Kahvaltı güne başlamanın en iyi adımlardan biridir. Fakat sağlıklı kahvaltı bunu sağlamak için ilk koşuldur. Güne başlamak için kahvaltıda yiyeceğiniz sağlıklı yiyecekler sizi zinde tutarken bir yandan da vücudunuzun alması gereken besin ögelerini yerine ulaştırmaktadır. Bu sebeple sizin için kahvaltıda yenmesi gereken yiyecekler hangileri onları derledik. Bu yiyeceklere ek olarak sağlıklı yiyecekler de tüketebilirsiniz. Fakat bu yiyeceklerden bir kaçını kahvaltıda bir arada tüketmeniz yaranıza olacaktır. Kahvaltıda ne yenir sorusunun cevabını gelin maddeler halinde verelim.

Kahvaltıda Ne Yenir? Kahvaltıda Tercih Edilmesi Gereken En İyi 10 Besin

Kahvaltıda ne yenir sorusu için daha çok tercih edilecek gıdaları sizler için derledik. Zararlı olduğunu düşündüğünüz, yağ oranı yüksek ve karbonhidrat zengini gıdalardan uzak durarak önerdiğimiz gıdalara ek olarak sevdiğiniz sağlıklı yiyecekleri de tüketebilirsiniz.

1. Yumurta

Yumurtalar inkar edilemez şekilde sağlıklı ve lezzetlidir. Çalışmalar, kahvaltıda yumurta yemenin doygunluk hissini arttırdığını, bir sonraki öğünde kalori alımını azalttığını ve kan şekeri ve insülin düzeylerinin sabit kalmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.  Yumurtanın faydaları arasında: göz bozukluklarını önleme, karaciğer sağlığına iyi gelmesi ve insülin duyarlılığını artırarak kalp hastalığı riskini azalması gibi çok önemli faydaları bulunmaktadır. Üç büyük yumurta yaklaşık 20 gram protein içerir. Yumurtayı haşlanmış veya sahanda olarak tüketebilirsiniz.

2. Yunan Yoğurdu


Yunan yoğurdu kremsi, lezzetli ve besleyicidir.  Peynir altı suyu ve diğer sıvıların kıvrımlardan süzülmesiyle yapılır, bu da protein içinde daha yoğunlaşmış bir kremsi yoğurt üretir. Proteinin, açlık hislerini azalttığı, yağ veya karbonhidrattan daha yüksek bir termik etkisi olduğu gösterilmiştir. “Termik etki” terimi, yemekten sonra oluşan metabolik hızdaki artışı ifade eder. Yunan yoğurdunun faydaları arasında: kilo kontrolüne yardımcı olması, meme kanseri riskini azalması ve probiyotik gıdalar arasında bulunması yer almaktadır.

3. Kahve


Kahve, güne başlamak için harika bir içecek. Ruh hali, uyanıklık ve zihinsel performansı iyileştirdiği gösterilen kafein oranı yüksektir. Küçük miktarlarda kafein bile bu etkilere ulaşabilir. Günlük 38-400 mg kafein tüketmek yeterli olacaktır. Bu da hemen hemen yarım bardak ile 4 bardak arasında bir dengedir. Kafeinin faydaları arasında: metabolizmayı hızlandırmak ve bu yolla yağ yakımını artırmak yer almaktadır. Kahve aynı zamanda antioksidan bakımından zengindir ve bu da inflamasyonu azaltır yani kan damarlarını kaplayan hücreleri korur ve diyabet ve karaciğer hastalık riskini azaltır.

4. Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, tahıl sevenler için en iyi kahvaltı seçimidir. Beta-glukan adı verilen eşsiz bir lif içeren yulaftan yapılmıştır. Bu lif, azaltılmış kolesterol de dahil olmak üzere birçok faydaya sahiptir.

Yulaf ayrıca, yağ asitlerini kireçlenmeye karşı koruyan antioksidanlar açısından da zengindir. Bu antioksidanlar ayrıca kalp sağlığını korumaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Yulaf ezmesi tokluk hissini artırır ve sizi güne zinde hazırlar. Protein bakımından da zengin olan bu yiyeceği kahvaltıda, süt, yoğurt ile hazırlayabilirsiniz.

