İzmir ve İstanbul… İkisi de Türkiye’nin en önemli şehirlerinden. İkisinin de tartışılmaz bir güzelliği var. Ama nedense hep karşılaştırmaya tabi tutulan şehirler oluyor. Halbuki ikisinin de güzelliği çok başka.

izmire gelen bir istanbullunun sasiracagi 10 durum 14

Bugün sizler için hem İstanbul’u hem de İzmir’i görmüş, yeterince gözlemlemiş bir insan olarak bir İstanbullunun İzmir’de karşılaşabileceği gariplikleri, düşünebileceği şeyleri yazmak istedim. Bir İzmirliyseniz, ya da İzmire giden bir İstanbulluysanız umarım bu yazıda kendinizi bulursunuz.

10.Kırmızı Işık

Yol boş olsa da İzmirliler kendilerine yanacak yeşil ışığı beklerler. Bu hem yayalar için hem de sürücüler için geçerlidir. Yol boş olduğunda karşı tarafa koşan yayaları görmeniz ya da yol boş olduğunda basıp giden sürücüleri görmeniz bu şehirde neredeyse imkansız.

izmire gelen bir istanbullunun sasiracagi 10 durum 01

Her boş yolda gaza basmak ya da her boş yolun ortasına ışığa bakmadan kendini atabilme potansiyeli taşıyan İstanbullu için bu inanılmaz bir olaydır. Anlam veremediği bu olay karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen İstanbullu, trafik ışıklarının ne işe yaradığını bu şehirde kavrayacaktır.

9.Nazik İnsanlar

İzmir’de toplu taşıma araçlarında, ya da herhangi bir yerde kolay kolay kavga çıkmaz. İnsanlar son derece sakindir çünkü. Kendisine son derece ters konuşan kişilere bile nezaket kurallarını öğretircesine nazik davranan otobüs şoförlerini, kaba tezgahtara bile gülümseyen kişileri görmeniz bu şehirde kaçınılmaz. Zaten emin olun ters konuşan, kaba olan kişiler İzmirli değildir İzmirliyse bile çok kötü bir gün geçiriyor olabilirler.

izmire gelen bir istanbullunun sasiracagi 10 durum 07

Bu daimi huzur ortamına alışmaya çalışan İstanbullu için ise bu durum son derece şaşırtıcı tahmin edebileceğiniz gibi. İnatla kavga çıkmayan tıklık tıklım toplu taşıma araçları, banka sıraları, kalabalığa, telaşa alışmış İstanbullunun içine huzur verecektir.

8.Gülümseyen İnsanlar

İzmirlilerin yüzünde genel olarak hafif gülümseyen, mutlu bir ifade bulunur. İzmir insanların en sakin kalabildiği şehirdir çünkü. Yolda salına salına yürürler, tanımadığı insanlara bile selam verme dürtüleri vardır ve adres soran kişilere bile tanıdıklarıymış gibi davranırlar.

izmire gelen bir istanbullunun sasiracagi 10 durum 10

Genelde koşarcasına yürüyen, stres sahibi insanlarla aynı şehirde yaşamaya alışkın olan İstanbullular için bu oldukça ütopik bir durumdur. Yüzüne gülümseyen kişilere anlam veremeyen İstanbullu kendisinde gariplik aramaya meyilli olacaktır. Örneğin sık sık fermuarını kontrol edip, “Acaba dükkanlar mı açık kaldı?” düşüncesine düşebilir.

7.Otobüste Boş Koltuk

İster inanın ister inanmayın, İzmirliler son derece rahat insanlardır. Öyle ki yorgunluktan ölüyor olsa bile otobüste, metroda boşalan yerlere koşturmaz. Evet, belki hızlı geniş adımlarla yürür ama asla koşmaz, binerken kimseyi itmez, sırasını bekler, henüz oluşmayan sıranın önüne geçmek için de uğraşmaz.

izmire gelen bir istanbullunun sasiracagi 10 durum 06

Ama İstanbullu öyle mi? Metrobüste masterını tamamlamış olan İstanbullu için boş yerler bir ceylandır. İstanbullular ise bu durumda aslan kesilir elbette. Ağır adımlarla ilerleyen ya da boş yer görünce harekete geçmeyen İzmirliler arasında avına koşar adımlarla yaklaşan, hatta oturduktan sonra soğuktan soba yanan odaya geçmişçesine gülümseyen bir İstanbulluyu anında fark edebilirsiniz. Olsundur, o İstanbulludur, en azından İzmir metrosunda kolay bir zafer kazansındır.

