Sabah evden çıkıp, akşam eve geldiğiniz süre içinde biriken işlerle başa çıkmak çok zor oluyor biliyoruz. Çünkü bir kadının işi ofiste başlayıp, ofiste bitmiyor ne yazık ki. Uzun yorgunluklar sonrası eve döner dönmez karşısında bulacağı yığınla bulaşığa, yemek bekleyen boş tencereye, dağınık odalara alışıktı o bir nevi ama yine de zor gelir bunlar doğal olarak bir insana. İşlerin genelinin özellikle kadında toplanması çok büyük bir sıkıntıyken hele bir de çocuk sahibi olunca işler iki katı daha zorlaşabiliyor. Başa çıkmakta zorluk çektiğiniz, evde önemsizmiş gibi görünen ancak çalışan kadının görevleri arasında bulunan ev işleri ciddi anlamda zaman aldığı gibi, yük olarak tanımlanması bakımından oldukça sıkıntılar da doğurur. Başta stres yükünü arttırma olmak üzere vücut sağlığı üzerinde de ciddi olumsuzluklar doğurabilir. Akıl sağlığından bahsetmiyoruz bile.:)  Peki ne yapmalı da bu duruma bir çare bulmalı diyorsanız, sorun ortada çözüm size kalmış. Ama bizim de sizin için bir kaç etkili fikirlerimiz var.

1.Çare Organize Olmakta;

images

Organize olmanın ilk şartı hemen işe koyulmaktır. İşe koyulduğunuzda artık işinize yaramayan eşyalarınızı, dağınıklığın nereden kaynaklandığını, sorumlulukların dağılımını ve iş planınızı kafanızda canlandırmış olacaksınız.

Unutmayın, organize olmanın anahtar kelimeleri, disiplin ve zaman yönetimi olarak karşımıza çıkıyor. Siz işlerinizi belli bir plana sığdırdığınız gibi gerisinin çorap söküğü misali geldiğini göreceksiniz.

 2.Bunu Bir Aile İşi Olarak Görmekte Fayda Var;

turk-erkegi-1

Burada bahsettiğimiz sorumlulukların evle ilgili olan kısmını sadece kendi işiniz olarak görmeniz büyük bir hata olur ve bu durum bir süre sonra sizi çok yorar. Bu bir ekip işidir ve birlikte yaşadığınız evi, birlikte toparlamanız kadar doğal bir şey düşünülemez.

Psikologların, çocuklara her gün yeni görevler verilmesiyle ilgili uyarılarını mutlaka duymuşsunuzdur. Örneğin haftada bir gün alışveriş görevi, bir başka gün temizlik görevi verilmesi, hem çocukların sorumluluk duygularının gelişmesine hem de sizin iş yükünüzü hafifletmesi açısından oldukça faydalıdır.

3.Tatil Günlerinizi Verimli Değerlendirin;

fft99_mf3035862

Hafta sonlarını ya da izin günlerinizi olabildiğince, hafta içi çalışma günlerinizi rahatlatacak şekilde planlayın Örneğin bir kaç tencere yemek hazırlayarak işe başlayın. Özellikle ısıtılabilir yemek stoğu yapın eve geldiğinizde yemeğiniz hazırda bulunsun. Bunun dışında mutlaka hafta sonları sabah erkenden kalkıp işlerinizi halledin ki, öğleden sonra kendinize ayıracak vaktiniz kalsın.

4.Fazlalıklardan Arının;

Housework

Ortalığı çöplüğe çeviren ve sizi yoran gereksiz eşyaların dağınıklığından kurtulmak için onları atmaktan korkmayın. Anı bile olsa, her şeyin bir saklanma süresi var. Lisede giydiğiniz ve artık üzerinize olmayan en sevdiğiniz pantolonu artık atın, gereksiz ve sizi yoran hatıralardan kurtulun. İş yükünüzü hafifletin. Bir gün işe yarar belki diye sakladığınız eşyalarınız da bu atılacaklar grubuna dahil.:)

5.Artan İşlerinizi Akşama Planlayın;

ev-temizlik-580x300

Uyumadan önceki yarım saatinizi kalan işlerinizi bitirmeye ayırabilirsiniz.  Mesela cuma akşamı uyumadan önce camları silebilirsiniz. Cumartesinin iş yükünü azaltmak bakımından yapılması gereken işleri fırsat bulduğunuz ilk andan halledin. Tabi burada en önemli noktalardan biri, sizin tek başınıza her işe yetişemeyecek olmanızdır. Bu bir ekip işidir diye önceden belirtmiştik ama tekrar vurguluyoruz. Eğer çocuklarınız varsa, onlara odalarını toparlamayı, eşinize de yardım konusunda özverili olmayı öğretin. Çünkü siz yapabildiğiniz sürece kimse bir şey için kılını bile kıpırdatmayacaktır ve sizden hep daha fazlasını bekleyeceklerdir. Bu nedenle eşiniz ortalığı toplarken, siz bulaşıkları yıkayın, çocuğunuz da odasını toparlasın. Göreceksiniz ki size pek de fazla bir iş kalmamış olacak.:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here