5. Chia Tohumu


Chia tohumları son derece besleyici ve iyi bir lif kaynağıdır. Tokluk hissi oluşturan Chia tohumunun faydaları arasında: kan şekeri ve kan basıncından iyileşme göstermesi, kalp hastalıklarına iyi gelmesi ve yüksek oranda protein içermesi yer almaktadır. Protein içeren besinler arasında en önemli besinlerden bir tanesidir.

6. Meyveler


Meyveleri lezzetli ve antioksidanlarla doludur. kahvaltı için tüketilebilecek faydalı meyveler arasında: yaban mersini, ahududu, çilek ve böğürtlen bulunur.

Şekerde, meyvelerden daha düşüktürler, fakat lifte daha yüksektirler. Aslında, ahududu ve böğürtlenlerin her biri bardak başına 8 gram lif sağlar. Dahası, bir fincan çilek, türüne bağlı olarak sadece 50-85 kalori içerir. Karpuzu ayrıca kalbi koruyan ve daha genç kalmanıza yardımcı olabilecek antosiyaninler adı verilen antioksidanlar içerir.

7. Yeşil Çay


Kahvaltıda ne yenir? Sorusuna cevap verirken içecekleri de listelemezsek olmazdı. Yeşil çay, dünyadaki en sağlıklı içeceklerden biridir. Metabolizma hızının artmasıyla birlikte uyanıklığı ve ruh halini artıran kafein içereren yeşil çayın faydaları oldukça önemlidir. Yeşil çay, özellikle diyabetli hastalarda kullanıldığında kan şekeri ve insülin düzeylerinde azalma olmasını sağlamaktadır. Ayrıca beyin, sinir sistemi ve kalbi hasara karşı koruyan EGCG olaak bilinen antioksidan içerir. 1 Bardak yeşil çay, 1 fincan kahvenin yarısı kadar kafein içerir böylece metabolizma hızlanır ve sağlıklı kafein tüketimi sağlamış olursunuz.

8. Meyve


Meyve besleyici bir kahvaltının lezzetli bir parçası olabilir. Her türlü meyve, vitamin, potasyum, lif içerir ve kalorilerde nispeten düşüktür. Bir fincan doğranmış meyve, türüne bağlı olarak yaklaşık 80 ila 110 kalori sağlar. Narenciye meyveleri de C vitamini açısından çok yüksektir. Aslında, büyük bir portakal, C vitamininin günlük alımının% 100’ünden fazlasını sağlar. Meyve, yüksek lif ve su içeriği nedeniyle de çok doludur (73). Saatlerce sürecek iyi dengelenmiş bir kahvaltı için yumurta, peynir, süzme peynir veya Yunan yoğurdu ile meyve eşleştirin.

9. Keten tohumu

  • Keten tohumu inanılmaz derecede sağlıklıdır.
  • Viskoz lif bakımından zengindirler, bu da yedikten sonra birkaç saat boyunca kendinizi tam olarak tok hissetmenize yardımcı olur.
  • Keten tohumu, insülin duyarlılığını artırabilir ve kan şekeri seviyelerini azaltabilir, ayrıca meme kanserine karşı koruyucu etkisi olabilmektedir.
  • İki yemek kaşığı kıyılmış keten tohumu 3 gram protein ve 4 gram lif içerir.
  • Kahvaltınızın lif ve antioksidan içeriğini arttırmak için Yunan yoğurdu, süzme peynir veya smoothie’ye keten tohumu eklemeye çalışın.

10. Süzme Peyniri


Süzme peynir tüm dünyada tüketilen faydaları fazla olan bir kahvaltı besinidir. Metabolizmayı artıran, dolgunluk hissi veren ve “açlık hormonu” grelini azaltan protein oranı yüksektir. Tam yağlı süzme peynir, aynı zamanda kilo kaybını artırabilen konjuge linoleik asit (CLA) içerir. 1 fincan süzme peynir, 25 gram protein sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here