6.Mekanların Kaymak Bölümleri

İşlek bir caddenin kenarında, ya da bir manzaranın bitişiğinde ya da en basitinden bir sahilde olan kafelerin en popüler oturma bölgesi elbette caddenin, denizin, manzaranın tam kenarıdır! Kalabalık yüzünden mekanların en güzel, en kaymak kısımlarına genelde oturamayan, ya da oralarda oturabilmek için beklemek zorunda kalan İstanbullu için İzmirlilerin fazla uğraşmadan denize nazır, manzara bitişiğinde oturması son derece şaşırtıcı bir durumdur.

izmire gelen bir istanbullunun sasiracagi 10 durum 04

Rezervasyon elbette ki harika bir icat ama ne yazık ki her kafede, restoranda geçerli olan bir sistem değil. İstanbullular artık bu durumu kabullenmiş. Bir yerlerde oturacak güzel bir yer beklemek onun için son derece normal bir şey.

5.”Bir ben mi dertliyim?”

Kordon’a sıralanmış kafelerde her akşam, ama özellikle de cuma akşamları işten çıkıp stres atmaya gelmiş insanlar görebilirsiniz. Mutlu mesut içeceklerini yudumlar, körfezin kokusunu içlerine çekerler. İzmirliler o Kordonboyu’nun kıymetini iyi bilirler.

izmire gelen bir istanbullunun sasiracagi 10 durum 13

 

Şehirde gürültülü, telaşlı bir havaya sahip olan İstanbullu birey ise Kordon’da mutlu mesut oturan kişileri yadırgayacaktır. Haftasonu gecelerini belki bir nebze kabullenebilir ama haftaiçinde bazı gecelerde de durumun bu olması onu fazlasıyla şaşırtacaktır. Bütün gamın kederin kendi üzerinde toplandığını hisseden İstanbullu  “Bir ben mi dertliyim lan?” diye düşünüp ilk önce ufak bir mutsuzluk hissedebilir. Ama ardından kendini bu havaya kaptırıp İzmirlilerin mutlu havasına o da karışacaktır. Unutmayın, mutluluk bulaşıcıdır.

4.Engellilere Verilen Önem

İzmir’e giderseniz görürsünüz engellilerin kendini en rahat hissedebileceği, en rahat şehirlerden biri İzmir’dir. Elbette bazı ilçelerde bu durumu görmek zor. Ama bir metroya bindiğinizde, bir yolda yürüdüğünüzde engellilerin hayatlarını ne kadar kolay bir şekilde devam ettirebildiklerini görmek oldukça huzur verici bir durumdur. Bunu böylesine hissettiren bir şehir olan İzmir, diğer şehirlere büyük bir fark atıyor elbette.

izmire gelen bir istanbullunun sasiracagi 10 durum 02

Aslında sadece İstanbullular değil, diğer şehirlerden gelen kişiler de kendini burada, engellilere verilen bu önem ve onlar için yapılan şeylerden dolayı çok iyi hissedeceklerdir. İnsana değer veren bir şehir 1-0 öndedir herkes için. İstanbullular da, diğer şehirden gelenler de insana verilen önem böyle güzel hissettirildiği için çok daha huzurlu hissedeceklerdir.

3.Havanın Dengesizliği

“İzmir’in havasına bir de kızına güven olmaz.” derler. Şimdi bütün kızları suçlamak olmaz ama havasına gerçekten de güven olmaz! İzmirli bir kızın çantasında hem güneş gözlüğü hem şemsiye bulunabilir. Bu, İzmirliler için son derece normal bir durumdur. Sabah size göz kırpan hava, akşama doğru sizi sırılsıklam yapabilir. Hazırlıklı olmanızda yarar var.

izmire gelen bir istanbullunun sasiracagi 10 durum 03

İstanbul’un günün başlangıcından sonunu haber veren havasına alışan İstanbullu gün içerisinde iklim değiştiren İzmir için çok yaratıcı bazı sözler kullanabilir.

2.Kızların Özgüveni

İzmir kızları güzeldir, evet kesinlikle güzeldir. Ama bu kızların vesikalıklarını görseniz muhtemelen böyle düşünmeyeceksiniz. Gayet sıradan kızlar gibi görünebilirler. Ama sizin onları sokakta bütün endamıyla süzülürken görmeniz lazım. Ve o zaman anlarsınız ki bu kızların güzelliği dış görünüşte değil, halde, tavırda ve dahasında. O özgüveni kolay kolay hiçbir kızda bulamazsınız.

izmire gelen bir istanbullunun sasiracagi 10 durum 05

İzmirli kızlar güzel değil mi? Ya da İzmirli olmayan kızlar özgüveni eksik kızlar mı diye düşünebilirsiniz. Düşünmeyin, İzmir sadece bu kızların en yoğun toplandığı şehirdir. Ve sadece İstanbul değil, ülkenin neresine giderseniz gidin bu kadar güzel kızı bir arada göremezsiniz.

Ayrıca dünyada sadece bu kızlar için edilmiş pek anlamlı bir söz vardır: İzmir’in kızı deniz, denizi kız kokar.

