Sinema dünyasına her geçen gün yeni filmler katılıyor olsa bile bazılarımız bu filmlerine türüne göre, senaryosuna, oyuncularına ve çekildiği ortama kadar ayırt edebiliyoruz. Daha çok Dram-Romantik, Aksiyon, Bilim Kurgu ve Gerilim türlerinin tercih edildiği günümüz sinema filmlerinde kimsenin hayır demeyeceği bir tür olan Bilim Kurgu filmlerini ele alalım. Birçoğunu belki izlediğiniz bu filmler Bilim Kurgu tarihine adını altın harflerle kazımış olan filmlerdir.

1) Başlangıç

Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen bilim kurgu filmi ABD yapımlıdır. 8 Temmuz 2010 tarihinde vizyona çıkan film çıktığı günden itibaren bilim kurgu türünde adını altın harflerle kazımıştır. 25 yılın en iyi filmi olarak gösterilen Inception/Başlangıç filminin konusu; Dom Cobb adında çok yetenekli bir hırsızı anlatmaktadır. Hırsızlığını çok farklı bir uzmanlık alanında yapan Cobb, zihnin en savunmasız anı olan rüya görme zamanlarında, bilinçaltını kullanarak sırları su yüzüne çıkarmaktadır. Tehlikeli sularda yüzmesinden ve ender bir alan olmasından dolayı hırsızlar içierisinde aranılır duruma getirmiştir. Bu durumun kötü sonuçlarından biri ise ailesinden mahrum kalmasını sağlayan uluslararası suçlu oluşudur. Ona hayatını kazandıracak olan son işinde eğer başarılı olabilirse, hayatı onun olacak. Çok dikkatli ve uzmanlık gerektiren yerde olay yeri zihniniz.

2) Truman Show

Andrew Niccol tarafından yazılmış olan bu filmi Peter Weir yönetmiştir ve 1998 yapımı olan bir filmdir. Filmin başrollerinde Jim Carrey, Laura Linney ve Ed Harris yer almaktadır. Birçok ödüle sahip olan Truman Show gösterime girdiği andan itibaren yüksek gelir elde etmiştir. Filmin konusu ise; Truman adında bir erkeğin mükemmel bir adada yaşamakta olmasıyla başlar. Güzel bir ailesi, işi ve çok sevdiği bir eşi bulunmaktadır. Ancak bu hayatın hepsi bir oyundan ibarettir. Bu durumu kendisi haricinde herkesin bildiği konusu bir yerde patlak verecektir. Truman’ın yaşantısı 24 saat canlı olarak televizyonda yayınlanmaktadır. Süregelen bir dizi olaylardan sonra kahramanımız bunun yanlış olduğunu anlamaya başlar ve gerçekleri 30 yaşına girdiği bölümde gerçek dünyaya ulaşarak başarır.

3) 12 Maymun

Twelve Monkey olan özgün adıyla 12 Maymun 1995 yılında Terry Gilliam tarafından vizyona çıkarılmıştır. Başrollerinde Bruce Willis, Brad Pitt ve Madeleine Stowe’nin yer aldığı film birçok ödüle layık görüldü. Ölümcül bir virüsün tüm dünyayı sarmaya çalıştığı zamanlarda 5 milyar kişinin ölümüne neden olan virüsün, 2035 yılında nüfusun sadece %1’ini hayatta bırakmış olması bu virüsten kurtulmanın yollarını aramaya itmiştir. İnsanlar artık yer altında yaşamaya başlayarak ölüme karşı çıkma umudunu James Cole tarafından zaman makinesiyle geçmişe giderek bulmasını gerçekleştirirler fakat yanlışlıkla 1990 yılına gitmesi ve kahramanın akıl hastanesine kapatılması olayları karıştırır. Ve insanları durumuna inandırmaya çalışır.

4) Star Trek

Star Trek filmini J.J Abrams yönetmiştir. Yaklaşık 11 film çıkaran serinin türü Bilim Kurgu’dur. Kaptan Kirk, Mister Spock ve Doktor McCoy’un yıldız filosu akademisi’nde tanışmaları ve Atılgan uzay gemisiyle ilk yolculuklarına çıkmalarını anlatan film bugüne kadar sunduğu tüm seriyle 1 milyar doların üzerinde bir gişe hasılatı yaptı

5) Yaşam Şifresi

 2011 yılında ABD yapımı olan Yaşam Şifresi asıl adıyla Source Code, Bilim Kurgu, Gerilim ve Gizem türlerini bir arada barındırmaktadır. Kahramanımız, Colter Stevens uyandığında kendini bir trende ve başkasının bedeninde bulur. Fakat 8 dakika sonra tren havaya uçar. Ve sonrasında kendini asıl bedeninde bulur bunu sağlayanın ise hükümet tarafından geliştirilen “source code(yaşam şifresi)” adında bir program olduğunu anlar. Bu sayede bir bombacıyı bularak bir sonraki eylemini engellemeye çalışmaktadır. Her 8 dakikada tren kendini patlarak elde ettiği ipuçlarını çözmeye çalışır.

6) Avatar

 Animasyon olarak çıkarılan bir film olan Avatar, 2009 yılında vizyona girmiştir. Oldukça iyi bir hasılat elde eden film, günümüzde bile izlenme oranını yükseltmektedir. Hayal gücümüzün ötesinde bir dünyaya götüren film Na’vi adında yok olmak üzere olan halkın yaşadığı gezegen içerisindeki olayları aktarıyor.

7) Deja Vu

2006 ABD yapımı olan Bilim Kurgu, Gerilim türündeki Deja Vu filmi, tam anlamıyla filmde geçirilmektedir. Daha önce hiç geçmediğiniz yoldan aslında binlerce kez geçtiğinizi hissedebilirsiniz. Yaşadığınız bir anın daha önce meydana geldiğini ve bunun gibi birçok olay zinciri içerisinde kaldığınızı hissettiğiniz an Deja Vu adı altında toplanır. Bu kadar garip ve tüyler ürpertici olayın aslında geçmişten gönderilen bir uyarı olabileceğini hiç düşündünüz mü ?

8) Maymunlar Cehennemi Başlangıç

 Tüm dünya tarafından izlenen ve izlenmesi gereken filmler arasında olan Maymunlar cehennemi serisi Başlangıç filmi, günümüz San Francisco’sunda maymunların zeka gelişimlerini inceleyen bir adamın bu deneyle ilgili tecrübelerini anlatıyor.

9) Matrix

 Sanırım bu filmi izlemeyen ve bilmeyen yoktur. Bir çok kişi tarafından en iyi film damgası yapıştırılan Matrix filminde Bir Hacker olan Neo isimli Thomas Anderson kendini bir anda siyah takım elbiseli adamların ortasında bulur. Ve bu kişilere güvenmek zorunda kaldığı büyük bir komplonun içerisine girer. İçinde yaşanılan dünyanın tamamen aldatıcı olduğunu anlıyor ve tüm insanların aslında uzaydan gelen yaratıkların kölesi olduğu biliniyor. Bu düzenin yıkılması için Neo, Trinity ve Morpheus’un yardımları gerekmektedir.

10) Kelebek Etkisi

2004 yılında vizyona giren ABD yapımlı bir filmdir. Çocukluğundan gelen korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan bir adam bir süre sonra geçmişe yolculuk yapabildiğini anlıyor. Ama bu durumun tüm çevresini büyük ölçüde etkilediğini anlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here