Bugün sizlere genç başarılı girişimci Neşe Koçinbiga Bayraktar ile tanıştırmak istiyoruz. Gerçi siz onu muhakkak tanıyorsunuzdur. Güzellik ve makyaj ile ilgili tüm tüyolarını şu an milyonlarca kişiye guzelleselim.com aracılığı ulaştırmaktadır.  Ürettiği videolar milyonlarca kere izlenilen başarılı girişimcinin bizlere ilham olması için çok güzel bir röportaj yaptık.

İşini severek yapmanın ne kadar güzel sonuçlar doğurduğunu Neşe’den bir kere daha öğrenmiş olduk.  Hadi gelin bu güzel insanla yaptığımız keyif dolu röportajımızı bir çırpıda okuyalım.

Röportaj: Hilal İpekçi

neşe koçinbiga bayraktar

Öncelikle sizi tanıyalım; Neşe Koçinbiga Bayraktar  kimdir?

Güzellik ve makyaj sitesi Guzelleselim.com kurucusu ve yöneticisiyim. İzmirli, deniz aşığı, keşfetmeyi ve öğrenmeyi seven bir insan.

Neşe Koçinbiga Bayraktar (1)Bir kadının güzelleşebilmesini sağlayacak, videoların, yazıların olduğu bir portalın sahibisiniz, nasıl gelişti Guzelleselim.com’u kurma süreci?

2013 Ekim’inden itibaren gönül verdiğim sektör olan güzellik alanı, video editörlüğü tecrübem ile birleşti. Teknoloji alanında başlayan internet kariyerime güzellik ile devam ediyorum.

Deneyİmlerİmİz BİZİ güçlenDİRİYOR ve BİR DİĞERİNE hazırlıyor.

Hemşirelik, video editörlüğü mesleği ve  Adobe After Effects, Premiere ve Photoshop programlarının eğitimini aldınız, bu iş tecrübeleri ve öğrenilen programların şuan ki işinize büyük katkısı olmalı? Eğer bu tecrübeler ve eğitim olmasaydı bu işi yapar mıydınız?

Hayatta her yaptığınız işin bir diğerine etkisi mutlaka oluyor. Deneyimlerimiz bizi güçlendiriyor ve bir diğerine hazırlıyor. Kuşadası’nda çocukluğu geçmiş biri olarak ablamla biriktirdiğimiz harçlıklarla yaptığımız bileklikleri sattığımda yaşadığım mutluluğu unutmayacağım. Bu da olması gereken bir deneyim…

Hemşirelik yaptığım dönemde aldığım güzellik uzmanlığı eğitimim bulunuyor. O dönem bir websitesi nasıl para kazanır, Youtube’a video yükleme, kamera, kurgu vs. hepsinden habersizdim ama bakın şu an benimle röportaj yapıyorsunuz. O dönem sadece “güzellik” vardı, diğerleri sonradan geldi.

Kadınların İHtİyacına kulak Verİnce onlar Size tüm yapılması gereken İçerİklerİ fısıldıyorlar.

Guzelleselim.com kurulduğu günden bu güne oldukça başarılı bir şekilde yoluna devam etti, bu süreçte kimlerden en çok desteği gördünüz ve nasıl geri dönüşler aldınız?

Guzelleselim.com kurulduktan itibaren en büyük destekçilerim her daim aldığım kararın

arkasında olan ailem ve eşimdi. Her zaman işler yolunda gitmeyebiliyor ama yeri geldiğinde Guzelleselim.com’a benden çok inandılar. Bu destek her şeye değer. Büyük girişimler pes etmemek ile gerçekleşiyor. Sizi destekleyen insanlar büyük şans.

Gerçek anlamda bir kadın için gerekli olan; oje, saç, diy, ürün incelemeleri gibi ihtiyaç duyulan bir çok konuda, yüzlerce içerik ürettiniz, peki bu içerikleri üretirken nelerden besleniyorsunuz?

Başarıdan beslenen BİR İNsan olarak ortaya çıkan İçerİğİN takdİR Edİlmesİ çok önemlİ

Kadınların ihtiyacına kulak verince onlar size tüm yapılması gereken içerikleri fısıldıyorlar. Karşılaştığım sorunlar, aldığım sorular, arkadaşlarım ve ailem hepsine kulak verince yüzlerce içeriğin sahibi oluyorsunuz.

Olumsuz eleştiriler, taklit edenler veya izinsiz kullanım gibi olumsuz olaylar yaşadığınız zamanlar oldu mu?

Olumlu eleştiriler motive eder, olumsuz eleştiriler ise geliştirir. Bu benim için hep böyle oldu. Tabii eleştirinin mantıki bir boyutu var, bazen eleştiri ile hakareti, doğru bilgi ile araştırmadan yazmayı karıştırıyoruz.

Taklit edildiğimi düşünmedim, herkes işini en iyi şekilde yapmaya çalışıyor. Yeni yeni şekillenen bu sektörde yapıcı olmayı ve kusur aramamayı tercih ediyorum.

İzinsiz kullanımın önüne geçemezsiniz! Videolarım internet dışında iki defa TV reklamlarında izinsiz kullanıldı, takipçilerim sayesinde haberdar olabildim ama yapacak bir şey yok! Firma yok ki ulaşamıyorsunuz. TV kanalını arayıp söyleyince bir bakmışsınız reklam kaldırılmış.Neşe Koçinbiga Bayraktar (3)

Teknik olarak baktığımız zaman daha önce video editörü olarak çalışmanız bu kadar kaliteli videolar hazırlamanızda ki etkisinden söz edebilir miyiz?