1.Midye Tezgahları

İzmir’de özellikle kıyılarda adım başı midyeci bulabilirsiniz. Birçok İzmirli için bir yerlere giderken durup beş on tane midye atıştırmak çok normal bir durumdur ve bunu önüne çıkan her midyeciyle yapmakta bir sakınca görmez. İşte bir İstanbullu bunu yadırgayabilir. İstanbul da kıyısı olan bir şehir olmasına rağmen midye, İstanbul’da bu kadar popüler değildir.

izmire gelen bir istanbullunun sasiracagi 10 durum 12

Midye yemeyi bu kadar alışkanlık haline getirememiş bir İstanbullu İzmirlilerin midyeyi öğün yerine yediklerini düşünebilir. Ayrıca midyecilerin çoğu Mardinlidir, bunu da dipnot olarak belirtelim.

 

34 YORUMLAR

 1. İstanbullu olarak İzmirde askerlik yaptım. Söylenenlerin büyük kısmına çok katılıyorum. Özellikle 10 dk’lık bir yol izmir’in ışıkları sayesinde (trafiği değil ışıkları sayesinde) 1 saat olabiliyor. Yani aynı yolu yürüyerek git diyeceğim ama ayaklara yazık. Kızları güzel mi? Güzellikten ziyade özgüven ve daha 15 yaşındaki kızlar dahi mini etek giyiyor. Bu kız daha küçükken güzel olmak için herşeyini veriyorsa büyüyünce nelerini vermez belli. En çok şaşırdığım şey Ezan sesi duymak çok zor. Hatta dışarıda küçük abdest geldi. Hadi bulun bulabilirseniz.

  Hee birde izmirliler AVM’ye gitmek çok önemli birşey gibi görüyor. 😀

 2. Dostum, İstanbullular genelde senin yaptigin yorumu yapar sadece gülüyorum. anlaşılan askerligin sırasında verecek biri veya alacak bişey bulamamissin ki kuyruk acının sebebi bu olsa gerek. Bizim duyduğumuz ezanı sen duyamiyor san bu her mahallede olan camilerin değil senin kulaklarinin sorunudur. Ayrıca biz büyük küçük farketmez tuvalet ihtiyaclarimizi camide gidermeyiz. ihtiyaç olan her yerde umumi tuvaletlerimiz mutlaka vardır. yazdığın yorum yazdığın yazının altında çok manidar olmuş. bir istanbullunun izmiri ve izmirliyi anlaması için 18 ay yetmez . Anlamasa da fark etmez.

 3. bir izmirli olarak 2 düzeltme yapmak istiyorum…

  1- “ülkenin neresine gidersen git bu kadar güzel kızı bir arada göremezsin” sözü çok iddialı. bunu söyleyen arkadaş belli ki komşumuz manisa’ya hiç uğramamış…

  2- “izmirlilerin midyeyi öğün yerini yediğini düşünebilir” demişsiniz de, evet öğün yerine yediğimiz zamanlar oluyor… 40-50 tane midyeyi 10-12 tl ye alabileceğiniz yerler var… o 40-50 midyenin yanına 2 bira açarsan gayet güzel bir akşam yemeği oluyor yani 😀

 4. İzmir ozgur bi şehirdir istanbula benzemez su saygıyı unuttuğumuz günlerde ışıklarda beklemek tamamen bi saygı işidir.. Ayrıca izmirin kızı kime ne vereceğini verir.. 15 yaşındada olsa 50 yaşındada olsa… Mini etek giymesi çok doğal izmir erkeği ole tren gormus okuz gibi bakmaz saygısı vardır eğer bakıyosa o erkek ızmırlı değildir.. Bole istenbuldan çarşaflıların arasından gelen bi gormemiştir… Ezan sesi ise tamamen kişilere saygıdır.. İzmirin heryerinde cami vardır ezan duyulur duymak isteyene.. Ama inancına göre kilisede vardır.. Saat kulemizin dibinde bile cami vardır bakarsanız görebilirsiniz.. İzmire dinsiz yada gavur diyenler dışardan gelip etrafına ve kızlarına bakmaktan camiyi görmeyen okuzlerden başkası değildir…

  • tamamen yalan uydurma alakasiz bi yazi. izmirlilerin verdigi cevaplara bilmem neremle guldum. kizlar guzel olsa ne olur olmasa ne olur, bunun neden bu kadar onemli oldugunu anlamak zaten mumkun degil. herkesin sevdigi kendine guzel zaten.
   en buyuk gercek izmirliler hayal aleminde yasiyor. izmirliler inanilmaz saygisiz ve kendilerinden baska hic kimseyi zerre kadar dusunmeyen umursamaz kisilerdir.
   bi ataturkculuk geyigidir gidiyor. beni ilk once azili chpli 70 yasinda emekli hakim dolandirdir. hele birde her tarafi ataturk resimleriyle kapli bi ofisi olan chp li muhasebeci vardi. hem arkdasi hem beni ne tokatladi unutulmaz.
   izmir turkiyenin en buyuk koyu insani da turkiyenin en okuz insanidir. yuzde 5 lik zengin azinligin yasadigi sahil kenarlari alsancak baz alinip boyle bi geyik yazilmis. gulunc. tek kelimeyle komik.

