Uzak doğu filmleri her daim ilgi çekici olmuştur. Dünyada ses getiren yapımlar uzak doğu ülkelerinden çıkabilmektedir. Bir çoğu kült film haline gelen bir çok uzak doğu filmi var. Sizler için bazı filmleri derledik. İzlenmesi gereken filmler listesine bu filmleri de ekleyin. Detaylı olarak ülkelere değinmesek de o ülkelerin sineması hakkında bilgi edinmek isteyenler için bir derleme yaptık. Özellikle güney kore filmleri konusundaki diğer yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Daha detaylı olarak güney kore filmleri için inceleme yapabilir, filmleri izledikten sonra görüşlerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz.

Çin Sineması

Çin büyük bir ekonomiye sahip olsa da sinema alanına yeterli yatırımı yapmış değil. Böyle olunca Çin denilince akla ilk gelen Jackie Chan oluyor. Onun filmleri de klasik anlatı yapısına sahip ve klişe denilen senaryoyu işliyor sürekli. Bir dövüş ve kovalama. Yine de Çin sinemasında  izlenmeye değer filmler var. Özellikle Hong-Kong yapımı filmlere bir göz atabilirsiniz.

Twin Dragons – İkiz Ejderler  (1992)

İzlenmesi gereken Jackie Chan filmleri arasında yer alan İkiz Ejderler filminin konusu: Doğdukları zaman ayrılan iki ikizin zaman yaşamlarını anlatıyor. Biri dövüş sanatları ustası diğer şef olan bu yetişkinin hayatları anlatılır. Bakalım yolları nasıl kesişecek.

Journey to the West – Batıya Yolculuk (2013)

Ünlü bir romandan esinlenen filmde Budist bir rahibin Çin’den Hindistan’a yaptığı yolculuğu ve bu yolculuk sırasında yaşadığı talihsiz olayları anlatır.

Shaolin Soccer – Şaolin Futbolu (2001)

Film, Sing’in Kung Fu sanatını dünyaya aktarmak istemesini anlatır. Dövüş filmleri konusunda takıntılı olanların mutlaka izlemesi gereken güzel bir örnek.

Güney Kore

Snowpiercer – Kar Küreyici (2013)

Güney Kore filmleri arasında en iyi filmler listesinde yerini alabilecek bir film. Tek solukta izlenecek, sonrasında üzerine uzun uzun düşünmeniz gereken bir film. Film sonsuzluk treninde geçen olayları anlatıyor. Alt ve üst sınıfların trende konumlandırılmasını ve alt sınıfların yaşadığı eziyet sonrası ayaklanmasını. Bu trende her şey olabilir!

My Sassy Girl – Hırçın Sevgilim (2001)

Güney Kore filmleri aşk kategorisinde de oldukça popüler. idealize edilmiş bir aşk filmi izlemek istiyorsanız Hırçın Sevgilim filmini tercih edebilirsiniz. Bu kore aşk filmi: Tesadüfen tanışan iki kişinin yaşadığı aşk hikayesini anlatıyor.

Deiji – Papatya (2006)

Bir kiralık katil ve bir ressamın aşk hikayesini anlatan filmde ikilinin sanat olarak gördüğü iki iş ve yaşamlar oldukça gizemli bir hal alacaktır. Gizem filmleri denilince akla ilk gelen ülke olan Güney Kore filmlerini izledikten sonra uzun süre etkisinde kalabilirsiniz.

Pakistan

Anarkali (1958)


Bu film zamansız bir klasik ve Pakistan tarafından üretilen en ünlü filmlerden biridir. Prens Salim’e ümitsizce aşık olan köle kız Anarkali’nin öyküsüdür. Daha sonra Babür’ün en ünlü krallarından biri olan İmparator Jahangir olarak tahtta yükselir.

Umrao Jaan (1972)


Umrao Jaan, Pakistan’ın şimdiye kadar ürettiği en duygusal klasiklerden biri olarak tarihe geçebilir. Bu, bir şairin ruhuna sahip ama fuhuşun zalim dünyasına zorlanan genç bir kızın hayatını anlatan yürek burkan bir film. Film, Umrao Jaan’ın şiirsel ruhunun kırılganlığına ve gerçek aşkın ateşli arzusuna tam ters olan, seks dünyasının ve sömürünün dünyasının taciz gerçeklerini açığa çıkarır.

