“Yemek yemeyi bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.” demiş ünlü şair Cemal Süreya. Serpme kahvaltı kültürünün gittikçe gelişmesinden, akşam yemeğinden çok kahvaltı planları yapılmasından dediğinde haklı olduğunu anlayabiliriz. Zaten herkes bilir ki, kahvaltısız gün yarım gündür.

Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olduğuna biz kesinlikle kefiliz ancak yine de sizler için bunu ispatlayacak tespitler yazdık. Keyifli okumalar!

9.Kahvaltı samimiyettir.

Şimdi aklınızdan kimlerle birlikte kahvaltıya gitmek istediğinizi bir geçirin. İyi vakit geçirdiğiniz, samimi olduğunuz kişilerdir genelde. Çünkü kahvaltı samimiyettir. Samimi kişilerle yapılacak bir öğündür ancak, ciddi konuların konuşulacağı, keyfinizin kaçacağı, ya da rol yapmak zorunda kalacağınız bir öğün değildir.

kahvaltinin mutlulukla ilgisi oldugunu kanitlayan 9 tespit 23

8.Kahvaltı dilediğinizce çay içme özgürlüğüdür.

Başka hiçbir öğün size bu özgürlüğü vermez. Lokantalarda akşam yemeğinden sonra belki bir bardak ikram edilir ama pek çok kahvaltıcıda çay muhtemelen sınırsızdır ve kimse size 10. bardağınızı da isteseniz garip bakmaz.

kahvaltinin mutlulukla ilgisi oldugunu kanitlayan 9 tespit 15

7.Kahvaltı günün başlangıcıdır, size enerji verir.

Gün boyunca enerjik olmak için sıkı bir kahvaltı şarttır. Çünkü kahvaltı günün başıdır ve gün, nasıl başlarsanız öyle gider.

kahvaltinin mutlulukla ilgisi oldugunu kanitlayan 9 tespit 21

6.Diyet yapan kişiler için en özgür öğün kahvaltıdır.

Her şeyin kalori hesabını yapanlar bile kahvaltıda diğer öğünlere göre daha serbesttir. Çünkü kahvaltıda ne yenirse yensin zaten gün boyunca eritilecektir.

kahvaltinin mutlulukla ilgisi oldugunu kanitlayan 9 tespit 19

5.Kahvaltı daha neşelidir.

Sevdiklerinizle olan her öğün neşelidir aslında ancak hem sevdiklerinizle muhabbet edip, bir yandan da hafif cıvık bir yumurtaya ekmek banmanın mutluluğunu hiçbir öğün veremez.

kahvaltinin mutlulukla ilgisi oldugunu kanitlayan 9 tespit 18

4.Kahvaltı günün her saati gidebilen yegane öğündür.

Eve yorgun geldiyseniz kahvaltı vaktidir! Hatta öğlen canınız yemek yapmak ya da yemek istemiyorsa da kahvaltı vaktidir. Çünkü kahvaltı saatlere bağlı kalmadan karnınızı doyurmayı amaçlayan bir öğündür. Mesela birçok insan kahvaltıda patlıcan musakka yiyemez, ama birçok insan akşam yemeğinde menemen yemekte bir mahsur görmez.

kahvaltinin mutlulukla ilgisi oldugunu kanitlayan 9 tespit 16

3.Ev yapımı ürünlerin en çok sergilendiği yer kahvaltıdır.

Reçeller, salçalar, marmelatlar ve dahası… Evet, yemekler de ev yapımı ama böyle uzun soluklu değil ki hiçbiri. Hiçbiri meyvelerin oluş zamanında usulca kaynatılıp kavanozlara doldurulmaz. Hiçbiri böylesine uğraştırmaz ve göz doldurmaz.

kahvaltinin mutlulukla ilgisi oldugunu kanitlayan 9 tespit 22

2.Kahvaltı sofrası rahattır.

Akşam yemeğinden sonra el etek çekilir, öğle yemeğinden sonra kalan işlere koşuşturulur ancak kahvaltı öyle mi. Kahvaltı daimi yayılma yeri. Kahvaltıda dinlenin dinlenin tekrar yiyin, isterseniz 10 saat masada kalın.

kahvaltinin mutlulukla ilgisi oldugunu kanitlayan 9 tespit 14

1.Kahvaltıdan sonra Türk kahvesi iyi gider.

Türk kahvesi, kahvaltıdan sonraya yakışan bir içecektir. Evet, günün her saatine uygundur ancak en iyi kahvaltıdan sonra gider. En basitinden ‘kahvaltı’ kelimesini inceleyelim. Kahvaltı, kahve altından gelmektedir. Yani kahveden önce yenilecek öğün anlamındadır. Çünkü kahve aç karnına içilmez.

kahvaltinin mutlulukla ilgisi oldugunu kanitlayan 9 tespit 20

İşte bu nedenlerden dolayı, kahvaltı mutluluktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here