   • Bu arkadaş sanırım hiç öküz görmemiş ya da sırf Atatürk düşmanlığı yapmış olmak için bu sütunları kullanmış.Eğer tokatlandıysanız, sizi tokatlayan dışarıdan gelmiş bir üçkağıtçı olmalı.Bunu tüm İzmir’e mal etmenizi anlayabilmiş değilim. Kızlarımızın güzel olup olmadığını neden umursamıyorsunuz acaba? Siz çok çirkin olduğunuz için olabilir mi? Siz daha İzmir’i bile bilmiyorsunuz. O zengin azınlık Alsancak’ı terk edeli epey oldu. İnsanlarının öküz olduğuna gelince… Ona pek öküz denmez, dense dense boğa denir. O da sizi seçmedikleri için olsa gerek bayağı bir alınmışsınız anlaşılan.

 5. Bir izmirli olarak Berke arkadaşımıza yazının – son derece ters konuşan kişilere bile nezaket kurallarını öğretircesine nazik davranan.. – Kısmıyla cevap vermek istiyorum.. Izmirde ezan sesi duymak isterseniz eğer her mahallede bulunan camilere kılan vermeniz yeterli. Çünkü %90 izmirli ezan sesiyle gözlerini açar çünkü. 15 yaşındaki kızlarımız değil adım atmaya başlayan 2 yaşındaki kızlarımız mini etek giymeye başlar. Çünkü izmirliysen eğer art niyet yoktur beylerinde. O yüzden izmir kadınları edeplerini mini etekten gözüken diz kapaklarıyla değil beyinleri yaşar. Keşke bir izmir beyi olup bu nazik fikirleri taşıyıp birde o gözle 15 yaşındaki çocuklara bakabilseydiniz ..

 6. Berk asker kafası oldugun icin belli 15 yasinda mini etek giyiyo nelerini vermez die ozetledigin izmirde nufusa gore iller arasinda en az avm dusen ilimiz kendilerini sabahlara kadar disarda eglenen akdeniz insanlarını avm manyagi gibi yazman yine asker kafasi nu gosterir

 7. 10-9-8-7 maddeleri tamamen abartı olmuş zaten her izmir yazısında bu var ne yazık ki. İzmir o kadar abartılacak bir yer değil 10 yılda bir metroyu bitiremeyen, iki yolu olan ama yollarıda otopark olarak kullanan, imkanı olmasına rağmen adam gibi yeşil alanı bulunmayan, aslında avrupanın en güzel şehri olabilecekken terkedilmiş bir halde olan, en güzel yeri olabilecek yerde berbat bir limanı olan, en önemli meydanlarında serserilerin hırsızların cirit attığı ama polisin hiçbir şeye karışmadığı, şehrin merkezinde arabanızın camı kırılıp teybinin çalındığı ve polisin “ne yapalım yeaa” şeklinde cevap verdiği, güzelyalı tansaş otoparkında arabanızı bırakıp döndüğünüzde arabanıza birinin çarpıp kaçmış olduğunu gördüğünüz, bisiklet sürmek için çıktığınızda baca dumanından nefes alamadığınız, bisiklet yolu var denen ama bunun tamamiyle yalan olduğu, ha istenirse çiğliden gülbahçeye kadar bisiklet yolu olabilen, tabi bunu yapacak belediyenin olmadığı, hatta bir belediyesinin çalışan bir tane görevlinin olmadığı, bu berbat ve hırsız belediyeyi eleştirildiğinde vay efendim sen akplisin diyip kızan insanların olduğu, bu kadar kör nasıl olunabiliyor hiç anlayamadığım insanların olduğu, her bunları düşündüğümde içten üzülmeme neden olan, değerini bilmeyen insanlar tarafından asla bir yere gelemeyecek olan,demir beton kırması saçma sapan aletlerle yaptıkları çöplüklere park diyen, kendilerini herkesten üstün gören, modern geçinip at gözlüğü takan insanları olan, hırsızı, iti kopuğu, sarhoşu, ayyaşı bol olan, 40 yılda bir arpa boyu yol gidemeyen, işsizliğin tavan yaptığı sözde büyükşehir olan bir şehir sadece. Bu abartı yazılarla ne yapılmak isteniyor o da bir soru işareti bu furyayı başlatan yılmaz özdile sormak lazım…
  Ha çevre kasabaları, köyleri bambaşkadır şehir merkezine benzemez. Bu söylediklerim sadece şehir merkezi için geçerli.
  Şimdi fanatikler ve ergenler sorar ben cevaplıyım hemen; evet izmirliyim ve çok seviyorum şehrimi. Sadece böyle abuk subuk yazılarda saçma sapan tanımlamalar yapılmasına sinirleniyorum. Bırakın İzmir hayalini kurduğumuz gibi kalsın ne dalga konusu olsun ne de abartı konusu olsun olduğu gibi kalsın.

