Kahve genel olarak sevilen bir içecek. Türk kahvesi de, ecnebilerden öğrendiğimiz çözünebilir kahve de, filtre kahve de. Hatta her gün daha fazla yayılan Starbucks gibi yerlerden alıştığımız espresso bazlı kahveler de.

Sınav zamanı öğrencilerin en büyük yardımcısı, dedikodunun en güzel ortağı, Tumblr kızlarının yağmur yağdığında biricik yoldaşıdır kahve. Peki kahvenin bilinmeyen yönlerini incelemeye ne dersiniz?

kahve hakkinda bilmedikleriniz 04

İlk önce zararlarından başlamak istiyorum, böylece sonradan okuyacağınız yararları size bir teselli gibi gelecek. Hadi yine iyisiniz! 😀

Zararlar

*Kalbinize yazık anacım. Fazla kahve tüketimi kalbi etkiliyor. Tecrübeyle sabittir. Günde ikişer üçer yuvarladığım kahveler kalbime depar attırıyordu. Sadece çarpıntıyla da kalsa iyi. Kalp rahatsızlıklarına hatta Allah korusun kalp krizine bile sebep olabiliyor abartıldığında.

kahve hakkinda bilmedikleriniz 07

*Reflüsü, ülseri ya da gastiriti olanlar bilir o mide yanması berbat bir şeydir. Peki ya kahvenin yanmaları tetiklediğini biliyor muydunuz? Kahve midenin asit salgılamasını uyarıyor bu nedenle yanma artabiliyor ve bu hastalıklar daha kötüye gidebiliyor. O hastalığa sebep olur demiyorum ama hastalıkların varlığını kötüleştiriyor.

kahve hakkinda bilmedikleriniz 06

*Kahve migreni de tetikliyor. Özellikle migrenli kişilerin abartmaması gereken bir içecek. Migren hastalığını, “Migrenim tuttu.” diyerek 3 gün karanlık odadan çıkamayan yengemden biliyorum, bu nedenle Allah kimseye vermesin diyorum.

kahve hakkinda bilmedikleriniz 08

*Vücudun bazı vitamin ve mineralleri emmesini engelliyor. Aynı zamanda kalsiyumun idrarla beraber vücuttan atılmasına neden oluyor. Kalsiyum demek kemik demek. Yani demek istediğim kahvenin fazla tüketilmesi kemik erimesi riskini de artırıyor.

*Kadınlarda da erkeklerde de doğurganlığı azalttığı kahveyle ilgili yapılan araştırmaların sonuçlarında mevcut.

*Aynı zamanda fazla tüketildiğinde gerginliği tetiklediği de belirlenmiş. Yani durduk yere birilerine patlamayın diye diyorum.

kahve hakkinda bilmedikleriniz 05

*Kendinize acımıyorsanız karnınızdaki bebişe acıyın sevgili hamile kadınlar! Fazla kafein anne karnındaki bebeği de etkiliyor malesef.

kahve hakkinda bilmedikleriniz 02

*Ayrıca üzgünüm ki sevgili kızlar, göğüs küçülmesinde bile rolü varmış bu meretin.

Yararları

*İçerdiği antioksidanlar sayesinde kanser hücrelerinin çoğalmasını engelliyor.

*Migrene hiç yaramayan bir şey bu kahve. Ama ilginç bir şekilde baş ağrılarına iyi geliyor. Zaten ağrı kesicilerde bulunan bazı maddeleri de içeriyor kahve.

*Öğrenciler için sanıyorum en önemli madde bu… Kahve konsantrasyonu artırıyor.

kahve hakkinda bilmedikleriniz 03

*Karaciğerimize iyi geldiği de şaşırtıcı bilgiler arasında.

*Evet mide asitlerini kötü yönde etkiliyor ama gelin görün ki safra taşlarının oluşumunu engelliyor.

Ek olarak şunları belirtmekte yarar var… Selülit oluşturuyor diyen bilim adamı da var, selülite iyi geliyor diyen de. Uzlaşamamışlar.

kahve hakkinda bilmedikleriniz 09

Yine tecrübeyle sabit olan bir şeyi söylemek isterim ki uykuyu açmak için devamlı tükettiğiniz kahve bir süre sonra adeta yatmadan önce içilen süte dönüşüyor. Ona göre.

Peki, bu kadar yarar zarar okuduk, biz şimdi ne yapalım, diyorsanız… Günde sadece 1 fincanla sınırlayın kendinizi. Eğer her gün kahve içen tiplerdenseniz günün en çok hangi anında kahve ihtiyaç duyuyorsanız o zaman için.

Kalbinize iyi bakın, öptüm!

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here