Shah(2015)

Şah, Olimpiyatlarda bronz madalya kazanan efsanevi boksör Syed Hussain Shah’ı hayatını anlatan bir biyografidir. Film, Pakistan’daki Liyari gibi gecekondu mahallelerinin ardında yatan gerçekliğin yoğun bir tasviri ve muazzam bir yeteneğe sahip olsa bile, yoksulluktan kurtulmak için gerekli olan ciddi mücadeledir.  Yerel bir kahraman olan Şah’ın azmini görünce hayran kalacaksınız. Dövüş filmi sevenler için de iyi bir alternatif.

Japonya

Spirited Away Ruhların Kaçışı (2001)

Ruhların kaçısı herkesin izlemesi gereken, en iyi anime filmleri listesinde ilk sırada geliyor. 10 yaşındaki Chihiro Ogino’un yeni bir şehirde yanlışlıkla terk edilmiş bir parka gelmesi ve burada hayaletler ile perileri görmesinin hikayesi. Ailesi perili olan bu kasabada yemek yiyip domuza dönüşmesi ve Chihiro’nun onları kurtarma çabasının hikayesini anlatır.

Seven Samurai – Yedi Samuray (1954)

Yedi Samuray filmi bir grup haydutun saldırdığı köyde, köylülerin, köyü kurtarma çabasının hikayesini anlatır. Usta Samurai Kambei’nin önderliği, cesareti köylülere örnek olur. Dünya sinemasında önemli bir yer edinen Akira Kurosawa’nın yaklaşık 3 buçuk saatlik filmi.

Dersu Uzala (1975)

Rus ordusundan bir araştırmacı, ormanda araştırma yaparken bir bilge ile karşılaşır. Bu bilge Dersu Uzala’dır. Bir bilgenin yolculuğunda doğanın dostluğu ve yeni bilgiler öğretisi olarak oldukça önemli bir filmdir.

Tayland

The Protector – Koruyucu (2005)

Songkran festivali sırasında yetişkin bir fil ile yavru bir fil Asyalı bir çete tarafından kaçılarak Avustralya’da Sidney’e götürülür. Bunun üzerine Kham da fillerin peşinden hiç bilmediği Avustralya’ya gider ve filleri kurtarmaya çalışır.

Syndromes and a Century – Yüzyılın Işığı (2006)

Çocukluğunu ailesi doktor olduğu için hastanelerde geçiren bir yönetmenin otobiyografik filmi. Hastane ortamını bir çocuğun, yetişkinin gözünden anlatan yönetmen ülkesinde oldukça ses getirmiştir bu filmi ile.

Beautiful Boxer (2004)

Hem dövüş hem de cinsellik filmi olan bu filmde  çok başarılı kickbox güreşçilerinden biri olan Nong Toom’un zaman içinde yaşadığı cinsel arayışı anlatıyor.

The Scent of Green Papaya (1993)

Babası tarafından terk edilen ve oldukça acılı bir hayat geçiren genç kızın acıları üzerine odaklanan film Vietnam sinemasının en iyilerinden birisi.

Endenozya

The Raid: Redemption -Baskın (2011)

Uyuşturucu, suçlar ve polisin düzenlediği tuzak. Uzak doğu ülkelerinin genel temasına sadık kalan bir film. En iyi gerilim filmleri konusunda iddialı bir film olan Baskın’ı çetelerin örgütlenmesi ve polisin zora düşmesi ile daha da izlenilir hale gelir. Herkesin izlemesi gereken uzak doğu filmleri arasında.

The Raid 2 -Berandal (2014)

İlk filmde baskın ile çeteyi çökerten Rama’nın ikinci filmde yeraltı dünyasının büyük isimlerinin dikkatici çekecek ve bu ailesini ve eşini tehlikeye sokacaktır. Bu süreçte gizli göreve verilen Rama’nın soluk kesen hikayesini izleyeceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here