Güzel ve estetik görüntü için saçlar oldukça önemlidir. Hal böyle olunca kadınlar sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak ister.  Bazı durumlarda saç dökülmesi kaçınılmaz bir hal alabilmektedir. Saç dökülmesi söz konusu olduğunda nedenleri araştırılmalı ve sonrasında çözüm için alternatif yollara başvurulmalıdır. Kadınlarda saç ekimi sanıldığının aksine komplike bir durum değildir. Kadınlarda saç ekimi ve dökülmesi hakkında bir çok bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Dilerseniz “saç dökülmesi nedir?” temelden başlayalım. Yazının sonunda da yüzünüzü gülümsetecek haberleri sakın kaçırmayın….

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi, saçların zayıflaması ve incelmesi gibi farklı nedenlerden oluşur ve bir hastalıktır. Her yetişkinin, gün içerisinde 50 ila 100 tel arasında saçını dökülür. Herhangi bir nedenle bu sayının üstünde bir dökülme söz konusu
olduğunda alarmlarınız çalmalıdır. Tehlike çanları sizin için çalıyor ise mutlaka bir uzmana başvurun. Saçlarınız ile ilgili bir sorun yaşayıp yaşamadığınızı dökülen saçlarınızın artışından tespit ederek kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Saç kayıplarının zamanlar artması, kadınlarda psikolojisinde önemli bir sorun yaratır. Bir kadının en büyük aksesuarı; saçlarıdır. Güzel, gür ve bakımlı saçlar her zaman, her ortamda dikkat çeker. Sizi olduğunuzdan şık, bakımlı ve gösterişli yapar. Bu doğrultuda yaşanan her sorun aynı zamanda çeşitli psikolojik sıkıntıları da beraberinde getirir.

Kadınlarda Saç Ekimi ve Dökülmesi

Kadınlarda Saç Dökülme Nedenleri

1- Stres

Kadınlarda saç dökülme nedenleri denilince akla ilk gelen strestir. İnsanın hayatında yaşadıkları sorunlar stresle doğru orantılıdır. Stres ise ruh ve beden anatomisiyle doğru orantılıdır. Her türlü ameliyat, zor bir hastalık, geçirilen sıkıntılı zor dönemler saç dökülmesine neden olabilir. Mümkün mertebe stresten uzak durmaya çalışın ve saçlarınızı kurtarın.

2-Protein eksikliği

Vücudun işlevini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için gereken proteine ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç da bir kadında her 1 kg vücut ağırlığı için 0.8 grama tekabül eder. Alınmadığı durumda vücut bu eksikliği gidermek için saçın büyümesini durduruyor olabilir. Bu durumda da maalesef saç sorunları kapınızı çoktan çalmış olacaktır.

3-Aşırı şekillendirme

Saçlarımızı güzelleştiriyoruz diye düşünürken bir yandan da sağlığını kaybettirdiğimizi unutmayalım. Yıllar boyunca yapılan kuvvetli şekillendirmeler saçın dökülmesine neden olur. Örnek olarak; sıkı örgüler, saç örgüleri, saçı düzleştirmek gibi.

4-Kemoterapi

Kanser tedavisinde kullanılan bazı ağır ilaçlar, saç dökülmesine neden olur.. Kemoterapi, hızla bölünen kanser hücrelerini yok ederken saç hücrelerini de yok eder. Kemoterapi durduktan sonra saçlar da tekrar büyür.

5-Beslenme Yetersizlikleri

Vücudumuzdaki vitaminler tıpkı proteinler gibi saçımızı besler. Saçlarımıza katkı sağlayan vitaminlerin başında D vitamini gelir. Kaynağını Güneşten alır. Güneşin enerjisinden uzun süre mahrum kalmak ise bu vitaminin sizde eksik olduğunu gösterir. Saç dökülmesi olarak kendini gösterir.

6-Menopoz

Menopoz döneminde hormonlardaki değişimler meydana gelir. Bazı kadınlar ise saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya kalabilir. Menopoz döneminde kullanılan ilaçlar da etkili olabilir. Yine de 40 yaşından itibaren saçların gençlik dönemlerindeki kadar gür olmalarını beklememek gerekir.

7-Aşırı Kilo Kaybı ve Çığırından Çıkan Diyetler

Kısa zamanda ve sağlıksızca verilen kilolar vücudun dengesini sarsacağı gibi saçlarınızın dengesini de bozacaktır. Ani kilo kayıplarında saçlarınızın sağlığını kaybederek döküldüğünü fark edeceksiniz.

Saçlarımıza gereken özeni gösteremedik. Tabiri caizce canına okuduk ve pişmanız ama daha fazla üzülmeyin. Çünkü saç dökülmesini azaltacak hatta durduracak,  bir çok yöntem vardır.

-Öncelikle bir uzmana başvurun.

Her ne kadar çevremizden işe yarar bilgiler öğrensek de var olan problemimizi bir uzmana danışarak doğru teşhis konması ve tedavi seçenekleri her zaman daha isabetli olacaktır.

-Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.

Sağlıksız beslenmek sizi erken yaşta yaşlılığa birçok sorunları da peşine takarak götürecektir. Özellikle var olan saç sorunlarınızdan kurtulmak istiyorsanız sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Gereken vitamin ve proteinleri kendinizden ihmal etmeyin. Bol bol meyve ve sebze yiyin. Su tüketin. Kuruyemiş ve diğer faydalı yiyecekler ile ek katkıda bulunun.

-Zarar Gördün Mü Kaç

Yaşamınız boyunca sizden pozitif enerjinizi çalan onun yerine bir de negatif enerji yükleyen her ne varsa mümkün mertebe uzaklaşın. Kendinize daha çok değer verin. Sevin. Saçlarınızı ve bedeninizi koruyun.

-Yağlarla Saçlarınızı Zenginleştirin

Yağlar neredeyse birçok derdin devası. Özellikle Aloe vera ve hindistan cevizi yağlarının bu konudaki başarısı çok yüksek. Saçlarınıza yapacağınız rutin yağ bakımları hızlı kan akışı sağlayacağı için saçlarınızı besleyecek. Kendinizi bu bakımdan mahrum bırakmayın.

-Pozitif Olun

Yaşamınızın her anının hakkını vermeye özen gösterin. Mutlu olmanız gerektiğini rutin haline getirin. Saçlarınızla ne kadar sorun yaşarsanız yaşayın onlarla barışık olun. İyileşmesi yönünde yaptığınız yöntemlerin fayda sağlayacağına inanın ve o günü bekleyin.

Kadınlarda Saç Ekimi

Eğer sağlığınızda bir sorun yok ve saçlarınızı kaybetmeye başladıysanız üzülmeyin! Saç ekimi artık kadınlar için harika bir alternatif.

 Kadınlarda saç ekimi fayda sağlamıyor, etki göstermiyor, yapılamaz gibi spekülasyonlara açıklık getirmekte fayda var. Saç ekimi cinsiyet ayırt etmez. Saç ekimi için gereken şartlar uygunsa bir kadın çok rahat saç ekimi yaptırabilir. Çünkü saç ekimlerini etkileyen cinsiyet değil kadınlardaki saç dökülme çeşitleri ve nedenleridir.

Saç ektirmek isteyen kadınlarda şu nedenlere bakılır;

Kadınlarda görülen erkek tipi dökülme

Bölgesel dökülme

Ön saç çizgisinin açılması

Bu tarz bir saç dökülme sorununuz var ise rahatlıkla saç ekimi yaptırabilirsiniz.Bu durumların dışında başka nedenlerden kaynaklanan saç dökülmelerinde saç ekimi başarılı bir şekilde sonuçlanıp sonuçlanmayacağı doktorun hastayı analizi ile belli olacaktır.

“Kadınlarda saç ekiminin en önemli aşaması, saç analizi ve saç ekiminin planlanmasıdır”
Sonuç olarak; dökülme çeşidine bağlı olarak kadınlarda saç ekimi yapılabilmekte ve başarılı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Kadınlarda Hangi Tür Saç Ekimi Uygulanır?

Saç ekimi yaptıracak olan kişi saç ekimi uzmanına  ne istediğini açıkça belirtmelidir. Saç ekimi uzmanı bu konuda hastayı yönlendirir ve doğru tekniği kullanır. Erkeklerde kullanılan tüm saç ekim yöntemleri kadınlarda da kullanılabilmektedir. Önemli olan doktor-hastanın birlikte ne istenildiğine karar vermesidir.

Saç ekim yöntemleri birden fazladır. Saç ekimi yaptıracak kişi önceden teknikler konusuda araştırmasını yapmış olsa da saç ekim uzmanına danışmasında büyük fayda vardır. Her tekniğin belli bir amacı ve faydası olduğu için en sağlıklı sonuç için bir uzmana başvurmanızı tavsiye ederiz.

4 YORUMLAR

  1. Benimde saclarim dokuluyordu. hemde nasıl avuc avuc. sonra dedimki gidip bir doktora baktiriyim. ama kan degerlerim normal cikti. sonra hindistan cevizi yagini surdum simdi gayet iyi. ama o donemdeli gibi ekip yaptırmayi dusunuyordum. neyseki cozdum. eger oyle gitse bende ekim yaptircaktım. arkadaslar sagliginize dikkat edin guzelliginizede

  2. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Daha önce böyle bir sorun ile karşılaştım. Kadınlarda saç ekimi denilince kuşku ile yaklaşanlar olsa da bence bu şartlarda bu kadar uzman varken herkes bu şansı kullanmalı…

  3. kadinlarin sac ekimi yaptirmasi caiz midir…. inancimdan olmam diil mi. szin yormunuzu bklyrum. hocaya danisp yaptirmak isterim. bazi sikintilardan oturu saclarim cok dokuldu. belki yerine gelirler. bu habere sevindim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here