Bir İzmirli olarak, belki de ilk yazmam gereken yazıyı bu zamana bırakmış olmanın haklı üzüntüsünü yaşıyorum. Bugün sizlere bir İzmirlinin gözünden, nerelere gitmeli, İzmir’in neresi güzeldir, sorularının cevabını vermeye çalışacağım. Tam 20 yer sıraladım sizler için. Birine gitmezseniz öbürüne gidersiniz ama İzmir’i kesin seversiniz.

1)Kordon Sahil

Kordon’a mutlaka gidin derim. Kordon’un o Avrupai havası, geniş ve ferah sahilini çok seveceğinize eminim. İzmir Kordon’dur, Kordon İzmir’dir. Ayrıca deniz kenarında olmasa da denizin kokusunu rahatça içinize çekebileceğiniz kafeler sıra sıra karşılar sizi.

2)Bostanlı Sahil

Bostanlı’nın sahili de aynı Kordon gibidir aslında. Ama Bostanlı bana göre İzmir’in en modern yerlerinden biridir. Spor yapan, güler yüzlü teyzelere ve amcalara sık sık rastlayacaksınız burada. Huzurun diğer adıdır Bostanlı benim için. Özellikle öğrenciler için vazgeçilmez mekanlardan birisidir. O çimlerin üstü bahar gelince ve yaz akşamlarında dopdolu, cıvıl cıvıl olur.

3)Kemeraltı

İzmir’in en tarihi yerlerinden biri olan Kemeraltı’nı gezmeden İzmir’e geldim demeyiniz lütfen. Koskocaman tarihi çarşıda bulamayacağınız şey yok. Hareketten ve kalabalıktan hoşlanıyorsanız Kemeraltı çarşısı size adeta bir terapi gibi gelecektir.

4) Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Kıbrıs Şehitleri, İzmir’in en ferah çarşısıdır. Ne kalabalıktır sizi boğar, ne de bulamayacağınız şey vardır. İzmir’in Avrupa’ya ait bir kısmı varsa, o da burasıdır. Ara sokaklarda barlar, salaş ama samimi kafeler vardır. Ve bu samimi kafelerde bazı falcılar vardır… Sevgili kızlar!

5) Kızlarağası Kemeraltı Çarşısı

Kızlarağası Kemeraltı çarşısının son demlerinde karşınıza çıkacak adı üstünde bir han. İçeride oldukça otantik takılar ve eşyalar satan dükkanlar var. Hanı biraz dolaştıktan sonra hanın içerisinde fincanda pişen Türk kahvesini bir denemenizi tavsiye ederim. Kahve içerken hanın o telaşlı ama tatlı seslerini dinlemek gerçekten yorgunluğunuzu alıyor.

6)İzmir manzarasını doyasıya yaşamak için gideceğiniz yerlerden biri de Tarihi Asansör. Ama bence Asansör’den güzel olan şey Asansör’ün bulunduğu Dario Mareno sokağı. Taş sokak öyle tarihi, öyle güzel ki kendinizi aniden bir filmin içerisine atıvermiş hissine kapılıyorsunuz. Hafif bir müzik de çalıyor hem asansörde hem sokakta. Ömür geçer o sokakta.

izmirde gezilecek yer onerileri 05

7)Kavak Yelleri dizisini muhtemelen bilirsiniz. Dizide her ne kadar Urla olarak belirtilmiş olsa da çekilen yer, aslında orası Seferihisar’a bağlı  Sığacık kasabasıdır. Oldukça ferah, sakin bir kıyı kasabası olan Sığacık öyle tatlı ki İzmir’in şekerliği olmaya aday.

izmirde gezilecek yer onerileri 10

Tarihi esintileri de bünyesinde barındıran Sığacıkta yıkık bir kale de var ve eski yerleşim yerlerinden. Köy kahvesi gibi yerlerde (kızlı erkekli karışık, merak buyurmayınız) bir çay içmenizi, oradaki amcalardan İzmir şivesini duymanızı ve karşılıklı samimi lokantalarda bir gözleme yemenizi öneririm. Tertemiz, gözlerinizin önünde yapılıyor.

8)Çeşme, deniziyle çarşısıyla, kumrusuyla İzmir’in en güzel yerlerinden biri. Tek numarası yazın deniz değil yani. Oldukça renkli bir yer ve kışın da gezmeye değer.

izmirde gezilecek yer onerileri 04

9) Alaçatı’yı sık sık duymuşsunuzdur ünlülerin tatil yerlerinden. Gidin derim, öyle güzel bir yer ki buralarda mutsuz olabilmeniz neredeyse imkansız. Her yer huzur vermeye yemin etmiş gibi.

