Kabak Çekirdeği ve Kabak Çekirdeğinin Faydaları

0

Ne zaman birkaç arkadaş bir araya gelsek, bir şeyler yeyip içelim, atıştıralım desek masada mutlaka bir kase kabak çekirdeği bulunur. Çoğu zaman da kabak çekirdeğinin bittiğini görene kadar kendimizi durduramayız. İşte bu tadına doyamadığımız kabak çekirdeği, kabak sebzesinin içindeki çekirdeklerin alınıp, kurutulmasıyla elde edilmektedir. Hem çok lezzetli bir çerez olması bizi cezp ederken hem de kabak çekirdeğinin faydaları sayısız olduğu bilinmesi “bir avuç daha mı yesem?” sorusunu sorduruyor. Çünkü kabak çekirdeğinin özellikle sinir sistemi ve ruh sağlığı üzerinde çok faydası olduğu bilimsel çalışmalarla tespit edilmiştir. İçeriğinde bulunan bakır, çinko, magnezyum ve bolca antioksidan, kabak çekirdeğini çok faydalı ve gerekli bir besin haline getirmektedir. Bu sebeple günde ortalama bir avuç kadar tüketilen kabak çekirdeği çok geniş bir yelpazede tüm vücut sağlığına katkıda bulunabiliyor. Günlük ihtiyacınız olan besin ögelerini kabak çekirdeğinden almak için evde tüketebilir, küçük bir kapta yanınızda götürüp iş yerinde ya da dışarıda tüketebilirsiniz. Bu bakımdan oldukça pratik bir besin kaynağıdır.

Özellikle insan sağlığı açısından çok önemli olan magnezyumun doğal ve kaliteli bir kaynağı olması bakımından kabak çekirdeği çok değerlidir. Bununla birlikte bağışıklık sistemi için çok önemli ve gerekli olan çinko da kabak çekirdeğinin içinde bolca bulunuyor. Böyle olunca da kabak çekirdeğinin prostat kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne yakalanma riskini azalttığı biliniyor.

Kalp sağlığını korur!

Magnezyum hem tüm vücut sağlığı hem de kalp sağlığının korunması için çok önemlidir. Yaklaşık bir su bardağı kabak çekirdeği de, vücudun ihtiyaç duyduğu fizyolojik fonksiyonları sağlam tutacak ölçüde magnezyum sağlamaktadır. Kabak çekirdeğinin içinde bulunan magnezyum, kalp sağlığı başta olmak üzere birçok organ için de önem taşıyor. Zira kan damarlarının gevşemesini, kanın kalbe daha rahat pompalanmasını sağlar.

Bolca magnezyum içeriyor!

Magnezyumun başta kalp olmak üzere tüm vücut sağlığı için faydalı olduğundan bahsettik. Aynı bağlamda magnezyum diş sağlığı için çok de önem arz ediyor. Bununla birlikte kemik sağlığını ve bağırsak fonksiyonlarını destekliyor. Kabak çekirdeğinin içindeki magnezyum kalp ve damar sağlığını koruduğundan kalp krizini de önler. Zira kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Magnezyum içeriğinin yanında yüksek oranda çinko da içeren kabak çekirdeği, bağışıklık sisteminin güçlenmesini, sağlıklı hücrelerin sayısının artmasını sağlar. Bu sayede tüm vücut sağlığı da desteklenir. Çinko bakımından zengin beslenen, kabak çekirdeği gibi çinko içeriği yüksek besinlerle beslenen kişilerde uyku sorunları ortadan kalkar, göz ve cilt sağlığı da korunmuş olur. Kabak çekirdeğinin içindeki çinkonun özellikle erkeklerde cinsel gücü ve fonksiyonları arttırdığı bilinmektedir.

Yaşamsal pek çok sebepten dolayı bünyede düşen çinko seviyesi pek çok sağlık sorununa sebep olmaktadır. Özellikle çinkonun bağışıklık sistemini destekleyen, güçlendiren özelliği vardır. Dolayısıyla da vücutta çinko seviyesinin düşmesi direkt olarak bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi anlamına geliyor. Özellikle de kış aylarında vücuttaki çinko oranının düşmesi soğuk algınlığından çabuk etkilenme, grip, nezle gibi viral hastalıklara, enfeksiyonlara daha çabuk yakalanma anlamına geliyor. Bununla birlikte çinko eksikliğinin depresyon, akne, düşük yapma gibi bazı ciddi sağlık problemlerini meydana getirebileceği bilinmektedir.

Ancak her gün düzenli olarak 1 çay bardağı kadar kabak çekirdeği tüketimi, vücudun ihtiyacı olan çinko değerini sürekli sağlıklı bir seviyede tutar ve yukarıda altını çizdiğimiz sağlık sorunlarıyla karşılaşma riskini düşürür.

İpek Ağaca
Uzman Diyetisyen
renklidiyet.com

Kaynaklar:
sifalibitkiler.net/kabak-cekirdegi
www.healthline.com/nutrition/11-benefits-of-pumpkin-seeds

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here