KAFEİN VE ŞEKER BİLEŞİMİ ENERJİ İÇECEKLERİ

Enerji içecekleri başta kafein ve şeker içeriğiyle sağlığınız için risk oluşturabilir. Diğer bir yandan enerji içeceklerinin kafein içeriği aslında yaygın kahve zincirlerinden aldığınız kahvelerden fazla değildir.

Fazla kafein alımı kalpte daha güçlü kalp kasılmalarına neden olarak kalp rahatsızlıklarına karşı potansiyeli olan kişilerde problem yaşatabilir. Yapılan bir çalışmada 2009-2011 yılları arasında enerji içeceği kullanımına bağlı olarak çoğu kardiyovasküler problemler olmak üzere 257 istenmeyen durumla karşılaşılmış ve 8 kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır.

FDA tarafından kutu kolalardaki kafein miktarı 71 mg ‘a kadar sabitlenirken enerji içecekleri de bu kapsamın içine alınmıştır. Örneğin 1 kutu Red Bull 80mg kafein içerir.

Fazla miktarda, enerji içeceği tüketimi ciddi baş ağrılarına neden olabilir. Özellikle kafein yoksunluğuna bağlı gün içi değişen tüketimler migren gibi daha sık yaşanan baş ağrılarına neden olabilir.

Graziella

Enerji içecekleri içeriğinde ki yüksek şeker nedeniyle kiloya bağlı şeker hastalığına yol açabilir. Şekersiz yani tatlandırıcılı olan enerji içeceklerinin yüksek alımına bağlı olarak ise tatlandırıcıların riskleri de devreye girer. Kalorisiz tatlandırıcıların üriner sistem tümörlerine, kanser, parkinson, MS, depresyon, kas spazmları, migren ya da baş dönmesine neden olabilir.

İçeriğindeki bazı maddeler başta depresyon ilaçları olmak üzere ilaçlarla etkileşime girebilir.

Enerji içecekleri kişilerin uyanık kalmasında oldukça başarılıyken yüksek alımları fazla uykusuz kalmaya, konsantrasyon eksikliğine ve yaratabileceği bağımlılığa bağlı olarak vücuttan yüksek oranda B grubu vitamin kaybına neden olabilir. Buda sinir sistemi ve karaciğerde sorunlara yol açabilir.

The Journal of American College Health’ de yayınlanan bir çalışmada ergenlik çağındaki bireylerde kullanımının yasal sorunlara ve yaralanmalara zemin hazırlayabildiğine dikkat çekilmiştir.

Amerikan Poison Control Merkezince yapılan bir çalışmada da yüksek kafein alımının bulantı ve kusma, yüksek tansiyon, titreme, baş dönmesi ve uyuşma gibi semptomlara neden olduğuna dikkat çekilmiştir.

Tabi KAFEİN ılımlı tüketildiğinde günümüzü de kolaylaştırabilir. Olumlu etkilerine bakacak olursak;

  • Dikkati arttırır
  • Yorgunluğu azaltır
  • Konsantrasyonu arttırır
  • Metabolizmanızı hızlandırır
  • Kalp krizi riskini düşürür
  • Fiziksel performansı artırır
  • Karaciğer yağlanmasının önlenmesine yardımcı olur.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here