Kahve aslında çok sağlıklı bir içecek. Sağlığı artırabilecek antioksidanlar ve faydalı besinlerle yüklüdür. Çalışmalar, kahve içenlerin çok sayıda ciddi hastalık riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Kahvenin faydaları bu sebeple oldukça fazladır. Gelin diğer sağlık faydalarına bakalım.

Kahvenin Faydaları

1. Kahve Enerji Düzeylerini İyileştirebilir ve Sizi Daha Akıllı Hale Getirir

kahvenin faydaları

Kahve, insanların daha az yorgun hissetmelerine ve enerji seviyelerini artırmasına yardımcı olabilir. Bunun nedeni, aslında dünyada en çok tüketilen psikoaktif madde olan kafein isimli bir uyarıcı içermesidir. Kahve içtikten sonra, kafein kan dolaşımına emilir. Oradan beyine gider. Beyinde, kafein Adenosin adı verilen bir inhibitör nörotransmitteri bloke eder. Bu olduğunda, norepinefrin ve dopamin gibi diğer nörotransmitterlerin miktarı artar ve nöronların daha iyi ateşlenmesine neden olur .

İnsanlarda yapılan birçok kontrollü çalışma, kahvenin beyin işlevinin çeşitli yönlerini geliştirdiğini göstermektedir. Buna hafıza, ruh hali, uyanıklık, enerji seviyeleri, tepki süreleri ve genel bilişsel işlevler dahildir.

2. Kahve Yağ Yakmak İçin Yardımcıdır

kahvenin faydaları

Hemen hemen her ticari yağ yakma takviyesinde kafeinin bulunduğunu biliyor muydunuz? Bunun için iyi bir sebep var. Kafein, yağ yakmasına yardımcı olduğu kanıtlanmış çok az doğal maddeden biridir. Birkaç çalışma, kafeinin metabolik hızı% 3-11 oranında artırabildiğini göstermektedir.

Diğer çalışmalar kafeinin özellikle yağ yakma oranını, obez bireylerde % 10, yağsız kişilerde ise % 29 oranında arttırdığını göstermektedir.

Ancak, uzun süreli kahve içenlerde bu etkilerin azalması olasıdır.

3. Kafein Fiziksel Performansı Hızla Geliştirebilir

kahvenin faydaları
Kafein sinir sistemini uyarır, bu da vücut yağlarını parçalamak için yağ hücrelerine sinyal göndermesine neden olur. Fakat kafein de kandaki Epinefrin (Adrenalin) seviyelerini arttırır. Vücudumuzun yoğun fiziksel zorlamaya hazır hale getirilmesi için tasarlanan “dövüş ya da uçuş” hormonu budur.

Kafein yağ hücrelerini vücut yağlarını parçalayarak, serbest yağ asitleri olarak kanın içine bırakarak yakıt olarak kullanılabilir hale getirir. Bu etkiler göz önüne alındığında, kafeinin fiziksel performansı ortalama% 11-12 oranında artırabildiğini görmek şaşırtıcı değildir. Bundan dolayı, spor salonuna gitmeden önce yarım saat kadar önce güçlü bir fincan kahvenin içilmesi size fayda sağlayacaktırç

4. Kahve İçerisinde Temel Besin Kaynakları Var

kahvenin faydaları
Kahve sadece siyah sudan daha fazlasıdır. Kahve çekirdeğindeki besin maddelerinin çoğu onu son içeceğe dönüştürüyor.

Tek bir fincan kahve içerisinde:
Riboflavin (Vitamin B2): RDA’nın% 11’i.
Pantotenik Asit (Vitamin B5): RDA’nın% 6’sı.
Manganez ve Potasyum: RDA’nın% 3’ü.
Magnezyum ve Niasin (B3): RDA’nın% 2’si.
Bu büyük bir anlaşma gibi görünmese de, çoğu insan günde birden fazla fincan içiyor. 3-4 fincan  içerseniz, bu miktarlar çabucak toplanır.

5. Kahve Tip 2 Diyabet Riskinizi Düşürebilir


Tip 2 diyabet, şu anda dünya çapında yaklaşık 300 milyon insanı rahatsız eden devasa bir sağlık sorunudur. İnsülin direnci veya insülin salgılanması bağlamında yüksek kan şekeri ile karakterizedir.

Bazı nedenlerden dolayı, kahve içenler, tip 2 diyabet geliştirme riskini önemli ölçüde azaltmıştır.

Çalışmalar, en fazla kahve içenlerin bu hastalığa yakalanma riskinin% 23-50 daha düşük olduğunu göstermektedir, bir çalışma% 67 gibi yüksek bir azalma olduğunu göstermektedir. Toplam 457,922 kişiyle 18 çalışmadan elde edilen verilere bakıldığında, her gün bir fincan kahvenin% 7 oranında azaltılmış tip 2 diyabet gelişme riski ile ilişkili olduğu görüldü.

6. Kahve Alzheimer Hastalığı ve Demanstan Koruyabilir


Alzheimer hastalığı en yaygın nörodejeneratif hastalıktır ve dünya çapında demansın önde gelen nedenidir. Bu hastalık genellikle 65 yaşın üzerindeki insanları etkiler. Ne yazık ki, Alzheimer için bilinen bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Bu, sağlıklı ve egzersiz yapmak gibi normal şeyleri içerir, ancak kahve içmek de inanılmaz derecede etkili olabilir. Birkaç çalışma, kahve içenlerin Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin % 65’e kadar azalttığını göstermektedir.

7. Kafein Parkinson Riskini Azaltabilir


Parkinson hastalığı Alzheimer’den hemen sonra ikinci en yaygın nörodejeneratif hastalıktır. Beyindeki dopamin üreten nöronların ölümünden kaynaklanır. Alzheimer ile olduğu gibi, önleme odaklanmak için çok daha önemli kılan bilinen bir tedavi yoktur. Çalışmalarda, kahve içenlerin Parkinson hastalığı geliştirme riski çok daha düşüktür ve risk oranı% 32-60 arasında değişmektedir.
Kahvenin faydaları arasında bir çok sağlık sorununa yardımcı olduğu ve kilo vermeye de destek olduğu gözlemlenmiştir. Hadi afiyet olsun. 🙂

İlgili yazılar:

Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Kahvede Bulunan Kafein Kemikleri Zayıflatır mı?

Türk Kahvesinin Faydaları

Dünyanın En Pahalı 7 Kahvesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here