Türkiye’nin saygın estetik doktorlarından Güncel Öztürk. İşini severek yapıyor. Çok fazla çalışıyor. Ona yorgunluğunu sorduğumuz da; bize “Yorgun olmak bana göre psikolojik bir kavram.” diyor.

Önce röportaj teklifimizi, sonra bizi ofisinde çok sıcak karşılıyor. Ofisinde ki atmosfer de onun kadar samimi. Harika tabloları ve heykel çalışmalarını görünce, onlar hakkında da sorular sormadan edemiyoruz.

Hadi gelin hep birlikte bu keyifli röportajı okuyalım.

Röportaj: Hilal İpekçi

Kadınları Sanatıyla Güzelleştiren Adam Güncel Öztürk (1)

Merhaba Güncel Bey, öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz? Kimdir Güncel Öztürk?

1979 yılında sanatçı bir babanın oğlu olarak istanbul’da dünyaya geldi. Babasının heykeltraş olması sanat ortamında olmasını sağladı. Bunun etkisiyle Güncel Öztürk, çok sayıda heykel ve resim çalışmaları yaptı.

Plastik cerrah olmaya nasıl karar verdiniz?

Çoçukluğumdan beri resim ve heykel çalışmalarımı yapardım ve güzel sanatlara gitmeyi istiyordum, Yalnız üniversite deneme sınavlarında sayısal puanlarım yüksek geldiğinden çevremin etkisi, elinde bir altın bilezik olsun ve sıra arkadaşım çok tıp fakültesi istediğinden sadece 3 tercih yaptım hepsi tıptı, ve tıp fakültesine girmem bu şekilde oldu…

Kadınları Sanatıyla Güzelleştiren Adam Güncel Öztürk (3)Eğitim hayatınızı dinleyelim birde? Hangi okullarda eğitim aldınız?
2003 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ nden mezun olup Tıp Doktoru ünvanını aldım. Aynı tarihte Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) tercihini plastik sanatlara yakın olan plastik cerrahi bölümünden yana yaptım. Sınavda dereceye girip, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünü kazandım. Uzmanlık eğitimi döneminde, 6 yıla çıkan eğitim sürecinin bir bölümünü 2006 yılında Yale University, New Haven Hospital Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı, Connecticut-ABD’ de John A. Persing, MD, FACS baş denetimi altında burun ve yüz estetiği üzerine eğitim aldım. 2007 yılında University of Miami, Jackson Memorial Hospital Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı,Florida- ABD’ de burun ve meme estetiği eğitimi aldım. 6 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldum. Avrupa Plastik Cerrahi Denkliğini Belçika ve Fransa’da alan Güncel Öztürk Aslerlik görevini Malatya Askeri Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerahisi’ nde ve zorunlu hizmet görevini de Sivas Numune Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nde yaptım. Acıbadem Fulya Hastanesi, Acıbadem Maslak Hastanesi, Acıbadem Levent Tıp Merkezi ve Acıbadem Etiler Tıp Merkezi’ nde Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı olarak görev yaptım. Şuan Fulya Terrace Residence‘ de Özel muayahanemde hizmet vermekteyim.

Yurt dışında  bu sektörün daha verimli olduğu çok açık. Mesleğinizi neden Türkiye’de icra ediyorsunuz?
Cevabı basit ülkemi seviyorum. (gülüyor)

Alanınızın en verimli hastanelerinde çalıştınız, daha sonra Fulya’da harika bir ofisiniz var, nasıl karar verdiniz kendi ofisinizi açmaya?
Çalıştığım yerlerden çok memnundum yalnız heyecanım azalıyordu, yeni bir şeyler yapmalıydım ve muayenehane açtım. Bakarsınız 1-2 yıl sonra farklı oluşumların içinde beni görebilirsiniz (gülüyor)

Burun estetiği ve göğüs estetiği ile ilgili bir numara olduğunuzu duymuştum, siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Hastalarım ve arkadaşlarım öyle söyler, (gülüyor) bu konuda çok fazla yorum yapmak istemiyorum çünkü her cerrah kendi konusunda iddialıdır..

Rahat bir meslek gibi gözükse de öyle olmadığını tahmin ediyoruz? Nasıl bir çalışma yaşamınız var?

Sabah 07.00 de uyanırım, soğuk duş ve ve sıcak mis kokulu kahve sonrası 07.50’de hastanede bulunurum, hastamı odasında görür ameliyathanede uyuyana kadar yanında olurum. 08.00 de hastamı güzelleştirmeye başlar, mutluluğun resmini çizerim. Öğle arası 2. hastamı opersyona alırım. 17.00 de muayahaneme geçer hastalarımla ön görüşme yaparım saat 20.00 de ofisten çıkar arkadaşlarımla buluşur veya yağlı boya, heykel çalışması yaparım.

Bir çok kişi çekingenlik ve korku yüzünden estetik operasyonlara sıcak bakmıyor, peki siz hastalarınızda böyle durumlarla karşılaşıyor musunuz ?
Çok karşılaşıyorum, insanlar doğal görsel bir sonuç alamayacakları için korkuyorlar. Aslında ne kadar çok iyi estetik sonuç çıkarsa bu güven ortamı oluşabilecek ve çekingenlik ortadan kalkacaktır.

 Peki, estetik operasyondan korkan, çekinen hastalara ne gibi tavsiyeler verirsiniz?
Öncelikle doktoruna güvenmeleri gerekir, güvenmediği bir doktora kendilerini emanet etmesinler. Ayrıca kendi vücut yapısına benzer estetik cerrahi sonuçları gösterdiğimde korkuları ve çekingenlikleri ortadan kalkabiliyor.

Birazda heykel sanatından bahsedelim, nereden geliyor bu yetenek?
Sanırım genetik, babam heykeltraş olduğundan baba mesleği kuşaktan kuşağa diğer meslekler gibi geçebiliyor.


Kadınları Sanatıyla Güzelleştiren Adam Güncel Öztürk (4)Nasıl bir his heykel yapmak, neler hissediyorsunuz bir heykele şekil verirken?

Heykel yaparken kendimi sonsuzluk ve boşluk içinde hissediyorum. Resimlerimdeki soyut figürler heykellerime yansıyor, heykellerimdeki soyut figürlerde resimlerime.

 Tablolarınızda dikkatimizi çekiyor, onlardan da bahsedelim, nasıl başladınız resim yapmaya?
Çoçukluğumdan beri resim ve heykel yapıyorum. Genelde yüz soyutlamaları ile burun ve vücut etüdleri elde ediyorum. Kimi zamanda vücut ve yüz soyutlamaları karşılıklı olarak yapıyorum.

 Özel hayatında nasıl birisiniz?
Hareketli, enerjik boş durmak bana göre değil :).

Sosyal medyada ki paylaşımlarınıza baktığımız da çok fazla hastanız olduğunu anlıyoruz, yorulmuyor musunuz?
Yorgun olmak bana göre psikolojik bir kavram.

Son olarak boş vaktiniz olduğunu düşünmesek de sorumuz soralım; boş vakitlerinizde neler yapıyorsunuz?
Sevdiklerimle beraber olmaya, spor yapmaya ve sinemaya gitmeye çalışırım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here