 8. İzmir’deki 1.782 camiden birini göremeyen ama mini etekli kızları 15 yaşında bile fark ederlere… Onların kalpleri vardır, onunla idrak etmezler. Onların gözleri vardır, onunla görmezler. Onların kulakları vardır, onunla işitmezler. Onlar hayvanlar gibidir. Hatta daha çok dalâlettedirler. İşte onlar, onlar gâfillerdir. Araf 179

 9. Şimdi 1.5 yildir izmirde olan bir istanbullu olarak bunlarin sebebi. İzmir megaköy istanbul metropol sen 3 milyon nufuslu bir yerle 15 milyon nufualu bi yeri karsilarken ne kullandin acaba ? Zaten bix Turkler olarak anca sidik yaristiralim.

 10. Bir İzmirli olarak seni ve yazını kınıyorum cahil insan. İzmir demek etnik şehir demek. Izmir demek sanat,müzik,tiyatro , özgür insan demek ha sen gavur izmir lafını bir duydun diye ezan sesi yokmu sanıyorsun. Bu gune bu gun Atatürk’ün kutsal toprak dediği izmirde Müslümanız evelallah…kızlarimiza gelince onlar senin ulasamycagin zekadada ondan boyle konusuyorsun kedi ulasamadigi cigere mundar der hesabi…

 11. Bunca Yıllık Izmirliyim o engellilere verilen önemi,kırmızı ışıkta duran şoförü,güler yüzlü sakin sakin otobüse binen insanı numuneliktir. Hatta görüp eli arttırıyorum ; göbek gördü mü trafiğin kitlenecegini bile bile kafasını sokan şoförler izmirin demirbaşıdır hataydan bucaya bornovadan Karşıyakaya her göbekte karşılaşırsınız. Kitlenen akmayan kötü trafikten memnun olan şoför şaşırtır insanı.
  Hele Izmire gelen istanbullunun şaşıracağını iddi a ettiğiniz midye ,deniz kenarı mekanlar şaka diye umuyorum. Oyle ki bir istanbullu geldiğinde deniz kenarındaki masaya değil denizden 200 m içerde deniz kenarı olduğu iddia edilen mekana şaşırır. Bebekte ,kadıköy, Beşiktaş hatta maltepe de denizin üstünde kahvesini içebilen adam deniz kenarı mekanda denizi bu kadar uzaktan görmenin kafasını merak eder. En çok da Kordon da, kıbrıs şehirlerinde mekanların tek tipliğine eğlence anlayışının belirli tip müzik ve mekanla sınırlı oluşunu içiçe birbirinin sesini bastıran mekanların neden lokomotif gibi sokağın içine tepiştirildiğine hayret eder. Bira kokteyl rakı şarap dışında ne kadar az şey bildiklerine içki kültürünün sığlığına şaşar kalır. Midye tavaya hiç girmiyorum bile.

 12. kulliyen yalan. izmirde yirmi yil yasadim. trafik magandaliginda tum turkiyeyi istanbul dahil 4 e katlarlar. otobusten metrodan iniyosaniz uzerinizden gecip iceri gecmeye calisirlar, yolda yurumeyi bilmezler, sagina soluna asla dikkat etmez inanilmaz saygisiz insanlaridir.
  kirmizi isik sari isik yesil tovbe tanimazlar. birakin kirmizida beklemeyi kirmizi yanarken yolda gecen yayayi ezmeye calisirlar, yayalar daha da saygisizdir isik misik hakgetire. izmirliler gulumseyen insanlar falan degil son derece sirnasik seviyesiz insanlardir.
  ben izmirde yasarken ne zaman ankaraya istanbula gidim cok sasiriyodum hepsi elli kere daha saygili insanlardi.
  belediyesinden insanlarina izmir yasanmaz bi yer. izmirliler yasiyor cunku hepsi ayni odun. allah kimseyi izmire dusrmesin.

  hangi akla hizmet bo haber yazilmis cok merak ediyorum. bir milyon kere yalan.
  …….