Çok teşekkürler… Bu yapılmayacak bir şey değil. Hevesi ve yeteneği olan herkes yapabilir. Başarıdan beslenen bir insan olarak ortaya çıkan içeriğin takdir edilmesi çok önemli. Bazen kendimi komutan değil asker gibi hissedebiliyorum çünkü içeriği hem üretip, hem de yönetmek çok zor bir süreç.

Biraz da işin arka planından bahsedelim; Site tasarımı hem teknik bir iş, hem de sayfa gezinme, kalıcılık sayısını etkileyen bir etken, Guzelleselim.com’un tasarımı da oldukça harika. Peki, sayfanın tasarım süreci nasıl gelişti?

Guzelleselim.com’un tasarım süreci projemin en eğlenceli kısmıydı. Tasarımcımız ile birlikle karşılıklı etkileşim halinde son görünümünü aldı Guzelleselim.com. Her zaman pastayı süslemek daha eğlencelidir, bu da benim için öyleydi. Çizimler, tartışmalar ve bol kahve… Kısa bir süre önce de yenilenme dönemine girdik ve yakın zamanda yenilenen yüzünü duyuracağız.

Sitenizi incelediğimiz zaman ciddi bir emek olduğunu görebiliyoruz, bir videoyu çekmek, editlemek kısacası yayına hazır hale getirmek oldukça zahmetli bir iş, bu süreci nasıl yaşıyorsunuz?

Video çekmeyi ve düzenlemeyi çok seviyorum. Video çektiğim günler kendimi her zamankinden çok daha mutlu hissediyorum çünkü bir iş tamamlanmış oluyor. Tamamlanmayı bekleyen işler bende stres yaratır. Genelde çekim günü ve kurgu günü ayrı oluyor. Tüm çekimlerim bittikten sonra kurgu günüm başlıyor.

Takip edenler ve yeni kullanıcılar için sitenin en güzel ve sevindirici yanı güncel ve ilgi çekici içeriklerin yer alması, nasıl bir çalışma temponuz var?

Sitemin güncel kalması çok önemli. İçerikleri günü gününe hazırlayıp yayına almak yerine, belli bir döneme kadar yayınlanacakları zamanlamayı tercih ediyorum.

“Neşe abla artık bu İŞİ yapmaktan KeyİF almıyor musun?”

Bilişim sektörü oldukça nankör bir iş, hiç aksatmadan sürekli içerik üretmetilmesini ister, sizinde sürekli içerik paylaşımlarınız acaba hiç yorulmuyor mu sorusunu akıllara getiriyor? Yorulduğunuz ara vermek istediğiniz zamanlar oluyor mu?

Her bilişim sektöründe aynı durum söz konusu değil. Ekip büyüdükçe bu sorun ortadan kalkıyor. Guzelleselim.com’da ise bir tek video üreten ben olduğum için elbette yorucu oluyor ve yorulduğum zaman ara veriyorum. İnanın bu gerekli. Yazı ve incelemelerle de site güncel tutulabilir ama yorulduğunuz zaman hazırladığınız videoların tadı tuzu eksik oluyor. Hasta ya da yorgun iken hazırladığım videolarda aldığım bir yorum bu kararı almamı sağladı: “Neşe abla artık bu işi yapmaktan keyif almıyor musun?”

Neşe Koçinbiga Bayraktar (2)Bu sektörde kadınlar azınlıkta ve bu kadınlar da hemen hemen güzellik, moda gibi alanlarla faaliyet gösteriyor, başarılı olanların daha doğrusu, büyük portallar arasından sivrilip kendini gösterenlerin sayısı oldukça az. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kadın ve erkek farkına çok girmeyi tercih etmiyorum ama ataerkil bir toplumda yaşıyoruz, bence bu gerçek hiç şaşırtıcı değil. Sadece bilişim sektörü için geçerli değil. Kadınların sesi yükseldikçe ve güçlendikçe daha sık duyacağız ayak seslerini. Yavaş yavaş bu bahsettiğiniz durum değişiyor. Analitik zekamızı geliştirmekle başlamalıyız işe. Biz evde bebeğimizin saçını tararken, erkekler harçlığını biriktirip internet kafede bilgisayar oyunu oynadı – yani benim dönemimde öyleydi.

Peki, sizi bu kadar başarılı yapanlar şey nedir?

Kesinlikle sevdiğim işi yapmak! 🙂

Birazda okuyucuların merak ettiği soruları soralım, bir kadının makyaj çantasında mutlaka olması gerekenler nedir?

Dudak nemlendiricisi, kapatıcı, allık ve rimel. Bana soruyorsunuz bence bu liste çok uzar.. 🙂

Güzellik konusunda bu kadar bilgi ve deneyim sahibi bir kadın olarak, tahammül edemediğiniz veya gördüğünüz  zaman sizi rahatsız eden makyaj stilleri – hataları var mı?

Doğal makyajın popülerleştiği günlerde klasik renkli farlara tahammül edemiyorum. Son zamanlarda durdurup “kendini çirkinleştiriyorsun, yapma…”  diyesim geliyor. Bunun yanında hala göz altına beyaz kapatıcı kullanan olabiliyor, yamuk eyeliner çekip kuyruk yaparken gözünü aşağı çekenlerden gözümü alamıyorum. Bir de dudağını büyüteceğim derken aşırı derecede dudak kalemini/ruju taşıranlar var.

Son olarak, Guzelleselim.com için gelecek planlarınız neler?

Guzelleselim.com makyaj ve güzellik alanında profesyonel video ve bunun yanında yazı ve incelemeleri sunmaya devam edecek. Yenilenme süreci devam ediyor, sürprizler olacak! Bunun yanında Güzelleşelim Android ve IOS uygulaması için çok güzel planlarım var.

Bu güzel röportaj için çok teşekkürler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here