10) Madem yazlık yerlerden devam ediyoruz fazla geciktirmeden Eski Foça’ya da yer vermek isterim. Eski Foça sahiliyle, iskeleleriyle, çarşısıyla çok güzel bir yer. Denizin rengine bakarak bile mutlu olabilirsiniz. Çok küçük bir yer de değil. Yemek yemek için, gezmek için seçenekleriniz mevcut.

izmirde gezilecek yer onerileri 14

11) Kıyametten sağ çıkacak tek yer spekülasyonuyla adını duyurmuş olan Şirince’yi biz İzmirliler teee kıyametten önce hem bilir, hem de çok severdik. Özellikle şarap severlerin taşlı yollara ve tarihi havaya sahip bu küçük köyü gezmesini tavsiye ederim.

izmirde gezilecek yer onerileri 18

12) Konak’a gittiğinizde Alsancak yönüne doğru değil de diğer yöne doğru ilerlediğinizde Göztepe Sahili karşılar sizi. Burası Kordon’a Bostanlı’ya göre çok daha sakindir. Son derece güzel ve son derece temiz bir sahilde yürüyüş yapmak sizi bütün stresinizden uzaklaştıracaktır.

izmirde gezilecek yer onerileri 08

13)Konak-Karşıyaka Vapuru’na bir binin ve bir çay için derim. İzmir Körfezi’nde olduğunu hissetmenin çok farklı bir tadı var bana göre.

izmirde gezilecek yer onerileri 12

14) İnciraltı

İnciraltı, hem şehirden fazla uzaklaşmamak hem de deniz havasını doyasıya almak için mükemmel yerlerden biri. İzmir’in en güzel lokantaları buradadır. Arkadaşlarınızla toplu olarak gittiğinizde yapacak bir sürü şey bulabilirsiniz.

izmirde gezilecek yer onerileri 02

15) Eğer gençseniz, Bornova Küçükparka’a gidip nargile içmenizi öneririm. Her ne kadar içe içe geçmiş kafelerden oluşsa da Küçükpark, bazen gidip kalabalığa karışmak için mükemmel bir yer.

izmirde gezilecek yer onerileri 02

16) Karşıyaka da İzmir’de her şeyin elinizin altında olduğu, deniz kenarına sahip yerlerden biri. Sahilini pek sevmesem de seveni çok. Ayrıca çarşısı oldukça büyüktür. Birçok alternatifiniz vardır, hem yemek yemek, hem de alışveriş için.

izmirde gezilecek yer onerileri 15

17) Buca Gölet, evet yapay olabilir ama oldukça huzurlu bir yer ver piknik yapmak için ideal.

izmirde gezilecek yer onerileri 01

18) Güzelbahçe

İzmir manzarasına doyabileceğiniz en güzel yerlerden biri de Güzelbahçe’dir. Ayrıca balıkçılarda bir balık yiyin ve balığın aslında ne kadar lezzetli bir şey olduğunu görün.

izmirde gezilecek yer onerileri 09

19)Mandalina’yı ve sakinliği seviyorsanız Seferihisar sizin için mükemmel bir yer olacaktır.

izmirde gezilecek yer onerileri 03

20) Efes Antik Kenti

İzmir’de tarihin en yoğun yaşandığı yerlerden biri olan Efes’e gitmek biraz zor evet ama kesinlikle gitmeniz gerektiğini düşünüyorum. Meryem Ana’yı ziyaret etmek de lazım tabi. İzmir’de düzenlenen çoğu tur Efes ve Şirince’yi gezdirir size. Kaçırmamanızı öneririm.

Bir İzmirlinin gözünden İzmir’in en gezilmesi gereken yerleri bunlar. Ey sevgili hemşehrilerim, eksiğim var mı sizce? Paylaşın lütfen 🙂 Sevgiler <3

Bu arada sözü bitirmeden, şuradan da izmir’de uygun fiyata güzel otel önerilerini de ulaşabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Yazınıza bayıldım , bence çok güzel olmuş . Neredeyse her yeri yazmışsınız . ilaveler yapılabilir . Kemeraltına gitmişken saat kulesi ve tarihi Agora da gezilesi görülesi yerlerden diye düşünüyorum . Ayrıca Kemeraltı hanlarıyla ünlüdür , Mirkelam Han ve Abacıoğlu hanı özellikle görülmeye değer diye düşünüyorum . Alsancak gezisi sırasında Fuar alanı ve parkı gezilebilir . İnciraltı gezisinden sonra Balçovaya geçilip Teleferikle İzmiri kuşbakışı seyretmek de keyifli olur . Artık Teleferik yeniden hizmete sokuldu . Mevsimine göre piknik yapılabilir ya da güneşin batışı seyredilebilir . Bornovaya gidenler Park Bornovayı da görmek isteyebilirler . Ayrıca Doğal Yaşam Parkı ve Homeros vadisi de görülecek gezilecek yerler arasında . Karşıyakaya gidenler Kuş Cennetini de görmek isteyebilirler . Şehir içinde gezilmesi , görülmesi gereken yerler olarak aklıma gelen ve ilave edeceklerim bunlar sanırım …

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here