 13. Iki sehri de gormesem yasamasam nerdeyse kandiracaksiniz beni. Izmir saygisiz, kendini elit sanan, tavirli aptal insanlarla dolu. Icmeyi ve bir tarafini acip gezmeyi modernlik sanan ozenti toplulugu bir sehir. Apartmanlari, yollari, her tarafi dokuluyor. Koyden beter. Insanlarin da ustlerine iki parca pahali kiyafet aldiklarinda bir sey olduklarini zannetmeleri cok dogal… Salak bir sehir kisacasi…

 14. doğdum büyüdüm izmirliyim ama 10-9-7 kesinlikle doğru değil.
  10.Kırmızı ışık: Bildiğin klasik mantık var. “yeşil yandı geç, kırmızı yandı koş koş koş!”
  9. Nazik İnsanlar: herkes diyerek genellemek istemem ama “çoğunlukla” yok öyle bir şey. her gün metro + izban kullanıcısı olarak konuşuyorum bi hikaye çıkıyor 🙂 sen araçtan inenleri beklemeye çalışırsın ama arkandan bi itekleme olur, kızma olur… Ankara’da okudum yaşadım gördüm inenler sanki kırmızı halıda gibi 🙂 herkes iner sakin sakiiin beklersin.
  7. Boş Koltuk: o kısımı direk geçmeli çünkü öyle bi kavram yok. he olur insanlar oturmaz çünkü ne yapılması gerektiğini bilmediğinden. “oradaki ne acep, oturmaya mı yarıyor. yok yok görsellik amaçlı süs olmalı” :p

 15. İzmirde Avm yok denecek kadar azdır ve pek hoş karşılanmaz. Kızlarımızın öz güveni yüksektir ve istediğini giyer bizi ilgilendirmez kimsede dönüp bakmaz saygı her zaman ön plandadır ki sana verilen cevaplardan anlayabiliyorsundur bunu 🙂

 16. tamamen yalan uydurma alakasiz bi yazi. izmirlilerin verdigi cevaplara bilmem neremle guldum. kizlar guzel olsa ne olur olmasa ne olur, bunun neden bu kadar onemli oldugunu anlamak zaten mumkun degil. herkesin sevdigi kendine guzel zaten.
  en buyuk gercek izmirliler hayal aleminde yasiyor. izmirliler inanilmaz saygisiz ve kendilerinden baska hic kimseyi zerre kadar dusunmeyen umursamaz kisilerdir.
  bi ataturkculuk geyigidir gidiyor. beni ilk once azili chpli 70 yasinda emekli hakim dolandirdir. hele birde her tarafi ataturk resimleriyle kapli bi ofisi olan chp li muhasebeci vardi. hem arkdasi hem beni ne tokatladi unutulmaz.
  izmir turkiyenin en buyuk koyu insani da turkiyenin en okuz insanidir. yuzde 5 lik zengin azinligin yasadigi sahil kenarlari alsancak baz alinip boyle bi geyik yazilmis. gulunc. tek kelimeyle komik.

 17. Berke trending “top”ic oldun tertip. İnzibat korkusuna sen suudi arabistanda da yapsan askerliği, yapacak yer bulamazsın zaten. İstanbul’da annen sana bi kız bulur başı bağlı, artık içinden ne çıkarsa, alışverişinizi yaparsınız artık mutlu mesut… 🙂

 18. Arkadaşlar her şehrin her milletin kendine has özelliği vardır.su şöyledir demek çok yanlış. Ayı İzmirde de var İstanbul da da var .insan her yerde insandır.mesela on beş yaş muhabbeti yapan arkadaş nere gitse sapiktir beyni değişmez.fakat su bir gerçektirki izmir istanbuldan yaşam şartları olarak daha rahat ve ucuz dur.bilmm anlatabildimmi

 19. izmirli olmasak bize yutturacak amk. her yerin insanı nasılsa, buranında öyle. olağanüstü bir şey yok ve metroda kapışan kapışana.

 20. Kızlarla ilgili bir şey diyeceğim, İstanbul’dan Balıkesir’e gelmiş birisiyim okul nedeniyle, tek diyeceğim şey, buradaki kızlar muhteşem 😀 Birçok İzmirli arkadaş da aynısını diyor. Denildiği gibi, biraz iddialı bir söylem ve sanırım Ege Bölgesi’nin genel özelliklerinden birisi de kızların güzel olması.

 21. boş koltuk maddesi tam uymuş. Koltuk boşalsa bile tıklım tıklımken oraya oturulmaz. Yaşlı bir amca veya teyzenin binmesi beklenir. Binnezse oturulur. Erkekler kadınlara karşı naziktir. Midyeyle karın doyar.Ve metro ve otobüste öncelik inenlere verilir. Bu arada İzmir’in 70 numaralı otobüsü ünlüdür. Kırmızı ışıkta da çoğu zaman beklenilir. İnsanlar çok samimidir. Genellikle otobüslerde söz kavgası çıkar ama diğer insanlat tarafından sakinleştirilinirler. Her insanın kötü günü olabilir. İstanbulkuları İzmirlilerden ayıran en büyük madde Gevrek ve Çiğdemdir.

