduğu için, etraflarına insan çekerler. Çünkü motivasyon gücü çok yüksek olan bu insanlar, etrafındakileri de motive eder ve onlara bir adım daha ileriye gitmek için ilham verirler. Bu sayede pozitif oluşları iyi bir iletişim ağına sahip olmalarını sağlar.

4.Gelecek Temelli Düşünürler;

lider-yonetici-750x400

İyimser liderler resmin büyük bölümünü görür. Yani bu bir işin sonucunu parça olarak görmelerini sağlar. Bunu da tamamen olumlu bir bakış açısıyla yaptıkları için bu olumlu bakış onları hep geleceğin başarılı safhalarına doğru iter. Çünkü başarıyı da başarısızlığı da gerekli tüm ihtimalleri de parçanın bütününde kötümser değil tamamen iyimser bir bakış açısıyla yakalayıp, ona göre stratejik adımlar atabilirler.

5.İyimser Liderler Motivasyon Dilini Çok İyi Kullanırlar;

iste_steve_jobsin_10_liderlik_sirri_h218

Çoğumuzun bildiği Winston Churchill, tüm zamanların en büyük iyimser liderlerinden biriydi. O motivasyon dilini kullanmada son derece yetenekli bir liderdi. O da İngiltere’nin geleceği için yaptığı vizyona inanmak, savaşı kaybetmesine rağmen, etrafına İngiliz insanları toplamayı başardı. Her şeye rağmen o insanlara savaşı kazanacağını söyledi ve kazandı. Winston Churchill’in en stratejisi optimist bir strateji oldu. O daha iyi yapacağını biliyordu, çünkü daha iyi şeyler olacağına inanıyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here