 22. 10.Madde:Kırmızı ışık olayı yalan hiçbir Türk şehrinde bu denli bir duruma rastlanmaz.(İzmir’i özel gösterme çabası)
  9.Madde: Kibar insanlar yoktur hatta çok kabadırlar sizli bizli konuşmazlar hiç tanımadıkları insana bile senli benli konuşurlar kendi görüşünden olmayana saygı göstermezler.(İzmir’i özel gösterme çabası)
  8.Madde: İnsanların gülümsediği yalandır çünkü insanlar İzmir’in geri kaldığının ve pahalılığının yozlaştığının farkında ve yüzler gülmüyor.Hem zaten sürekli insanların gülmesi de saçma bir şey olurdu.(İzmir’i özel gösterme çabası)
  7.Madde:Boş koltuk meselesi yahu bu kadar saçma bir yalan görmedim bırakınız gidiniz efendim :)) (İzmir’i özel gösterme çabası)
  6.Madde:Hahahaha buna bi tarafımla güldüm İzmir merkezde denize 0 kaç mekan var?İstanbul’da boğaza ayağını sokabileceğin kaç mekan var bi git bak istersen.İzmir’de deniz kenarı mekan 5’i geçmez.(İzmir’i özel gösterme çabası)
  5.Madde:İstanbullu neden yadırgasın amk adamlardaki mekanları git de bir gör.Parası olan gayet de mutlu görünüyor.(İzmir’i özel gösterme çabası)
  4.Madde:İzmir kadar karmaşık yolları,sokakları olan alt-üst geçitlerin çok az olduğu bir yerde engellilere ne derece önem veriliyor tartışılır.Bu yazıyı yazan arkadaşımıza tavsiyem bir gün tekerlekli sandalyeyle evinden çıksın ve bir yere gitmeye çalışsın.(İzmir’i özel gösterme çabası)
  3.Madde:Türkiye’deki çoğu kıyı şehri aynı havaya sahiptir İzmir’in bir özelliği yoktur.(İzmir’i özel gösterme çabası)
  2.Madde:Kızları özgüvenli değil şımarık ve götü kalkıktır.Çünkü senin gibiler yüzünden götleri kaldırılmıştır.(İzmir’i özel gösterme çabası)
  1.Madde:Yazar yine bunu İzmir’e has sanıyor.İzmir’den dışarı pek çıkmamış anlaşılan.(İzmir’i özel gösterme çabası)
  Samsun’a bir gitmesini öneririm.
  Sonuç olarak bu yazıyı kaleme alan kesinlikle İzmir’i özel gösterme çabası içinde olan kesimin kalemşörüdür.Gerçeklikten uzak hayal dünyasında yaşamaktadır.Yıllardır insanları kandırmışlar ve kandırmaya çalışmaya devam etmektedirler.

 23. 10 maddeyi yazan arkadas abartmis .izmir sehircilik anlaminda istanbulun suphesiz gerisinde kalmis bir yer, insanlarda istanbula gore biraz daha rahat kosturmaca sabah saatlerinde olur ,halkapinar aktarma merkezinde genelde olur, izmirin en buyuk artisi yaz aylarinda istanbullularin hucum ettigi tatil yerleridir(cesme ) buralara merkezden 1 saatte rahatlikla gidebilirsiniz ,trafik magandalari izmirdede elbet vardir dolmuslari efsanedir,eğlence konusuna gelince istanbul daha çeşitli suphesiz .kordon konusundada mekanlarin denize uzakligi aslinda iyi birseydir yazin binlerce insan genis cimlerde daha ucuza eglenebilir gitarini calabilir sohbetini edebilir istanbulda böyle bir yer gormedim

 24. 4.madde tamamen hava civa.İçi boş. Kırmızı ışıkta kimsenin beklediği de yok.Arabalar da millet de atıyor kendini yollara. Adım başı midyeci bulursunuz tabi belediye falan işsiz güçsüz adamdları topladı midyeci yaptı tesis kurup.
  Bir tek havanın dengesizliği doğru gerisi tırt

 25. 30 yillik bir Izmirli olarak yazilanlarin coguna katilmiyorum. M.Kemal sahil bulvarinda 2 defa kırmızı ışıkta gecen bir araba yuzunden az kalsin kaza geciriyordum ayrica Talapasa’da hicbir yaya ışığı umursamiyor. Bostanli’da ise park yeri yuzunden az kalsın dayak yiyordum cunku dukkan sahibi halka acik bir park yerini “arabam yanasacak” diye zaptetmisti. Kadin olmama ragmen ustume yurudu. Toplu tasimada arkadasimin otizmli cocugu koltukta oturuyor diye yaygara koparan bir kadına, izbanda ise gorme engelli bir bireye yer vermeyen insanlara şahit oldum. Otobus soforlerini ise hic anlatmayayim… elbette istisnalar vardir ama durum genellikle boyle maalesef:(

 26. bende istanbulluyum izmire ilk geldiğimde gözüme çarpan unsurlar şunlar ; insanlar çok hoşgörülü insan kez insan , çingeneler , ulaşım araçlarının %50 tarihi eser oluşu , new york tan daha cazibeli olma potansiyeli mevcut ancak aşırı bakımsız ve çok geri kalmış dolaşırken çoğu kez içim acıdı , o mekanlar istanbulda tıklım tıklım izmir bomboş gibi gözüktü 🙂 kızlarına katılmıyorum güzel yerine suratları resim defteri desek daha doğru olur bu arada anadan doğma olarak tüm ege bölgesinin kızları güzel , istanbuldan izmire ayak basınca neden gevur izmir denildiğide anlaşılıyor

 27. Izmirlileri Ataturkcu olduklari icin cok severim ama kimse kusuruma bakmasin, Izmir Istanbul’un yanindan gecemez hicbir konuda. Ne sanatsal, ne tarih, ne gece hayati, ne guzelligi, vs. Izmir’in kizlari guzeldir Balkan Genleri sagolsun ama Istanbul’da cok daha fazla guzel kiz vardir. (3 kati buyuklukteki bir shirde daha fazla guzel kiz olmasi dogaldir!) Gidin Besiktas’a, Beyoglu’na, Kadikoy’e. Etiler, vs semtlerine, kiz gorun. Istanbul kizlari Izmirli kizlar gibi mal malda giyinmez. Elegant adam gibi giyinirler. Izmir’den calismak icin gelen tiplerin buyuk bir kismida Istanbul’u gordukten sonra geri donmezler. Izmirlileri’in birde tek bahanesi Istanbul trafigidir. Izmir taraflarinda yazligi olan birisi olarak soyluyorum, tamamen bok atmaktan baska birsey degildir. Izmir’dede trafik vardir ve su an Izmir’e ciddi bir goc var. Yakinda Istanbul Trafigi cok kotu, yasanmaz laflarini kolay soyliyemiyecekler. Izmir’e defalarca gitmis biri olarak soyluyorum, Alsancak, Karsiyaka, Konak vs bile bir Istanbul’un bogazi, Fener Yolu, Etiler’i, Sultanahmeti, vs yaninda cirkin kalir. Isterseniz beni yerden yere vurun ama Izmirliler’de ciddi bir Istanbul cekememezligi vardir. Istanbul’un rezil bir hala gelmesinin sebebi, zamaninda birilerinin tasi topragi altin diyip ne kadar maganda varsa Istanbul’a toplamasidir ve rezil etmesidir. Su kotulesmis haliyle bile Izmir yakinindan bile gecemez Istanbul’un. Istanbul bir dunya sehridir ve Izmir Istanbul’un yaninda koydur. Izmirliler daha medenidir dogru ama gercek Istanbullumu kaldiki Istanbul’da??? Gercek Istanbullu insanda cok medeni, egitimli, duzgun Ataturkcu insanlardir. Bir kerede cekemeyen bir Izmirli bana Izmir’in metrosunu ove ove bitermemistir! Hakketen oha demistim. Istrantul’un metrosunu gormemis orasi kesin.

 28. He bu arada basligi atan zat “Istanbullular’in sasiracagi 10 sey”demis. Izmir’in Istanbullu icin sasirilacak hicbirseyi yoktur. He aklima bir iki sey gelmisken onuda yazayim. Izmirliler birde Istanbul beton cenneti der durur. Acaba Izmir’i havadan hic gormuslermi merak ettim? Izmir’de tam bir beton yuvasi! Bence etrafa siz bir daha bakin. Turkce’yi bile adam gibi konusamazlar. Elmaya, Elmaaaaayi derler, gidiyoz, yapiyoz, ediyoz diye Turkce’yi katlederler. Hatirlatirim en duzgun Turkce bu ulkede Istanbul Turkcesi olarak baz alinir. Gercek Istanbullu TRT spikeri gibi konusur. He Istanbul’da karda yagar ve yaginca o bogaza git bakalim oyle bir guzellik nerede var. Izmir hep gunes, insan sIkIlIyor be ayni havadan. He birde Izmir insanina hatta genelde EGE insanina sakin guvenmeyin. Hemen satarlar, saglam insanlar degillerdir. Bunu tanidigim bircok egitimli duzgun insanlardan yer yer soyler ve bende sIk sIk sahit olmusumdur. Yuzune aylarca gulen adam, seni bir daha aramaz. Senle isi bitmisse, satar gider. Isterseniz sen atiuyorsun, uyduruyorsun diyin, durum aynen boyledir. He simdir dersiniz sallamissin? Gidin o zaman Turkiye’nin her yerinden gelen insanlarla Izmir’de bir muhabbet edin bakin ne cevaplar alicaksiniz. Gevur bosuna denmiyor Izmirlilere. Bir taraflari havada hep ne bok varsa Izmir’de…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here